Zabawki i gry do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu

Nadchodzi wiosna. To doskonały moment, aby podarować swoim i bliskim Ci pociechom prezent, dzięki któremu jeszcze chętniej będą one spędzać czas poza domem. Ruch i świeże powietrze, to bowiem świetny sposób nie tylko na poznawanie otaczającego świata czy zdobywania cennych umiejętności, ale i na hartowanie młodego ducha i odporności. Poznaj więc nasze propozycje na zabawki ogrodowe i kreatywne najlepsze do zabaw na dworze.

Zabawki kreatywne do odkrywania tajemnic

Geek to nie wykreowana sztucznie postać, a osobowość, która żywo interesuje się otaczającą rzeczywistością i jej działaniem. Dlatego jeżeli widzisz, że dziecko, które zamierzasz obdarować wkrótce trafnym prezentem, jest bardzo ciekawe świata, to warto zainwestować w to hobby już na wczesnym etapie. W ten sposób pobudzisz szare komórki milusińskiego do działania i przyczynisz się do poszerzania jego wiedzy.

Dla małego odkrywcy warte uwagi będą nie tylko książki tłumaczące tajemnice natury i wszechświata, ale także zabawki, które pozwolą mu empirycznie poznawać bliższe i dalsze otoczenie. Dzięki temu zaktywizuje się również do spędzania czasu na zewnątrz i osobistego kontaktu z interesującymi zjawiskami. Co jest niezwykle ważne, ponieważ badania udowadniają, że już półgodzinny, aktywny pobyt na świeżym powietrzu dotlenia mózg, a to przekłada się pozytywnie na procesy poznawcze, uczenia, koncentracji, kreatywności i pamięci. Istotne zwłaszcza dla młodej, rozwijającej się osoby.

Dobrą propozycją będą zatem wszelkiego rodzaju przyrządy optyczne w wersji dziecięcej, przy których użyciu dzieciaki będą mogły przyglądać się faunie ukrytej pomiędzy źdźbłami traw lub rzeczom oddalonym o dziesiątki metrów. Do zabaw w większym gronie przydatne będzie również walkie-talkie, które umożliwi wzajemne informowanie się o swoich cennych znaleziskach. A spędzanie czasu z innymi dziećmi, rozwija inteligencję społeczną małego człowieka, dlatego do zabawy warto zaangażować większe grono.  

Zabawki ogrodowe wspierające aktywność fizyczną dzieci

Wiesz już zatem, że spędzanie czasu na świeżym powietrzu wpływa pozytywnie na rozwój połączeń neuronowych w mózgu dzieci. Jednak warto mieć jeszcze świadomość, że aktywność fizyczna poza domowymi ścianami reguluje także gospodarkę hormonalną, obniża poziom kortyzolu i adrenaliny odpowiedzialne za uczucie stresu. Zabawa na zewnątrz uwalnia więc endorfiny, oddziałując tym samym na pokłady kreatywności. Szczęśliwemu i zrelaksowanemu dziecku zdecydowanie łatwiej myśleć twórczo i nieszablonowo oraz radzić sobie z problemami.  

Ponadto aktywność fizyczna i kontakt ze światem zewnętrznym są niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz zdobywania przez niego nowych kompetencji. Ruch jest też nieodzownym kompanem zdrowia psycho-ruchowego oraz niezbędnym składnikiem do uzyskania prawidłowej sylwetki. Z okazji dnia dziecka postaw więc na prezent, który będzie dobrze wpływał na samopoczucie oraz kondycję fizyczną i psychiczną pociechy.

Jeżeli chodzi o aktywne spędzanie czasu na dworze, to opcji jest całe mnóstwo. Wybierać możesz pomiędzy pojazdami, jak na przykład rowerki czy hulajnogi zarówno dla młodszych i starszych dzieci. 

W ofercie al.to znajdziesz również gadżety z popularnych dyscyplin sportowych, takich jak piłka nożna. Oprócz tego baseny dla małych i dużych miłośników wodnych zabaw. Ostatnia propozycja będzie spełniać podwójną rolę, ponieważ oprócz zachęty do aktywności, sprawdzi się także jako przyjemna forma relaksu oraz ukojenia od upału w gorące, letnie dni.

Gry idealne do zabawy na świeżym powietrzu

Na zewnątrz można przenieść również wiele gier i zabaw, za pomocą których nie tylko zadbasz o porcję tlenu dla mózgu dziecka, ale też w sposób kreatywny spędzicie czas wspólnie i na łonie kojącej natury. Rodzajów gier znajdziesz całe mnóstwo, a różne ich gatunki inaczej będą wpływać na rozwój dziecka. Jedne będą stawiać na zręczność i sprawność ciała, inne na wytężanie szarych komórek do pracy. Każde z nich będą jednak świetnym źródłem rozrywki oraz nowych umiejętności i doświadczeń.

Skorzystaj więc z pięknej pogody. To że dziecko woli główkować, czy spędzać czas na innego rodzaju aktywnościach niż klasycznie rozumiany sport, także nie wyklucza ruchu na świeżym powietrzu. Rozłóż się na trawie z kocem lub od razu z konkretnym tytułem gry czy gadżetami. Taka szybka i prosta zmiana scenerii odbije się pozytywnie na nastroju dziecka i Twoim także.

Gry, które świetnie sprawdzą się na zewnątrz, to szczególnie wszelkiego rodzaju propozycje zręcznościowe, jak popularny Twister, a także wszystkie możliwe karcianki. Sęk w tym, aby grało się wygodnie na nierównym terenie, a poszczególne elementy nie zgubiły się w wysokiej trawie. 

Ponadto czystą – prawie że dosłownie – frajdę na dworze zapewnią również wyrzutnie zwykłe, czy te na wodę. A pomysły oraz gotowe scenariusze na zabawę z nimi, przeczytasz w poradniku: Nuda? Nie z wyrzutniami NERF. Sprawdź pomysły na gry i zabawy z nerfami.