Rozszerzona rzeczywistość dla tej prawdziwej. Ekologiczny projekt z grą AR w social mediach i teledyskiem

Pandemia koronawirusa to nie tylko zagrożenie dla zdrowia i życia, ale również środowiska. Do plastikowych butelek i toreb dołączyły maseczki i rękawiczki. Polski dom postprodukcyjny LocoMotive postanowił zwrócić uwagę na ten problem, sięgając do mediów społecznościowych (konkretnie do Instagrama i Facebooka) i rozszerzonej rzeczywistości (AR).

Gra o czysty ocean

AR robi w naszym świecie zawrotną karierę. Przekonują się o tym nie tylko gracze w Pokemon Go czy użytkownicy instagramowych efektów (takich jak x-komowy). Po augmented reality sięgnął też dom postprodukcyjny LocoMotive, który w swojej działalności korzysta zresztą m.in. z technologii VR. W tym wypadku powstała gra, w którą można zagrać na Instagramie oraz FB.

Użytkownik ruchami głowy steruje małą łodzią podwodną, która zbiera zalegające na dnie oceanu maseczki i rękawiczki. Swoim wynikiem można pochwalić się w relacji. Zasadniczym celem jest nagłośnienie problemu zaśmiecenia wodnego środowiska w dobie pandemii i zwiększenie świadomości zjawiska.

save the ocean gra game over
Źrodło: LocoMotive

AR i alt-rock

W projekt Save the Ocean. Stay At Home włączył się także rosyjski zespół Stone Submarines, grający alternatywnego i neo-psychodelicznego rocka. W sierpniu przedstawił teledysk do piosenki Empty Vessel, będącej także soundtrackiem gry. Fundusze uzyskane ze streamingu piosenki zostaną przekazane firmie The Ocean Cleanup, która zajmuje się walką z zanieczyszczaniem oceanu.

Wiadomością, którą zespół chce przekazać, jest to, by w miarę możliwości ograniczyć kontakty społeczne i zostawać w domu – pomimo poluzowania wielu restrykcji związanych z pandemią. W ten sposób ograniczy się zużycie masek i rękawiczek, które często lądują tam, gdzie nie powinny

Kampania objęła wiele krajów, w tym Rosję, Brazylię i Australię. A biorąc pod uwagę, że nawet podczas krótkiego spaceru można natknąć się na przynajmniej parę beztrosko porzuconych maseczek, jest na pewno potrzebna.

Źródło: LocoMotive, Stone Submarines