Efekty AR na Instagramie powiedzą Ci, kim jesteś – x-kom też taki ma

Zastanawiasz się, do którego domu w Hogwarcie należysz, czy jesteś Starkiem, Lannisterem czy Baratheonem albo po której stronie Mocy stoisz? Te egzystencjalne kwestie pomoże Ci rozwiązać jeden z efektów rozszerzonej rzeczywistości na Instagramie. Teraz taki efekt AR posiada również profil x-komu.

Filtr AR prawdę Ci powie (?)

Robiący furorę w 2020 roku efekt AR działa w następujący sposób. Po jego załadowaniu, klikasz i przytrzymujesz spust migawki. Wówczas – niczym w maszynie losującej – przewijają się wszystkie dostępne opcje aż zostanie ta jedna, którą możemy następnie zarejestrować i udostępnić. Niestety jest to efekt zupełnie losowy. Kamera zbiera informacje o kształcie i pozycji twarzy i dopasowuje filtr, ale to wszystko.

Jak wspomina Rachel England z Engadget możliwe jest tworzenie bardziej „inteligentnych” filtrów, ale to bardziej czasochłonne zajęciee. Tymczasem istniejące obecnie efekty można zrobić w zaledwie parę godzin i przynoszą one odsłony liczone nawet już nie w setkach milionów a miliardach. Ludzie chętnie po nie sięgają, bo stanowią zabawną formę zabicia czasu, ale też – jak mówi neurobiolog Dean Burnett – cieszą się, że mogą się z czymś podzielić ze społecznością, a przy tym nie mają obaw, że okażą się próżnymi (co innego pokazywać swoją twarz, co innego demonstrować, co AR może z nią zrobić).

Od rycerzy Jedi do lęków społecznych

Przekrój motywów wykorzystywanych przez ten efekt AR jest bardzo szeroki. Instagramowicze mogą dowiadywać się, jaką są księżniczką lub innym bohaterem filmów Disney’a, postacią z Gwiezdnych wojen czy Gry o tron albo do którego domu w Harry’m Potterze przynależą. Ale pojawiają się na przykład takie, które na przykład przypasowują użytkownikowi lęk, a nawet przepowiadają, co go spotka w danym roku albo czy weźmie ślub. Efekt wykorzystują też do celów marketingowych różne firmy, a niektórzy niezależni twórcy robią im też reklamy za darmo (w efektach z pytaniami typu Jakim posiłkiem z McDonald’s jesteś?).

Filtrów jest więc bez liku, ale jest też minus – nie są zebrane w jednej bazie. Gdy chcemy z jakiegoś skorzystać, musimy szukać ich na profilach indywidualnych instagramowiczów i zapisać je u siebie. Teraz do takich profilów dołączył ten x-komu.

W co zagrać? Efekt AR od x-kom proponuje

Filtr rozszerzonej rzeczywistości x-komu pomoże nam odkryć nasze prawdziwe gamingowe „ja”, ale także zasugeruje, jaki tytuł powinniśmy ograć lub odświeżyć. Gdy uruchomimy efekt rozpocznie się losowanie postaci z gier – od Mario po Geralta. A gdy się skończy, będziemy mogli pochwalić się światu dwoma mieczami, czerwoną czapeczką i wąsami (o włoski akcent musimy zadbać sami), długimi zielonymi uszami niczym u Jazza Jackrabbita, hełmem bojowym z CS:GO czy maską Scorpiona z Mortal Kombat. A to tylko niektóre z dostępnych postaci. 

Szczegółowo o naszym nowym efekcie AR opowiada Kacper:

A tak prezentują się Elwira i Adam, którzy zdążyli się już naszym efektem pobawić:

 A jaką postacią Ty jesteś? Co sądzisz o tym efekcie? Daj nam znać w komentarzu i pochwal się rezultatem na Instagramie.

Źrodło: Engadget, CSGroup