Polska na 43. miejscu w Rankingu najlepszych krajów na świecie 2021. Zwycięzcą po raz pierwszy Kanada

Niektóre kraje przodują pod względem władzy, inne oferują przygodę. Wszystko to, co kształtuje dany kraj, od jakości życia po potencjał gospodarczy zostało uwzględnione w rankingu US News Best Countries. Ranking mierzy globalne postrzeganie największych gospodarek świata, gromadząc opinie na temat 78 krajów na całym świecie. Polska w tym roku zajęła 43. miejsce.

Jak oceniano kraje?

78 krajów zostało sklasyfikowanych przy użyciu danych pochodzących z autorskiego badania opinii opracowanego przez US News, BAV Group i Wharton School.

Dane dotyczące percepcji pochodzą z ankiety obejmującej 17326 respondentów z 36 krajów w czterech regionach: obu Amerykach, Europie i na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Azji. Ankiety zostały przeprowadzone online.

Respondentów poproszono o podzielenie się swoimi spostrzeżeniami na temat 78 narodów pod względem ich specyficznych cech lub atrybutów. Te atrybuty zostały ocenione indywidualnie i podzielone na 10 grup tematycznych, które miały podobne tendencje w odpowiedziach ankietowych.

Względne znaczenie lub wagę nadane każdemu z 10 podrankingów oparto na wielkości korelacji tego podzbioru z siłą nabywczą produktu krajowego brutto na mieszkańca i zebrano w jednym ogólnym rankingu najlepszych krajów.

Ranking najlepszych krajów na świecie

Po raz pierwszy od czterech lat Szwajcaria straciła pozycję pierwszego kraju w rankingu US News i World Report Best Countries. Spadając na czwarte miejsce zostawiła miejsce do popisu w pierwszej trójce najlepszych krajów na świecie. I tym sposobem, także pierwszy raz w historii tego rankingu, Kanada wskoczyła na 1. miejsce, dalej na podium uplasowały się: Japonia oraz Niemcy. Wszystkie trzy kraje awansowały o jedno miejsce w porównaniu z zeszłorocznym rankingiem. 

Co istotne, Kanada zajęła pierwsze miejsca w podrankingach: Jakość życia i Cel społeczny. Oznacza to, że kraj ten jest postrzegany jako otwarte, sprawiedliwe, stabilne i bezpieczne społeczeństwo, w którym jednostki mogą żyć i się rozwijać.

Większość krajów, które zajęły najwyższe pozycje w 2021 r. pochodzi jednak z Europy Zachodniej. Ale Australia, Nowa Zelandia i Japonia – która zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji ogólnej – również znalazły się w pierwszej dziesiątce.

Według US News ta zmiana na szczycie rankingu odzwierciedla świat zmieniony przez pandemię.

10 najlepszych krajów na świecie:

  1. Kanada
  2. Japonia
  3. Niemcy
  4. Szwajcaria
  5. Australia
  6. Stany Zjednoczone
  7. Nowa Zelandia
  8. Wielka Brytania
  9. Szwecja
  10. Holandia
ranking krajów na świecie

10 krajów zajmujących ostatnie miejsca

Korupcja jest wspólnym mianownikiem krajów, które znalazły się na dole rankingu najlepszych krajów w 2021 roku. 

  1. Gwatemala
  2. Oman
  3. Ukraina
  4. Kazachstan
  5. Uzbekistan
  6. Liban
  7. Białoruś
  8. Serbia
  9. Salwador
  10. Irak

Polska na 43. miejscu

W tym roku Polska znalazła się na 43. miejscu na świecie. W podkategoriach najlepiej wypadliśmy, jeśli chodzi o „Przedsiębiorczość”. Ocena jest tu oparta na równo ważonej średniej ocen z 10 atrybutów kraju, takich jak: połączenia z resztą świata, wykształcenia populacja, przedsiębiorczości, innowacji, zapewnienia łatwego dostęp do kapitału, wykwalifikowanej siły roboczej, wiedzy technologicznej, przejrzystych praktyk biznesowych, dobrze rozwiniętej infrastruktury i dobrze rozwiniętych ram prawnych. 

Polska w rankingu najlepszych krajów
Źródło: usnews.com

Polska dobrze wypadła też w podkategorii „Otwartość na biznes”- zajęliśmy 41. miejsce. Ocena jest oparta na średniej ważonej ocen z pięciu atrybutów kraju, które odnoszą się do tego, jak przyjazny jest dany kraj dla biznesum biorac pod uwagę: biurokrację, tanie koszty produkcji, korupcje, korzystne środowisko podatkowe i przejrzyste praktyki rządowe.

Najgorzej wypadła podkategoria „Przeprowadzki”, gdzie prognozowany jest przyszły wzrost w kraju pod względem siły nabywczej i produkt krajowy brutto. W tej podkategorii Polska zajęła dopiero 73. miejsce.

Polska - ranking krajów
Źródło: usnews.com

Po co klasyfikować kraje?

Projekt The Best Countries ma pomóc obywatelom, liderom biznesu i decydentom lepiej zrozumieć, jak ich narody i inne osoby są postrzegane w skali światowej.

Cały czas przybywa ludzi na świecie, zwiększa się przez to liczba różnego rodzaju przedsiębiorstw, a co za tym idzie możliwość wyboru miejsca na świecie, w którym przedsiębiorcy chcą inwestować swój czas i pieniądze. To sprawia, że coraz cenniejsze staje się zrozumienie, w jaki sposób polityka danego kraju wpływa na jego postrzeganą pozycję na świecie. Postrzeganie ma wpływ na gotowość ludzi do inwestowania, prowadzenia handlu i podróżowania do poszczególnych krajów, a tym samym ma bezpośredni wpływ na gospodarki narodowe.

Dane zawarte w rankingach mogą pomóc określić obecne i przyszłe możliwości sukcesu gospodarczego, politycznego i kulturowego w danym kraju i mogą być wykorzystywane jako narzędzie strategicznego podejmowania decyzji dla obywateli, liderów biznesu i rządów w celu lepszej oceny ich krajów.

Źródło: usnews.com