Australia zwycięzcą konkursu Eurowizji dla sztucznej inteligencji

Ktoś powie, że to szaleństwo. Ja powiem, że w końcu dostaliśmy Eurowizję, którą da się oglądać i słuchać. Tak czy inaczej, Karen van Dijk, pracująca na co dzień w holenderskiej stacji telewizyjnej VPRO, wpadła na pomysł zorganizowania nieoficjalnego konkursu Eurowizji. W zawodach brały udział reprezentacje trzynastu krajów, które zaprezentowały utwory skomponowane przez sztuczną inteligencję.

AI Song Contest

Czy sztuczna inteligencja może już wkrótce namieszać w przemyśle muzycznym? Sprawdzenie tego było jedną z motywacji do stworzenia konkursu AI Song Contest. Zespoły złożone z muzyków, artystów, programistów i naukowców z krajów Europy i Australii zaprzęgły algorytmy sztucznej inteligencji do pracy nad stworzeniem idealnej piosenki na Eurowizję. Niemałą rolę w organizacji zabawy miała też obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa.

Pomysł spotkał się z dużym zainteresowaniem odbiorców i aprobatą m.in. oficjalnego serwisu internetowego poświęconego Eurowizji. Zwycięska piosenka oraz zespół zostali wyłonieni w wielkim finale, który odbył się wczoraj, i był transmitowany na żywo za pośrednictwem serwisu YouTube. Gospodarzem ceremonii był belgijski komik Lieven Scheire, który – jak sam twierdził – od zawsze marzył o poprowadzeniu konkursu piosenki Eurowizji.

AI Song Contest

Zwycięzcę wyłoniła publiczność oraz jury

Głosowanie zostało zamknięte 10 maja, na dwa dni przed finałem. Fani mieli szansę przełożyć subiektywne odczucia na punkty dla konkretnych piosenek i zespołów. Natomiast oceną utworów od strony technicznej zajął się panel ekspertów, w którego gronie znaleźli się: Vincent Koops (Holender, starszy specjalista ds. danych w RTL i kompozytor), Anna Huang (Amerykanka, wiodąca badaczka sztucznej inteligencji w kontekście generowania muzyki) oraz Ed Newton-Rex (Brytyjczyk, kompozytor i dyrektor laboratorium AI w ByteDance.

Zwyciężyły dźwięki natury odradzającej się po pożarach australijskiego buszu

Konkurs na napisanie najlepszego hitu muzycznego przy użyciu sztucznej inteligencji wygrał zespół z Australii, który pokonał 13 innych drużyn z Holandii, Australii, Szwecji, Belgii, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Szwajcarii.

Zwycięska piosenka, „Beautiful the World”, została zainspirowana australijską przyrodą odradzającą się po pożarach tamtejszego buszu, które rozgorzały na początku tego roku. Stojący za nią zespół, Uncanny Valley, to grupa studentów: matematyki, informatyki i antropologii społecznej, wspomaganych przez profesjonalnych producentów muzycznych. Melodia i tekst zostały napisane przez system AI, który „szkolił się”, korzystając z próbek dźwięków koali, diabłów tasmańskich oraz ptaków dacelo.

To właśnie na ten utwór głos oddało najwięcej fanów. Eksperckie jury również oceniło go bardzo wysoko, choć na pierwszym miejscu postawiło kompozycję niemieckiego zespołu Dadabots. Generalnie eksperci byli „zdumieni szerokim wachlarzem innowacyjnych podejść do wykorzystania AI w tworzeniu muzyki”.

„Komponowanie muzyki przy użyciu sztucznej inteligencji jest trudne – stwierdzili – ponieważ do wszystkich twórczych wyzwań związanych z pisaniem piosenek dochodzą także wyzwania dotyczące prawidłowego uczenia się maszyn”.

Uncanny Valley Australia

„Zespoły biorące udział w konkursie nie tylko przesunęły granice swojej osobistej kreatywności, ale przede wszystkim spojrzały głębiej na ekscytującą przyszłość, w której przy komponowaniu muzyki ludzie współpracują z AI”.

Swoje trzy grosze dodała również pomysłodawczyni projektu, Karen van Dijk z VPRO. Holenderska dziennikarka powiedziała, że wszystkie zespoły wykorzystały w pełni możliwości twórcze sztucznej inteligencji: „myślę, że niektóre kompozycje z powodzeniem mogłyby wziąć udział w oficjalnym konkursie piosenki Eurowizji”.

Szczegółowe informacje na temat zespołów są dostępne na stronie internetowej VPRO, a zapis streamu z konkursu, wraz z samymi utworami, można obejrzeć i odsłuchać na YouTube:

Źródła: VPRO, BBC, Eurovision.tv