Ładowarka do laptopa wymaga wymiany? Lampka kontrolna nie świeci, zasilacz przegrzewa się albo działa tylko po odpowiednim ułożeniu kabli? To oznaki wskazujące na uszkodzenie akcesorium ładującego. Sprawdź zatem, jak dobrać zasilacz do laptopa, aby skutecznie i bezpiecznie go ładować. Zobacz ranking zasilaczy polecanych w 2023 roku.
Ładowarki to bardzo ważne akcesoria, których nie można traktować po macoszemu. W końcu dostarczają energię do akumulatorów w urządzeniach przenośnych. A to właśnie one pozwalają na mobilność laptopów czy smartfonów.
Źle dobrana ładowarka będzie zasilać laptopa prądem o nieodpowiednich parametrach. To może negatywnie wpłynąć na żywotność baterii, a nawet doprowadzić do uszkodzenia podzespołów komputera.
Ranking zasilaczy podpowie, które modele są warte uwagi i na jakich producentów postawić. Jednak najważniejsze to dopasować ładowarkę do konkretnego laptopa.
Podczas wyboru ładowarki do laptopa kluczowe są trzy parametry – napięcie, moc i rodzaj wtyczki. Takie informacje znajdziesz w specyfikacji każdego dobrego zasilacza. Tylko jak dobrać najlepszy zasilacz do swojego modelu notebooka?
Należy kierować się informacjami dotyczącymi odpowiednich parametrów ładowania laptopa, które znajdziesz na:
Możesz również odwiedzić oficjalną stronę producenta lub skontaktować się z autoryzowanym serwisem.
Przystępując do wyboru najlepszego zasilacza, warto kierować się kompatybilnością. Filtrując ofertę do modeli zgodnych z laptopem konkretnego producenta, zawęzisz pole wyboru. Jednak pamiętaj, aby mimo wszystko zwrócić uwagę na poniższe parametry. Nawet modele jednego producenta mogą różnić się tolerowanym napięciem, mocą ładowania, a nawet wtyczką.
Znając najważniejsze informacje o swoim urządzeniu, możesz przystąpić do wyboru nowego zasilacza do laptopa. Pierwszym parametrem, który należy dopasować, jest napięcie wyrażane w voltach (V). Koniecznie musi być ono zgodne z wartością wskazaną przez producenta Twojego laptopa. Podłączenie ładowarki o wyższym napięciu (np. 20 V do laptopa przystosowanego do przyjmowania prądu o napięciu 16 V) doprowadzi do uszkodzenia podzespołów.
Istotne będzie też podane w amperach (A) natężenie. W tym wypadku wartość może być równa bądź wyższa, ale nie może być mniejsza. Laptop pobierze bowiem tyle prądu, ile potrzebuje i dobierze optymalną moc ładowania. Zatem wyższe natężenie ładowarki nie przyniesie takich negatywnych skutków jak za wysokie napięcie.
Wspomniana wyżej moc, wyrażana w watach, to natomiast iloczyn napięcia i natężenia, np. 20 V x 2,25 A = 45 W. Ładowarka musi więc mieć moc równą bądź wyższą względem podanej przez producenta wartości, ale nie mniejszą.
Dla przykładu – jeśli na etykiecie oryginalnej ładowarki, tabliczce znamionowej lub stronie producenta znalazłeś następujące parametry: 45 W, 20 V 2.25 A to zasilacz musi mieć:
Pozostaje wybór ładowarki z odpowiednią wtyczką, a lista rodzajów jest dość długa. Najmniejsze pole manewru mają posiadacze urządzeń od Apple. W MacBooku będzie to jeden z trzech rodzajów: MagSafe 1, MagSafe 2 lub USB-C.
Modele pozostałych producentów wyposażone są przeważnie w okrągłe wejścia o różnych rozmiarach, np. 5,5 × 2,5 mm lub 7,4 × 5 mm. Najprościej będzie zmierzyć średnicę zewnętrzną i wewnętrzną wtyku oryginalnego zasilacza lub średnicę otworu i pinu w laptopie. Jednak w przypadku drugiego sposobu pomiarów należy pamiętać, że dopasowany do danego wejścia wtyk będzie miał średnicę zewnętrzną 0,1 mm mniejszą, a średnicę wewnętrzną 0,1 mm większą. Czyli do wejścia 5,6 × 2,4 mm pasuje wtyk 5,5 × 2,5 mm.
Istnieje też kilka innych rodzajów wtyczek, między innymi prostokątny Slim Tip w laptopach Lenovo czy Surface Connect w laptopach Microsoft.
Najnowsze modele laptopów w większości wyposażone są w port USB-C zgodny ze standardem Power Delivery. Oprócz funkcji transmisji danych oraz przesyłania dźwięku i obrazu takie złącze umożliwia także przesyłanie energii elektrycznej. Technologia Power Delivery pozwala na zasilanie z mocą nawet 100 W i wykorzystuje różne kombinacje natężenia i napięcia. Dzięki temu parametry ładowania są dostosowywane do możliwości ładowanego urządzenia.
Zatem jeśli Twój komputer wyposażony jest w USB-C z Power Delivery możesz śmiało sięgnąć po uniwersalny zasilacz do laptopa obsługujący PD, na przykład Green Cell Power Source 75W PD. Z takim akcesorium naładujesz laptopa, MacBooka, ale także smartfon, przenośną konsolę do gier i inne urządzenia mobilne. Do każdego z nich zostanie dostarczony prąd o odpowiednich parametrach, więc ładowanie będzie bezpieczne. W rankingu zasilaczy 2022 znajdziesz także więcej uniwersalnych ładowarek z Power Delivery.
Pamiętaj, że do ładowania laptopa potrzebny jest również odpowiedni kabel USB-C. Przystosowany do przesyłania tak dużej dawki energii.
Dowiedz się więcej o Power Delivery, standardach szybkiego ładowania i parametrach ładowarek sieciowych. Sprawdź, jak działa ładowarka sieciowa do telefonu i innych urządzeń mobilnych.
Wśród uniwersalnych ładowarek znajdziesz również modele z wymiennymi wtyczkami. Nie zapominaj jednak o wskazanych wyżej parametrach. Wybierz zatem uniwersalny zasilacz do laptopa, który ma w zestawie odpowiednią wtyczkę, ale przede wszystkim oferuje zgodne z możliwościami laptopa napięcie oraz równą bądź wyższą moc.
Przed Tobą ranking zasilaczy na 2022 rok, w którym znajdziesz uniwersalne ładowarki popularnych producentów, takich jak Green Cell, Anker czy i-tec. Właściwym wyborem będzie również oryginalny zasilacz od producenta, np. Dell czy Apple, natomiast równie dobrze sprawdzi się zamiennik od sprawdzonej firmy, np. ładowarki Green Cell kompatybilne z laptopami konkretnego producenta.
Najważniejsze, żeby zasilacz do laptopa miał parametry dopasowane do możliwości ładowanego urządzenia. Wiedząc już, jakimi wymaganiami kierować się przy wyborze modelu odpowiedniego do Twojego laptopa, zobacz polecane zasilacze.
Parametry zasilacza muszą być dopasowane do możliwości ładowanego urządzenia. Najważniejsze informacje to napięcie, natężenie i moc. Znajdziesz je na etykiecie oryginalnej ładowarki lub tabliczce znamionowej laptopa. Zgodnie z tymi danymi: napięcie (V) musi być równe, a natężenie i moc muszą być równe bądź wyższe, ale nie mniejsze. Należy także dopasować rodzaj wtyczki.
Oznaki wskazujące, że zasilacz jest uszkodzony: lampka kontrolna nie świeci; zasilacz przegrzewa się podczas pracy; proces ładowania przerywa się, a żeby go przywrócić, trzeba poruszyć kablem i ułożyć go w odpowiedniej pozycji (co jest oznaką uszkodzenia, pęknięcia kabla); występują widoczne uszkodzenia, np. pęknięcia lub wgniecenia. Sprawność działania zasilacza możesz także sprawdzić za pomocą miernika lub podłączając zasilacz do laptopa bez włożonej baterii – jeśli laptop uruchomi się, zasilacz działa prawidłowo.
Uniwersalne zasilacze do laptopów to w większości ładowarki z Power Delivery. Można nimi ładować wszystkie laptopy wyposażone w złącze USB-C i obsługujące technologię Power Delivery. Na rynku dostępne są również uniwersalne ładowarki z wymiennymi końcówkami, trzeba jednak uważać, ponieważ najważniejsze to dopasować parametry zgodnie z informacjami podanymi przez producenta laptopa: zgodne napięcie i równa bądź większa moc.
Ładowarka do laptopa może kosztować od kilkunastu do nawet kilkuset złotych. Cena będzie zależna od producenta, mocy ładowania i kompatybilności. Wybierając zasilacz do laptopa, należy jednak kierować się nie ceną, a parametrami, które muszą być dopasowane do konkretnego laptopa. Są to napięcie, moc i rodzaj wtyczki.