Klawisze filtra, czyli sposób na przypadkowe naciśnięcia klawiatury
Dla osób z kłopotami z kontrolowaniem ruchów lub z mimowolnymi ruchami Microsoft przewidział możliwość zastosowania klawiszy filtra. Dzięki nim system może ignorować przypadkowo powtarzane naciśnięcie klawiszy lub akceptować tylko długie naciśnięcia, trwające określony czas.
Z kolei osoby mające trudności z pozycjonowanie kursora przy pomocy tradycyjnej myszki, mogą posiłkować się do poprawnego jego ustawienia klawiaturą. Do tego celu służy klawiatura numeryczna, która jest obecnie standardowym wyposażeniem większości laptopów, ale można ją również dołożyć jako wyposażenie akcesoryjne.
To nie ostatnie z udogodnień wbudowanych w system Windows. Microsoft pomyślał również o osobach sparaliżowanych i innych użytkownikach, którzy nie są w stanie sterować komputerem za pomocą ruchów ciała. Inżynierowie zaprogramowali system tak, by dało się nim sterować przy pomocy ruchów gałek ocznych. By w pełni skorzystać z wszystkich możliwości systemu, potrzeba oczywiście dodatkowego oprzyrządowania zdolnego do śledzenia ludzkich oczu, ale w warstwie oprogramowania Windows 11 jest gotowe do wsparcia i tej grupy użytkowników.
Schodząc piętro niżej, bo na poziom aplikacji, to w pakiecie Microsoft 365 znajduje się bardzo poręczna funkcja dyktowania. Oprogramowanie może więc służyć nam za osobistego sekretarza, który będzie notował wypowiadane przez nas zdania. Dzięki temu możliwe staje się podyktowanie e-maila w Outlooku lub przekształcenie tego, co mówimy na tekst w dokumencie programu Word.
Na koniec warto również dodać, że pewnym ułatwieniem dla niektórych użytkowników może być wiele opcji logowania. Poza tradycyjnymi hasłami do wyboru jest również PIN, odcisk palca, ale również tak popularne na telefonach rozpoznawanie twarzy. By w pełni korzystać z tych opcji, potrzeba oczywiście czytnika linii papilarnych i specjalnej wbudowanej lub podłączone kamery na podczerwień z technologią wykrywania twarzy.