Ranking: najlepsze opaski sportowe. Jaki smartband kupić w 2023 roku?

Rynek akcesoriów wearables urósł w siłę i na chwilę obecną jest w stanie zaoferować naprawdę wiele. Dzisiaj smartband to już nie tylko gadżet, który mierzy kroki i pojedyncze aktywności, ale rozbudowany sprzęt, dokładnie monitorujący pracę organizmu, oraz pozwalający dopasować perfekcyjny trening dla indywidualnych potrzeb. Ale czy to wszystko? Jak wybierać opaskę sportową i czego jeszcze można od niej oczekiwać? Sprawdź ranking najlepszych smartbandów na 2023 rok.

Opaska sportowa – czy warto zainwestować?

Opaska sportowa, nazywana zamiennie smartbandem, to niezastąpiony towarzysz, który sprawdzi się nie tylko podczas codziennych aktywności, ale i intensywnego treningu. Oprócz tego, że poda ilość przebytych kroków, spalonych kalorii oraz aktualne tętno, jej bardziej rozbudowane modele pozwolą również na ułożenie i dopasowanie indywidualnych planów treningowych wedle potrzeb użytkownika oraz skutecznie będą przypominać o ich realizacji.

W opaskach sportowych masz do dyspozycji różne tryby sportowe, w zależności od wersji opaski mogą być to między innymi: marsz, bieganie, fitness, siłownia, tryb wielodyscyplinowy, pływanie, jazda na rowerze, joga i wiele, wiele innych. Co więcej, smartbandy klasy premium posiadają również wbudowany moduł GPS, który wskaże przebyty dystans i tempo, bez konieczności łączenia się z aplikacją mobilną i wykorzystywania nawigacji ze sparowanego smartfona. 

Jeśli zatem jesteś osobą aktywną, a do tego cenisz sobie wgląd w podstawowe informacje o pracy swojego organizmu, wybierz opaskę sportową na miarę swoich potrzeb i ciesz się jej unikalnymi funkcjonalnościami. 

Inteligentne funkcje opaski fitness

Oprócz podstawowych pomiarów i danych dotyczących codziennych aktywności, smartband pozwoli również odczytać powiadomienia i informacje o połączeniach, wiadomościach oraz powiadomienia z komunikatorów internetowych. W najbardziej rozbudowanych modelach opasek sportowych możesz również na nie odpowiedzieć.

Poszczególne modele trackerów fitness dają też możliwość: sterowania muzyką w telefonie podczas treningu, sterowania aparatem w smartfonie czy np. płatności zbliżeniowych (warunkiem jest posiadanie przez nie modułu NFC oraz systemu płatniczego obsługiwanego na terenie Polski).

Smartband to także stylowy dodatek

Niekwestionowaną zaletą inteligentnych opasek jest także ich uniwersalność. Oprócz sportowego gadżetu są przecież przede wszystkim zegarkiem. Ich wygląd jest na tyle dopracowany, że sprawdzi się podczas intensywnego wysiłku na siłowni, ale również perfekcyjnie wpisze się w elegancki outfit podczas biznesowego spotkania. 

Co więcej, większość z modeli opasek sportowych posiada wymienne paski oraz tarcze, które możesz bez problemu spersonalizować na konkretną okoliczność, a nawet własny nastrój. Tym bardziej, że dzisiaj producenci akcesoriów wearables stawiają na designerskie, wręcz biżuteryjne odsłony swoich gadżetów. A tym daleko jest do topornych opasek sportowych, które pamiętamy sprzed lat. 

Aplikacja mobilna poszerza funkcje smartbanda

Smartband od smartwatcha różni się przede wszystkim tym, że do wykorzystania swoich pełnego spectrum swoich atutów potrzebuje połączenia z aplikacją mobilną. 

Prawdą jest, że opaski sportowe zbiorą i podadzą podstawowe dane od razu, ale do ich szczegółowej analizy oraz poszerzenia poszczególnych funkcjonalności (jak choćby śledzenia lokalizacji w modelach pozbawionych GPS) niezbędna jest korelacja z dedykowaną aplikacją. 

Ma to oczywiście całe mnóstwo zalet, począwszy od szczegółowych i precyzyjnych danych, po ciekawostki, podpowiedzi i porady na temat aktywności fizycznej oraz zdrowego stylu życia. Dedykowaną opasce sportowej aplikację mobilną trzeba więc zdecydowanie traktować jako dodatkowy atut. 

Zobacz koniecznie:

Najpopularniejsi producenci smartbandów

Wśród firm, które zajmują się produkcją opasek sportowych, znajdziecie niezależnych i docenionych na rynku producentów, takich jak Fitbit, Garmin czy Huami. Co więcej, jak wiadomo opaska działa w połączeniu z aplikacją, zatem w swoim portfolio ma ją także wielu producentów smartfonów. Sprawia to, że z powodzeniem możecie skorzystać z opasek m.in. spod szyldu: Huawei, Xiaomi, Samsung, Honor i wielu, wielu innych. 

Opaski sportowe: najczęściej zadawane pytania

Wybierając tracker fitness dla siebie upewnij się, że urządzenie posiada tryby sportowe, z których najczęściej korzystasz. Dodatkowo dobrze, aby wpisywał się w Twój lifestyle designem oraz funkcjami ułatwiającymi codzienną komunikację i holistyczne podejście do życia. 

Ceny smartbandów zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Najdroższe modele potrafią kosztować z kolei nawet około 800 zł. Wszystko zależy od marki, oferowanych funkcji i materiałów, z których zrobiona jest opaska sportowa. 

Większość smartbandów na bieżąco weryfikuje tętno. Jest to zasługą pulsometru, działającego 24 godziny na dobę. Poszczególne modele posiadają także pulsoksymetr, przez co zmierzą poziom tlenu we krwi SpO2. Ponadto urządzenia te mogą pochwalić się akcelerometrem, który liczy kroki, a także czujnikami weryfikującymi poziom stresu, czy temperaturę skóry. 

Ranking: najlepsze smartbandy w 2022 roku