Terapia przez Snapchat

Snapchat uruchamia nowe narzędzie, które ma pomóc osobom w depresji, przepełnionym lękami, a nawet myślami samobójczymi. Wystarczy wpisać określone słowa, a aplikacja przeprowadzi nam wstępną sesję psychoedukacji.

Terapia on demand

Here for You to pierwszy produkt Snapchata, który zajmuje się kwestią zdrowia i dobrego samopoczucia.  Wpisując oznaczone słowa i wyrażenia, takie jak niepokój, lęk, bezsenność aplikacja podpowiada użytkownikowi odpowiednie materiały do samopomocy. Dzięki temu narzędziu osoba potrzebująca wsparcia trafi na wysokiej jakości porady ekspertów i filmy łagodzące niepokój.

Narzędzie poprawiające samopoczucie stanowi element strategii podejmowania wysiłku, aby dbać o bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne użytkowników i również w tych kwestiach wyprzedzić konkurencję.

Bezsenność online

Interwencja jest następstwem badania Royal Society for Public Health w 2017 r., w którym po raz pierwszy oszacowano szkody, jakie Snap może wyrządzić dobrostanowi psychicznemu młodych ludzi. Badanie przeprowadzone zostało wśród 1500 osób w wieku 14–25 lat. Wyniki wykazały negatywny wpływ używania aplikacji na samopoczucie. Respondenci szczególną uwagę zwracali na pogorszenie jakości snu i wzmocnienie lęków. 71% z nich poparło takie inicjatywy, jak instalowanie wyskakującego ostrzeżenia dotyczącego zagrożeń płynących z nadużywania mediów społecznościowych.

W Dniu Bezpiecznego Internetu, w poście na blogu, Snapchat zadeklarował poczucie odpowiedzialności, za swoich użytkowników. Aby uczcić Dzień Bezpiecznego Internetu, ogłaszamy projekty, które pomogą naszym użytkownikom. Zaczynamy od nowej funkcji o nazwie Here For You, która odpowiada na potrzeby Snapchatterów w kryzysie psychicznym lub emocjonalnym. Narzędzie jest również dla osób zainteresowanych tematyką psychologiczną. Z treści skorzystają również użytkownicy chcący pomóc swoim znajomym.

Snapchatterzy będą mogli również współpracować z narzędziami kreatywnymi i obiektywami promującymi bezpieczeństwo i prywatność, w tym nowymi filtrami i quizem.

#samobójstwo i inne smutne tagi

Droga do poprawy komfortu użytkowania Snapchata była długa i obejmowała wiele inicjatyw. Od stricte wizerunkowej kampanii Real Friends, po uruchomienie sztabu doradców Snap w Indiach, aby pomóc nastolatkom narażonym na nadużycia.

Działania zapobiegania dramatycznym niekiedy skutkom używania mediów społecznościowych, ze zwiększoną siłą, podjęto po śmierci 14-letniej Molly Russell. Jej samobójstwo zostało częściowo przypisane korzystaniu ze szkodliwych treści publikowanych na Instagramie.

Po tych wydarzeniach Instagram zadeklarował i wdrożył zaostrzone kryteria moderacji. Ban obejmuje rysunki, kreskówki i memy o samobójstwie, a także wszelkie inne metody promowania samookaleczenia. Instagram twierdzi, że od pierwszego kwartału 2019 roku podwoiła się ilość usuniętych materiałów związanych z samookaleczeniem i samobójstwem. W okresie od kwietnia do czerwca 2019 r. usunięto 834 000 elementów treści, z których 77% nie zostało zgłoszonych przez użytkowników.

Wdrożenie szczelnej moderacji zajmie trochę czasu… ale nie będzie to ostatni krok, jaki zrobimy – powiedział BBC News szef BBW, Adam Mosseri.

Terapia, przez Snapchat, na propsie

Inicjatywy, aby chronić i wspierać młodych ludzi w mediach społecznościowych są podejmowane coraz częściej. Ich wpływ może być dobroczynny nie tylko dla pojedynczych użytkowników. Miejmy nadzieję, że przyniesie również stopniową zmianę myślenia. Wzmocni osoby w kryzysie lub z problemami psychicznymi, aby umówiły się z psychoterapeutą, lub psychiatrą. A specjalistom z dziedziny weź się w garść, uświadomi szkodliwość przekonania o własnej wszechwiedzy.

Nie powiem, że liczę pod wpływem tej aplikacji na zapanowanie na świecie ładu pod hasłem peace&love. Jednak każde działanie, które może ocalić komuś życie lub zdrowie robi mi dzień :). Wiem, że treści, które edukują i wspierają osoby w kryzysie, jest w internecie sporo. W uniwersum online dosyć prosto jednak można zagubić się między linkami i trafić na stereaming przekonania, że tak dobrze, jak będzie, to świat nie widział. A wystarczy BYĆ, jak uprzejmie sugeruje materiał. Takie treści mogą budzić frustrację, nie tylko estetyczną. Snapchat, zdecydowanie bardziej niż ze spotkaniem z rozumiejącym WIĘCEJ wyrazem twarzy, kojarzy się ze znośną lekkością bytu i narracją zrozumiałą dla nastolatków. Prosty link do wsparcia klik, by klik może być pomocny on- i offline.

Źródło: The Drum, BBC, Snapchat’s blog