Midomi – alternatywa dla Shazam na iOS, Androida i przeglądarki internetowe

Programy służące do rozpoznawania muzyki mogą znaleźć prawie każdy utwór za naciśnięciem jednego przycisku. Usługa rozpoznawania muzyki SoundHound pomaga rozpoznawać utwory za pomocą aplikacji o tej samej nazwie. Możesz także używać SoundHound na swoim komputerze, gdzie kryje się pod nazwą Midomi. Sprawdź, jak to działa.

Aplikacja SoundHound i Midomi

Chyba każdy choć raz w życiu miał taką sytuację, że usłyszał jakiś utwór, który mu się spodobał, nie znał jego tytułu i próbował później wpisywać wyłapane słowa w wyszukiwarkę, by odnaleźć piosenkę. Istnieje jednak na to znacznie prostszy, a przede wszystkim, skuteczniejszy sposób. Chodzi o usługi automatycznego rozpoznawania muzyki, które wymagają od nas tylko krótkiego nagrania, żeby rozpoznać odpowiednią piosenkę w ciągu kilku sekund.

Jeśli słyszałeś o popularnej aplikacji SoundHound na smartfony, w rzeczywistości zaczęła się od Midomi, czyli bezpłatnej internetowej usługi rozpoznawania muzyki. Różnica między nimi polega przede wszystkim na tym, że z Midomi możesz korzystać z poziomu swojego komputera.

Prawdopodobnie wielu osobom rozpoznawanie muzyki kojarzy się z aplikacją Shazam. Ale SoundHound i Midomi to coś znacznie lepszego, bowiem programy te rozpoznają nie tylko oryginalne utwory, ale także te które wykonamy sami śpiewając je, nucąc, a nawet gwiżdżąc ich melodię.

kobieta słuchająca myzyki

Midomi używa flash player, aby aktywować mikrofon na komputerze i móc przechwycić muzykę do rozpoznania. Wszystko, co musisz zrobić, to kliknąć przycisk „Kliknij i śpiewaj lub nuć”, a następnie kliknąć przycisk zezwalania, gdy zostaniesz poproszony o przyznanie dostępu do kamery i mikrofonu Midomi. 

Właśnie wtedy możesz zacząć śpiewać, nucić lub odtwarzać muzykę, jeśli udało ci się ją nagrać, a Midomi spróbuje rozpoznać piosenkę, która od wielu dni natrętnie chodziła Ci po głowie. To bardzo szybkie rozwiązanie, nie wymagające zbędnych dodatków i łatwe w użyciu, a ulga z powodu znalezienia utworu, który za Tobą chodził, jest bezcenna.

SoundHound wykorzystuje dokładnie tę samą technologię i różni się tylko nazwą. Nagrywasz mały fragment dźwięku za pomocą mikrofonu, a aplikacja tworzy dla niego profil dźwiękowy, który jest porównywany z danymi w internetowej bazie danych. Utwory rozpoznane przez SoundHound można odtwarzać bezpośrednio w aplikacji za pomocą zintegrowanego odtwarzacza YouTube lub otwierać i zapisywać w Spotify.

Oprócz melodii i sekwencji tonów aplikacja uwzględnia również rytm i określone instrumenty. Dokładnie tak samo jak Midomi, oprócz nagranych oryginalnych utworów algorytm SoundHound może również rozpoznawać utwory, które sam zanuciłeś lub zaśpiewałeś.

SoundHoud – jak to działa?

  1. Uruchom aplikację SoundHound i rozpocznij nagrywanie za pomocą dużego okrągłego przycisku.
  2. Możesz odtworzyć piosenkę działającą w tle na SoundHound lub możesz nucić lub śpiewać piosenkę samodzielnie.
  3. Jeśli SoundHound rozpozna utwór, tytuł, wykonawca i często powiązana okładka albumu są następnie wyświetlane w widoku odtwarzacza. Trzy przyciski po prawej stronie dają dostęp do dalszych opcji.
  4. Tam możesz otworzyć utwór w YouTube lub Spotify lub dodać go do listy odtwarzania Spotify.
  5. Za pierwszym razem musisz skonfigurować połączenie Spotify i zezwolić SoundHound na dostęp do Spotify.
  6. Następnie możesz odtwarzać rozpoznane utwory bezpośrednio w SoundHound przez Spotify.
  7. Jeśli korzystasz z funkcji listy odtwarzania SoundHound, utwór jest automatycznie zapisywany w Spotify na liście odtwarzania o nazwie SoundHound.

Rozpoznawaj utwory za pomocą Midomi w przeglądarce

Aby korzystać z rozpoznawania utworów SoundHound, możesz również korzystać z usługi bez aplikacji na dowolnym komputerze za pośrednictwem aplikacji internetowej Midomi z przeglądarką internetową.

  1. Otwórz Midomi w przeglądarce i rozpocznij rozpoznawanie muzyki za pomocą okrągłego przycisku.
  2. Podobnie jak w aplikacji SoundHound, Midomi rozpoznaje odtwarzany w tle, nucony lub śpiewany utwór.
  3. Po rozpoznaniu utworu możesz go otworzyć bezpośrednio w usługach strumieniowych Spotify, Apple Music, Amazon Music, Deezer lub, w razie potrzeby, jako film na YouTube.
aplikacja Midomi

_______________________________________________________

Więcej opcji automatycznego rozpoznawania utworów znajdziecie w artykule: