Pierwsze wydanie Harry’ego Pottera sprzedane! Cena wyniosła niemal… pół miliona dolarów

To już oficjalne. Pierwsze wydanie książki „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, otwierającej sagę siedmiu opowieści o przygodach najsłynniejszego czarodzieja świata, zostało sprzedane przez amerykański dom aukcyjny Heritage. Cena unikatowego egzemplarza wyniosła prawie pół miliona dolarów, co według organizatorów licytacji jest rekordową kwotą za światowe dzieło beletrystyczne z XX wieku. Sprawdźmy szczegóły.

Harry Potter First Edition – cena i najważniejsze informacje 

471 000 USD (czyli prawie 2 miliony złotych) – dokładnie tyle zapłacono za pierwsze wydanie książki „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”. Licytacją unikatowego egzemplarza zajęło się amerykańskie przedsiębiorstwo Heritage Auctions. Co ciekawe, ostateczna cena okazała się ponad sześciokrotnie wyższa od kwoty szacowanej przedsprzedaży – według przewidywań domu aukcyjnego Heritage miała ona wynieść mniej więcej 70 000 USD (około 280 tysięcy złotych).

Unikatowe wydanie pierwszej z siedmiu książek o Harry’m Potterze pochodzi z Wielkiej Brytanii i zostało opublikowane w 1997 roku. Wyróżnia je m.in. twarda oprawa z kolorowymi ilustracjami. Dom aukcyjny, zajmujący się licytacją, opisał je z kolei jako „magiczne, niewiarygodnie jasne i prawie nieskazitelne”.

W tym miejscu warto przypomnieć, że „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, będący debiutem J.K. Rowling, został odrzucony przez kilkunastu wydawców, a Bloomsbury jako pierwsze wydrukowało zaledwie 500 egzemplarzy w twardej oprawie, z których większość dzisiaj znajduje się w brytyjskich i amerykańskich bibliotekach. Z kolei te, które pozostały „w obiegu” są niezwykle łakomym kąskiem dla fanów najbardziej rozpoznawalnego czarodzeja świata i jego sympatycznych przyjaciół. 

Harry Potter pierwsze wydanie
fot. Heritage Auctions

Harry Potter pobił kolejny rekord

Na uwagę zasługuje także fakt, że po czwartkowej aukcji J.K. Rowling może cieszyć się z kolejnego rekordu swojej książki. Otóż okazało się, że w trakcie licytacji opowieść o przygodach Harry’ego Pottera zostawiła w tyle inne tytuły (m.in. trylogię Władcy Pierścieni z lat 1954-1955), stając się nie tylko najbardziej pożądaną pozycją zestawienia, ale i najdroższą beletrystyką XX wieku w ogóle. 

harry potter logo
„To nie tylko najdroższa książka o Harrym Potterze, jaką kiedykolwiek sprzedano, ale także najdroższa komercyjnie opublikowana XX-wieczna beletrystyka, jaką kiedykolwiek sprzedano”
Joe Maddalena
wiceprezes Heritage Auctions
Źródło: finebooksmagazine.com, reuters.com, Heritage Auctions