Najlepsze dokumenty w serwisie Netflix. Co warto obejrzeć?

Filmy i seriale dokumentalne mają swoje grono wiernych fanów. I nic w tym dziwnego, bo od dawna nie są już tylko zbiorem faktów, a barwnie opowiedzianą historią, która niesie za sobą konkretną wiedzę. Do tego opartą na faktach. Uczą, bawią, wzruszają i pozostają w pamięci na długi czas. Dlatego, jeśli nie masz pomysłu, jak spędzić wieczór z Netfliksem, postaw na tytuł właśnie z tego podwórka. Najpierw jednak przeczytaj subiektywne zestawienie najlepszych filmów dokumentalnych na platformie Netflix w 2021 roku.

Film i serial dokumentalny – warto?

Cechą charakterystyczną każdego filmu i serialu dokumentalnego jest opowieść oparta na faktach. Ot, cała tajemnica wyjątkowości tego gatunku.

Trzeba zaznaczyć, że dzisiejsze dokumenty nie są już wyłącznie suchymi faktami podanymi bez polotu, tak jak miało to miejsce w poprzednich latach. Dotychczasowe podejście sprawiło, że były one wręcz niedoceniane i uważane za gatunek mało atrakcyjny, żeby nie powiedzieć nudny. 

Obecnie filmy i seriale dokumentalne okraszone są barwną opowieścią oraz autentycznymi migawkami, a to ma na celu wyjście naprzeciw wyobraźni widza, zainteresowanie go oraz pozwolenie mu na wczucie się w konkretną historię i autentyczne oddziaływanie na jego emocje.

kino

Netflix 2021: polecane filmy i seriale dokumentalne

Zostawiam Wam subiektywnie wybrane filmy i seriale dokumentalne na Netfliksie, które być może na pierwszy rzut oka są pewnego rodzaju misz-maszem gatunkowym i tematycznym. Niemniej starałam się je dobrać pod kątem tego, co warto zobaczyć bez sztywnych podziałów i w duchu totalnego: must watch.

Ostatni taniec / The Last Dance (2020)

Serial dokumentalny opowiadający o karierze najsłynniejszego dotąd koszykarza Michaela Jordana i legendarnej drużynie Chicago Bulls u progu jej chwały w latach 90. Ta kilkuodcinkowa amerykańska produkcja zawiera niepublikowane dotychczas nagrania z pamiętnego sezonu 1997/1998. 

W przywoływanych retrospekcjach oglądamy m.in. studia Michaela Jordana i jego pierwsze kroki w NBA. Nie zabraknie tu również nawiązań do kontrowersji związanych z książką podważającą opinię sportowca, a także opowieści o zawodnikach Chicago Bulls i ich (czasem ciężkiej) drodze ku sławie.

Dylemat społeczny / The Social Dilemma (2020)

Jakie zagrożenia niesie za sobą uzależnienie od świata social mediów? Na to pytanie odpowiada Dylemat społeczny – prowokujący do zastanowienia się nad własną osobą dokument, który wskazuje zależności rządzące światem społeczności sieci i ich wpływu technologii na nasze życie. 

Zwraca także uwagę na skutki zbytniego zaangażowania w media społecznościowe i pokazuje, jak wirtualny świat kontaktów funkcjonuje od drugiej strony ekranu, obnażając jego największe tajemnice. I bez względu na to, czy zgadzamy się z postawionymi tezami, jedno jest pewne – warto je poznać.

Ikar / Icarus (2017)

Film dokumentalny produkcji Netfliksa, który nagrodzono Oscarem w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny. Ikar to ciągająca historii o aferze dopingowej, a dokładniej o amerykańskim kolarzu Bryanie Fogel’u, który decyduje się na przetestowanie działania dopingu na własnym organizmie, by odkryć prawdę o stosowaniu przez sportowców niedozwolonych substancji. Pomaga mu w tym dyrektor rosyjskiego centrum antydopingowego Grigorij Rodchenkov, będący pod stałą obserwacją rosyjskiego rządu. 

Co wynika z tej mieszanki świata polityki i jednej z największych sportowych afer? Warto zobaczyć.

Filmy naszej młodości / The Movies That Made Us (2019 – )

Mowa o serialu dokumentalnym, który odsłania kulisy powstawania najsłynniejszych i kultowych produkcji filmowych. Filmy naszej młodości to produkcja, która pokazuje, jak kręcono np. Szklaną Pułapkę, Dirty Dancing, czy Kevin sam w domu

Którzy aktorzy za sobą nie przepadali? Jaki budżet był przeznaczony na konkretną produkcje i w końcu czy efekt końcowy równał się zawsze pierwotnemu pomysłowi na film? Właśnie na te i jeszcze więcej pytań odpowiada serial Netfliksa.

Iwan Groźny z Treblinki / The Devil Next Door (2019)

Historia procesu, oskarżającego staruszka z Cleveland Iwana Demianiuka o odpowiedzialność za zbrodnie w czasie II Wojny Światowej. Cały serial to zbiór odcinków, które próbują odpowiedzieć napytanie: czy był on strażnikiem z nazistowskiego obozu śmierci w Treblince znanym jako Iwan Groźny? 

Obserwujemy liczne spotkania przed izraelskim sądem, tragedię obecnej rodziny i wiele niedopowiedzianych historii, które powodują częste zwroty akcji w drodze ku prawdzie. Sprawa Demianiuka ujawnia sekrety skryte w mrocznych zakamarkach pamięci, a stopniowo zamienia się w wyścig z czasem – zarówno dla oskarżonego, jak i jego domniemanych ofiar.

Pozycja godna polecenia dla wszystkich, do których jeszcze nie dociera, co człowiek jest w stanie zrobić drugiemu człowiekowi i do czego nigdy nie należy dopuszczać.

Becoming. Moja historia / Becoming (2020)

Bardzo osobista historia o życiu Michelle Obamy. Była pierwsza dama USA w bardzo szczerym i przejmującym wywiadzie opowiada o dojrzewaniu i życiu przed, w trakcie i po Białym Domu. Odkrywa przed widzem także swoje nadzieje, a także podejście do podziałów społecznych, polityki, różnic poglądowych. Zobaczymy tu presję, ambicję i nieustanną pracę nad sobą. 

Film pokazuje też, jak była pierwsza dama tworzyła relacje podczas promocji książki Becoming. Jej słynny mąż i polityka to jedynie tło, to Michelle gra tu pierwsze skrzypce.

Czego nauczyła mnie ośmiornica / My Octopus Teacher (2020)

Kolejna propozycja to nakręcony pod wodą film z 2020 roku, który nagrodzono Oscarem. Mówiąc najprościej jest to historia wyjątkowej przyjaźni filmowca i ośmiornicy, która pokazuje mu tajemnice swojego świata. W filmie jesteśmy świadkami głębokiej mentalnej i fizycznej przemiany Fostera pod wpływem kontaktu z morską istotą, a także dokładne zależności rządzące jej światem i podwodnym życiem. 

Czy to oznacza, że nigdy nie jest za późno, by stać się rzeczywistą częścią ekosystemu? Przepiękne obrazy i refleksja nad dwoma przenikającymi się światami.

Schody / Soupçons (2018)

Serial dokumentalny, mający na celu rozwiązanie zagadki tajemniczej śmierci żony pisarza Michaela Petersona. Ginie ona w tajemniczych okolicznościach, a jego życie zostaje odarte z wszelkich tajemnic. Obserwujemy dochodzenie, którego celem jest odpowiedź na zasadnicze pytanie: wypadek czy morderstwo? A jeśli morderstwo, to czy winny jest mąż denatki? 

Znajdziemy tu mnóstwo zwrotów akcji, wartką fabułę i historię, która wciąga bez reszty, a także weryfikuje opinię na temat sądownictwa.

Niewinny człowiek / The Innocent Man (2018)

Historia oparta na motywach książki Niewinny Johna Grishama. Opowiada o losah Rona Williamsona – człowieka, który przez 11 lat siedział w celi śmierci w Oklahomie za przestępstwo, którego jak się okazuje nie popełnił. 

Serial dokumentalny z 2018 roku składa się z 6 odcinków, a główny bohater oskarżony jest o dwa morderstwa popełnione w latach 80. XX wieku w miasteczku Ada w Oklahomie. W wyniku narosłych wokół nich kontrowersji zostaje niesłusznie osadzony w więzieniu. 

W produkcji Netfliksa znalazły się wywiady z przyjaciółmi i bliskimi ofiar, mieszkańcami Ady, adwokatami, dziennikarzami oraz innymi zaangażowanymi w śledztwo osobami. Jeśli interesują Was wątki kryminalne, będzie to strzał w dziesiątkę!

Jeffrey Epstein: obrzydliwie bogaty / Jeffrey Epstein: Filthy Rich (2020)

Film opowiada historię ofiar Jeffreya Epsteina i pokazuje, jak ten przestępca seksualny używał fortuny i wpływów w swojej nikczemnej działalności. Zanim aresztowano go w 2019 roku, przez całe dekady molestował nastolatki, wykorzystując siatkę wpływowych pomocników, którzy umożliwiali mu przestępstwa i ich tuszowanie. 

Można odnieść nieodparte wrażenie, że dokument ten jest hołdem dla ofiar, które muszą mierzyć się ze skutkami wstrząsających traum po dziś dzień.