Najbardziej satysfakcjonujące filmy w Internecie

Czy zdarzyło Ci się kiedyś wpatrywać w ognisko bez końca? W podobny hipnotyzujący sposób działają „dziwnie satysfakcjonujące filmy” – prosto je włączyć, ale niezrozumiale trudno je wyłączyć, gdyż charakteryzują się wysokim współczynnikiem uzależnienia. Sprawdźcie, na czym polegają tego typu nagrania, skąd wziął się ich fenomen i czemu tak na nas działają?

Satysfakcjonujące filmy hitem w sieci

Podobno każdy ma jakieś swoje guilty pleasure, czyli wstydliwą przyjemność. Dla jednych jest to oglądanie paradokumentów, dla innych wątpliwej jakości program rozrywkowy. Jest też spore grono, które tzw. bezproduktywny czas spędza na filmikach w Internecie, w tym na tych, które dają niezrozumiałą satysfakcję.

Dopóki nie było Internetu prawdopodobnie nikt nie wpadłby na pomysł, że nagrania z krojeniem, układaniem albo zgniataniem mogą być tak dziwnie wciągające i relaksujące.

Różowy, wilgotny piasek usuwamy kawałek po kawałku łyżką do lodów, pomadka bardzo powoli krojona na równe kawałki. Brzmi to jak coś, co absolutnie nie powinno nikogo interesować, a jednak takie klipy są klikane miliony razy w Internecie.

zadowolony mężczyzna

Hasztag #OddlySatisfying, czyli „dziwnie satysfakcjonujący” stał się już kilka lat temu hitem wśród nastolatków w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Pod tym tagiem kryły się filmiki, w których bezcielesne dłonie mieszają brokat, klej i ciasto. Trend utrzymał się do dzisiaj i objął cały świat, obecnie na samym Instagramie jest ponad 3 mln filmików oznaczonych jako #oddlysatisfying. Średnio co minutę dodawany jest tam nowy filmik z takim tagiem, a w ciągu ostatnich kilku lat w Google nastąpił gwałtowny wzrost liczby wyszukiwań tych filmów.

Z czasem na nagraniach zaczęły pojawiać się inne mikstury, takie jak kinetyczne krojenie piasku, cięcie mydła, mieszanie farb, lukru i wszelkich innych materiałów, które są wystarczająco plastyczne, aby stworzyć hipnotyzujące obrazki.

Czemu tak je lubimy?

Może zdarzyło Wam się myśleć, że jakieś Wasze przyzwyczajenie jest bardzo nietypowe, dopóki nie zobaczyliście mema, który opisuje dokładnie to zachowanie, a pod nim masę komentarzy od ludzi którzy mają tak samo? Internet i media społecznościowe to często dziennik naszej zbiorowej nieświadomości. Dzięki nim dowiadujemy się, że rzeczy które podobają się miliardom  użytkowników mediów społecznościowych, odzwierciedlają także nasze uczucia, preferencje i pragnienia.

Podobnie dzieje się z „satysfakcjonującymi filmami”. Nie wiedzielibyśmy czasem nawet, co potrafi nas zrelaksować, gdyby nie one. Pozostaje pytanie, dlaczego tak naprawdę te filmy tak zyskują na popularności? 

Sprawą zajęli się nawet naukowcy, którzy próbowali ustalić, czemu wywołują one „samoistną odpowiedź meridianów czuciowych zwaną ASMR”, czyli inaczej mówiąc uczucie mrowienia na skórze, które wywołuje pozytywne emocje.

Według profesora Roberta Colombo oglądanie takich filmów powoduje uwalnianie w mózgu substancji chemicznych, które wywołują szczęście i pozytywność – a mianowicie serotoniny i dopaminy. Są to zatem te same neuroprzekaźniki, które działają, gdy ludzie jedzą cukier lub uprawiają seks.

Ale dlaczego te filmy sprawiają, że czujemy się zrelaksowani? Dr Anita Deak z Uniwersytetu w Peczu przypisuje to „teorii neuronów lustrzanych”, która głosi, że obserwowanie kogoś wykonującego czynność wywołuje taką samą reakcję neurologiczną, jak wykonanie tej czynności przez nas samych. Tak więc można powiedzieć, że są taką formą miniterapii relaksacyjnej.

Są także filmy, które rozbudzają drzemiący w nas perfekcjonizm. Działa to też w druga stronę, bowiem, kiedy obejrzymy „dziwnie niesatysfakcjonujące filmy” możemy reagować bardzo emocjonalnie, zachowywać się niespokojnie, a nawet poczuć gniew i złość.

Kolejnym elementem „dziwnie satysfakcjonujących filmów” są w większości bardzo relaksujące dźwięki, które towarzyszą filmom. Nawet jeśli efekt wizualny dominuje w klipach, muzyka lub inne dźwięki zawsze podbijają efekt przyjemności.  

Jeżeli nie rozumiesz o co chodzi, bo te filmy nie robią na Tobie żadnego wrażenia, spokojnie. Tak jak w przypadku innych rodzajów przyjemności, nie każda osoba ma taką samą neurologiczną i biologiczną reakcję na filmy z dziwną satysfakcją. W tym samym badaniu przeprowadzonym na Swansea University naukowcy odkryli, że około połowa ankietowanych doświadczyła ASMR podczas oglądania tych filmów, podczas gdy druga połowa nie.

idealne ułożenie

Najbardziej satysfakcjonujące filmy

Okazuje się, że filmy Oddly Satisfying są nieoczekiwanym źródłem ulgi w stresie, pomocą w zasypianiu i wytchnieniem od ciężkich, kontrowersyjnych treści w mediach społecznościowych. Poniżej znajdziecie zestawienie kilku rodzajów takich filmów.

Rzeczy idealnie do siebie pasujące

Nie ma nic lepszego od idealnie pasujących do siebie rzeczy, to daje poczucie porządku i spokoju. Powiedzcie, że też tak macie! W każdym razie jest wiele osób na świecie, którym sprawia przyjemność oglądanie idalnie układających się rzeczy, dlatego filmy „Dude Perfect” są tak popularne. W ich filmach wszystko idealnie się układa. Prawdziwe życie nie działa w ten sposób, ale przyjemnie jest patrzeć, jak to może wyglądać.

Zgniatanie, kruszenie, chrupanie

Kolejna kategoria to filmy, których przyjemność z oglądania jest wyjątkowo niespodziewana. Nikt chyba nie lubi np. jak ktoś jedząc chrupie obok ucha. No właśnie! Natomiast filmy z chrupania to już inna bajka. To ten rodzaj nagrań, na których koniecznie trzeba mieć włączony dźwięk, bo sam obraz nie dostarcza pełnej satysfakcji. Poza tym ciekawie jest zgadywać i zobaczyć, co stanie się z przedmiotami, gdy zostaną przejechane.

Filmy o rzeźbieniu w mydle / kruszeniu

Ten rodzaj filmów zawiera trochę każdego rodzaju rzeźbienia lub kruszenia mydła, co ludzie, nie wiedzieć czemu, uważają za interesujące. Tutaj także często mamy do czynienia nie tylko z wizualną rozkoszą, ale także z dźwiękami, które wiele osób przyprawia o dreszcz przyjemności.

To jeden z niewielu rodzajów satysfakcjonujących filmów, które ma się ochotę wypróbować na żywo.

Domino

Większość z nas nie chce spędzać wielu godzin na układaniu domino, tylko po to, aby całą konstrukcję zburzyć później dosłownie za dotknięciem palca. Jednak już samo rozpadanie się perfekcyjnie ułożonego domino daje sporą satysfakcję.

Bańki mydlane i bąbelki

Bańki mydlane fascynują nas od dziecka. Później było parę lat przerwy, aż nie odkryliśmy ten rodzaj filmów, który ukazuje ich niezrozumiałe piękno. W czym tkwi ich urok? Może w tych maleńkich tęczach, które w sobie mają? Może w tym, jak niemal tańczą unosząc się do góry? Albo w tym jak pękają i delikatnie rozpryskują się w powietrzu? Kiedy nie macie dzieci, trudno o poważny argument, żeby iść do parku i puszczać bańki, dlatego substytut w postaci takich filmów wydaje się w porządku.

Perfekcyjnie wykonana praca

Jest coś, co daje satysfakcję w obserwowaniu kogoś, kto zrobił coś milion razy. Bohaterowie tych filmików wykonują swoją prace bardzo szybko, a przy tym niesamowicie precyzyjnie. Można to oglądać w kółko.

Satysfakcjonujące konta na Instagramie

Pisaliśmy już, że Instagram jest pełen satysfakcjonujących filmików. Są konta, które opierają się tylko na nich. Oto tylko kilka przykładów:

Sandtagious

@sand.tagious publikuje piękne filmy o cięciu piasku, używając pięknych, żywych kolorów, ciekawych kształtów i unikalnych metod. Koniecznie pamiętajcie, aby włączyć dźwięk podczas oglądania tych filmów!

Anette Labedzki

@annettelabedzki maluje od młodości, a ostatnio przekształciła swój talent w dziwnie satysfakcjonującą sensację. Kroi i rozbija zamarzniętą farbę w różnych kształtach i kolorach.

crunchyasmr84

Konto głównie dla miłośników ASMR, kruszenia i chrupania, jednak miłośnicy estetyki i kolorów również będą tu usatysfakcjonowani.

Źródła: Instagram, YouTube, deutschlandfunknova.de, wired.co.uk, lemonade.com