Sklep Google Play usuwa fałszywe aplikacje do kopania kryptowalut

Firma IT Trend Micro podczas wyszukiwania słów kluczowych związanych z kryptowalutami znalazła wiele groźnych aplikacji, które miały w rzeczywistości wyłudzać pieniądze. Jak nazywają się aplikacje, które usunięto ze sklepu Google Play? Na jakie kwoty zostali oszukani użytkownicy? Na te i inne pytania odpowiemy w artykule.

Do czego aplikacje namówiły użytkowników?

Aplikacje stworzone przez oszustów  podszywały się pod te, w których użytkownicy mogli zarabiać na kryptowalutach – inwestując pieniądze w operację kopania w chmurze. Firma Trend Micro donosi, że osiem złośliwych aplikacji nakłoniło ofiary do płacenia za subskrypcje ze średnią miesięczną opłatą w wysokości około 60 złotych. Aplikacje przyciągnęły użytkowników zwiększonymi możliwościami wydobywania kryptowalut – w rzeczywistości nic takiego nie miało miejsca.

Bitcoin tło

Jak nazywały się fałszywe aplikacje w Sklepie Google Play?

  • BitFunds – Crypto Cloud Mining.
  • Bitcoin Miner – Cloud Mining.
  • Bitcoin (BTC) – Pool Mining Cloud Wallet.
  • Crypto Holic – Bitcoin Cloud Mining.
  • Daily Bitcoin Rewards – Cloud Based Mining System.
  • Bitcoin 2021.
  • MineBit Pro – Crypto Cloud Mining.
  • Ethereum (ETH) – Pool Mining Cloud.

IT Trend Micro twierdzi, że dwie z wyżej podanych aplikacji zostały opłacone przy instalacji. Ta strategia opłaciła się oszustom i wzbudziła zaufanie wśród użytkowników. Firma zajmująca się bezpieczeństwem wskazała, że aplikacja Crypto Holic – Bitcoin Cloud Mining kosztowała około 50 złotych, podczas gdy Daily Bitcoin Rewards – Cloud Based Mining System kosztował około 24 złote.

fake news social media clickbait

Na jakie kwoty zostali oszukani użytkownicy?

Aplikacje przeprowadziły fałszywą działalność za pośrednictwem lokalnego modułu symulacji wydobycia, który zawierał licznik i niektóre funkcje losowe. Aplikacje te skusiły użytkowników do płacenia za zwiększone możliwości wydobywania kryptowalut za pośrednictwem systemów rozliczeniowych w aplikacji. Ceny za subskrypcje wahały się od około 60 złotych do nawet 740 złotych.

Jak tłumaczą się aplikacje w regulaminie?

Aplikacja MineBit Pro ujawniła w warunkach użytkowania, że ​​jest to jedynie symulacja/gra edukacyjna stworzona, aby lepiej uczyć ludzi o ekosystemie kryptowalut. Warunki wyjaśniają, że zwrot pieniędzy za jakiekolwiek zakupione towary wirtualne nie jest gwarantowany. Oprócz fałszywych subskrypcji aplikacje były stale wypełnione różnego rodzaju reklamami z fałszywymi sloganami, takimi jak zwiększenie prędkości wydobycia.

fake news

Czy Sklep Google Play usunął już wszystkie szkodliwe aplikacje?

Trend Micro twierdzi, że podczas wyszukiwania słów kluczowych, takich jak „wydobywanie w chmurze” w Google Play, znalazło wiele podobnych aplikacji. Niektóre z nich zostały pobrane nawet ponad 100 000 razy.

W celu ustalenia, czy aplikacja jest fałszywa, warto najpierw uważnie przeczytać recenzje aplikacji i zwrócić większą uwagę na ocenę jednogwiazdkową. Oprócz tego można spróbować wpisać błędny adres portfela kryptowaluty. Jeśli aplikacja ją zaakceptuje i będzie w stanie wykonać kolejne operacje, prawdopodobnie będzie to oszustwo.