Treningi ze smartwatchem są o wiele efektywniejsze? Tak twierdzą najlepsi australijscy pływacy (i nie tylko)

Wykorzystywanie technologii w sporcie jest dziś normą. Szczególnie, jeśli chodzi o zegarki sportowe, które z założenia mają towarzyszyć w treningu, zbierając najważniejsze dane o postępach i kondycji użytkownika. Czy dostarczają one jednak na tyle informacji, aby pomóc osiągnąć przewagę podczas sportów, w których liczy się rywalizacja? Poznaj historię australijskich pływaków i przekonaj się, że odpowiednie korzystanie ze smartwatchy może skutecznie przyspieszyć drogę do zwyciestwa.

Smartwatch podczas treningu

Lepsze zarządzanie energią, odpowiednia regeneracja pomiędzy kolejnymi etapami treningu oraz stała weryfikacja reakcji organizmu na obciążenie – to tylko kilka z najważniejszych rzeczy, w których pomóc może dobry smartwatch i zegarek sportowy. 

Ale na tym nie koniec. Większość smart gadżetów na nadgarstek obliczy także ilość spalonych kalorii, natlenienie organizmu i pułap tlenowy podczas kolejnych poziomów aktywności. Będą też na bieżąco rejestrować tętno w trakcie wysiłku, a modele z wbudowanym GPS-em pokażą przebytą  podczas treningu trasę – czasem nawet wraz z nachyleniami terenu. Co ciekawe, najlepsze inteligentne zegarki  posiadają nawet specjalne pakiety treningów, w których znajdują się ich konkretne rodzaje, np. biegowe, pływackie, czy rowerowe – tak, aby trafić w gusta najbardziej wymagających użytkowników. 

Zainteresował Cię ten temat? Dowiedz się więcej:

🏊 Smartwatch do pływania. Który zegarek sprawdzi się najlepiej podczas treningu w wodzie?

🏊 Jaki smartwatch sprawdzi się na siłownię, basen i zajęcia fitness?

🏊 Smartwatch a zegarek sportowy – jakie są między nimi różnice?

Korzystają z nich profesjonaliści

O zaletach wykorzystywania smartwatchy podczas rywalizacji sportowych ostatnio znów zrobiło się głośno za sprawą uczestników multidyscyplinarnych Igrzysk Wspólnoty Narodów, które odbywały się w brytyjskim Birmingham. Zespół wybitnie docenionych na turnieju pływaków podzielił się refleksjami na temat swoich treningów z zegarkami marki Apple. Jak się okazuje, ich efektem było aż 65 medali na jednych zawodach!

Polecane zegarki Apple:


Wśród najważniejszych atutów, na które zwrócili uwagę australijscy sportowcy, znalazły się przede wszystkim: stała kontrola pracy organizmu, a w tym bieżące powiadomienia na temat kondycji oraz  obciążenia treningowego. Zdaniem pływaków, chodzi szczególnie o opcję dokładnego pomiaru konkretnych stref tętna, pomagającą określić, jak reaguje się na konkretny, mniej lub bardziej obciążający, etap treningu. Następnie, jest to podstawą do dokonywania szybkich, adekwatnych do określonej sytuacji zmian. W ich opinii to również doskonały sposób na zapobieganie nadmiernemu przetrenowaniu lub poważniejszym kontuzjom. Mówiąc więc wprost, dane zebrane przez zegarki amerykańskiego producenta są kluczowym składnikiem, jeśli chodzi o projektowanie wyników wydajności mistrzów z Birmingham. 

apple watch trening pływacki
fot. 9news.com.au

Podkreślono też, że w kontekście pływania Apple Watch sprawdził się szczególnie. Jak? Apple Watch automatycznie mierzy przemierzone w basenie dystanse, a w przypadku pływania na otwartych wodach, dzięki GPS-owi i akcelerometrowi, określa zarówno trasę, jak i dystans zawodnika. 

Menedżer ds. rozwiązań wydajnościowych w Swimming Australia, Jess Corones, zauważa również, że noszenie Apple Watch, oprócz oczywistych atutów, podnosi morale zawodników:

Zaobserwowaliśmy zwiększone zaangażowanie sportowców noszących Apple Watch, co daje nam więcej punktów danych do analizy i podejmowania decyzji trenerskich.

Najlepszy zegarek do pływania 

Warto wiedzieć, że oprócz sprzętu docenionej marki Apple, na rynku znajdziemy o wiele więcej opasek i zegarków, które podołają najbardziej intensywnym treningom w wodzie. 

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Koniecznie przeczytaj:

🏊 Smartwatch do pływania. Który zegarek sprawdzi się najlepiej podczas treningu w wodzie?

Sprawdź polecane zegarki do pływania:


Źródło: www.9news.com.au