Ranking TOP 10 procesorów do gier 2023

Jeśli zadajesz sobie pytanie – jaki procesor do gier jest najlepszy, ale mimo to nie potrafisz odnaleźć odpowiedzi, to dobrze trafiłeś. Dzięki naszemu rankingowi TOP 10 procesorów do gier, szybko odnajdziesz niezbędne informacje potrzebne przy zakupie procesora, a przy okazji wybierzesz najlepszego CPU dla siebie.

Jak wybrać procesor do gier?

Wybór najlepszego procesora do gier wcale nie musi być trudnym zadaniem. Aby jednak ułatwić sobie wybór, warto wiedzieć kilka rzeczy na temat rynku jednostek CPU. I właśnie w tym celu powstał niniejszy ranking.

Najwydajniejszy procesor do gier

Na dobry początek warto uświadomić sobie, że w chwili obecnej, nawet najwydajniejsze procesory na rynku konsumenckim, nie są często w stanie wykorzystać mocy topowych kart graficznych bieżącej generacji – RTX’ów 4000 i Radeonów RX 6000 oraz 7000.

Co to oznacza w praktyce? Tyle, że zarówno Intel Core i9 generacji 13, a także Ryzen 9 z serii 7000 potrafią „zahamować” moc układów graficznych w pewnych specyficznych warunkach. 

Czy to oznacza, że należy kupować tylko najwydajniejsze, a co za tym idzie najdroższe procesory? Nie, w żadnym wypadku. Oznacza to, że należy mierzyć siły na zamiary, gdyż niewykorzystany potencjał GPU oraz CPU może prędko się nie zwrócić. 

Jaki procesor dla gracza

Wybór procesora do grania powinien w pierwszej kolejności być rozpatrzony pod kątem połączenia go z odpowiednią kartą graficzną. Pomiędzy tymi komponentami należy zachować stosowny balans. Na czym ma on polegać?

Procesor – serce komputera, jest odpowiedzialny za prędkość wykonywania operacji, którymi zajmuje się nasz komputer. Jeśli będzie on zbyt wolny dla karty graficznej – ta będzie przez niego ograniczona i odwrotnie. 

Co to jest wąskie gardło – bottleneck CPU/GPU

Zapewne obiło się Wam o uszy określenie bottleneck. Słowo to pochodzi z języka angielskiego i oznacza dosłownie zwężenie szyjki butelki, a mówiąc „po naszemu” – wąskie gardło. 

W praktyce termin ten odnosi się do sytuacji kiedy jeden z komponentów (procesor lub karta graficzna) znacząco ogranicza wydajność tego drugiego. 

Gracze mogą spotkać się z sytuacją, że w pewnych fragmentach rozgrywki lub w specyficznych modułach gier wydajność raz jest zadowalająca, a raz nie. Może to być spowodowane ograniczeniem wydajności karty graficznej przez procesor. 

Sytuacja taka może wynikać z faktu, że gry, jako złożone programy, posiadają różnego rodzaju zmienne stadia, które wymagają wyższej mocy raz jednego, raz drugiego komponentu. Mowa w takiej sytuacji o „miejscach graficznych” – tych gdzie karta graficzna bierze na siebie więcej zadań oraz o miejscach „procesorowych”, czyli tych gdzie to CPU musi wykazać się bardziej wzmożoną pracą. 

Typowymi miejscami procesorowymi są choćby te fragmenty rozgrywki gdzie na ekranie znajduje się dużo ruchomych postaci na raz – najczęściej zarządza nimi (ich ruchem, systemem poruszania się) jednostka centralna – CPU. 

Z kolei typowymi miejscami graficznymi są te obszary, gdzie znajduje się gęsta zabudowa, roślinność i inne elementy zawierające dużą liczbę detali, efektów, cieni, mgieł itd. 

Ile rdzeni powinien mieć procesor dla gracza

Choć chciałbym powiedzieć, że dla większości graczy w zupełności wystarczające będą jednostki 4 rdzeniowe, wyposażone w Hyper-Threading (zdolność jednego rdzenia fizycznego do wykonywanie równolegle dwóch operacji w tym samym czasie), to niestety zdaję sobie sprawę, że wymogi użytkowników z roku na rok rosną coraz bardziej.

Dla kogo procesor 4-rdzeniowy?

Generalnie moc drzemiąca w najnowszych jednostkach z serii Core i3, czy Ryzen 3 byłaby z pewnością wystarczająca dla większości Gemerów, ale problem w tym, że czasy kiedy gra i tylko gra była jedyną, główną aplikacją uruchomioną w systemie, dawno minęły. Chodzi więc nie o fakt, że tańsze procesory są zbyt słabe, a o to, że często są one zasypywane zbyt dużą ilością zadań jednocześnie – zarówno przez użytkownika jak i system operacyjny. 

Windows 11  względem starszych „okienek”, potrafi bardzo skutecznie ubić wydajność procesora. Dzieje się tak z powodu „zawracania głowy” procesorowi wieloma zadaniami w tle – często nawet niewidocznymi dla użytkownika komputera. 

Jeśli zatem potrafisz zapanować nad porządkiem w systemie, dbasz o to, a by podczas rozgrywki w tle pracowały tylko niezbędne aplikacje, to najnowsze jednostki pokroju Intel Core i3 13100F oraz Ryzen 3 4100 bez trudu sprostają zadaniu. Dorównują one wydajnością procesorom Intel Core i5 generacji 11 – dlatego nie należy się ich obawiać, szczególnie łącząc je z kartami graficznymi ze średniej oraz średnio-wysokiej półki cenowej (do 1700 zł). 

Dla kogo procesor 6-rdzeniowy?

Jeżeli jednak z góry wiesz, że dbanie o porządek w systemie nie jest Twoją mocną stroną, lubisz mieć odpalone wiele okien, aplikacji oraz innych programów w tle, konieczne będzie zadbanie o jednostkę co najmniej 6 rdzeniową i 12 wątkową. Procesor tego typu bez trudu poradzi sobie z zarządzaniem wieloma procesami naraz, pozostawiając bezpieczny bufor pod pracę dodatkowych programów w tle. 

W mojej opinii idealnie wypośrodkowanym procesorem z tej półki cenowej/wydajnościowej będzie Ryzen 5 5600/5600X lub Intel Core i5 13400F. Obie jednostki cechują się rewelacyjną wydajnością, a dodatkowo CPU od „czerwonych” można podkręcić. W przypadku procesora AMD overclocking będzie możliwy na większości płyt głównych (poza chipsetami oznaczonymi literą „A”), z kolei podkręcanie CPU Intela nie będzie możliwe za to fakt ten rekompensowany jest fabrycznie wysokim zegarem Turbo Boost oraz dodatkowymi rdzeniami Efficient, które przełożą się na wyższą wydajność wielordzeniową. 

Dla kogo 8 rdzeni i więcej?

W wypadku kiedy z góry wiesz, że to, co ogrywasz, chciałbyś również streamować lub nagrywać w czasie rzeczywistym – warto rozważyć zakup jednostek 8, 10 lub 12-rdzeniowych. Choć obecnie streamowanie wygodniejsze i wydajniejsze jest z poziomu karty graficznej, to przez fakt, że komputer streamera wykonuje w czasie rzeczywistym dużo więcej zadań niż tylko obsługa gry i streama – dodatkowe rdzenie z pewnością się przydadzą.

W sytuacji, kiedy będziecie posiadać mocniejszy procesor niż kartę graficzną, streamowanie na CPU może okazać się przystępniejsze. Jednak pamiętajcie, że nawet najwydajniejsze procesory dostępne obecenie na rynku, przegrają z dedykowanym enkoderem od Nvidii (NVENC).

Mimo wszystko dobrym posunięciem będzie zadbanie o jak największą liczbę dostępnych rdzeni i wątków w budżecie, jaki wygospodarowaliście na nowego peceta. Ich zwiększona liczba z pewnością zaowocuje też szybszą obróbką nagranego materiału oraz znacznie krótszym czasem renderingu.

W tej półce cenowej szczególnie warto wyróżnić obecnego króla opłacalności – AMD Ryzen 7 5800X3D. Będzie on idealnym wyborem dla osób zainteresowanych graniem oraz późniejszą obróbką zarejestrowanego materiału. Streamerzy także docenią jego walory wydajnościowe. 

Najlepszy procesor do grania  

Wiesz już zatem, że nie zawsze „więcej znaczy lepiej”. Procesor to zaawansowany układ scalony, który dysponuje większą ilością parametrów niż tylko liczba rdzeni, czy wątków. Warto wybierać najnowsze rozwiązania, gdyż w większości wypadków wydajność nowszych modeli z rodziny Core i5 przewyższa mocą jednostki z serii Core i7 sprzed 4-5 lat itd. 

W przypadku procesorów AMD warto nadmienić, iż obecnie rodzina Ryzen 7000, to procesory o najlepiej skrojonym IPC na miarę potrzeb graczy stawiających na generowanie najwyższej liczby klatek w grach. Z drugiej jednak strony opłacalność jednostek Ryzen 7 oraz 9 (serii 7000) w kontekście wykorzystania tych procesorów przez graczy jest zdecydowanie gorsza względem CPU marki Intel. 

Jaki zatem procesor jest najlepszy? Taki, który nie ogranicza Twojej karty graficznej oraz pozwala wygenerować odpowiednią ilość fps dla pokrycia odświeżania Twojego monitora. Jeśli te dwa warunki są spełnione – posiadasz dobry i wydajny procesor. 

Koniecznie zerknij także na polecane zestawy komputerowe. 

Wszystkie procesory z oferty x-kom znajdziesz poniżej: