Lustrzanka czy bezlusterkowiec? Wybierz aparat na miarę swoich potrzeb

Szukasz aparatu do konkretnego rodzaju zdjęć? A może chcesz mieć uniwersalny sprzęt, który poradzi sobie z każdym rodzajem fotografii? Oferta dla twórców fotograficznych jest tak szeroka, że może przyprawić o ból głowy, dlatego zanim wybierzesz urządzenie dla siebie, poznaj podobieństwa i różnice pomiędzy konkretnymi modelami aparatów dostępnych na rynku. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat popularnych lustrzanek i bezlusterkowców.

Jak działa lustrzanka?

Lustrzanka to jeden z najbardziej zaawansowanych aparatów fotograficznych, docenianych zarówno przez profesjonalnych fotografów, jak i amatorów robienia zdjęć. Mowa o urządzeniu, które znane jest również jako DSLR (Digital Single-Lens Reflex), a swoją nazwę zawdzięcza specyficznej budowie. Dokładniej chodzi o specjalne lustro, które ukryto w  korpusie aparatu. To właśnie ono odpowiada w lustrzankach za przekazywanie obrazu z obiektywu do wizjera. Przy czym osoba robiąca zdjęcie widzi na specjalnym ekranie dokładnie to, co zostało na nim uchwycone. 

Cechą charakterystyczną lustrzanek jest wysoka jakość obrazu, która wynika z cyfrowej matrycy i zaawansowanych systemów przetwarzania materiału. Jako jeden z wielu atutów podaje się też szybkość działania, która jest z kolei zasługą autofokusów i błyskawicznych reakcji sprzętu na wydane mu polecenia. Nie da się też przejść obojętnie na temat faktu, że dzisiejsze lustrzanki to trwałe, odporne na warunki zewnętrzne konstrukcje, które dla większej wygody użytkownika wyposażono w wiele komfortowych rozwiązań. Wśród tych ostatnich wyróżniają się np. wymienne obiektywy, które można swobodnie dopasować do swoich aktualnych potrzeb, czy specjalne uchwyty do przytrzymywania konstrukcji podczas cykania zdjęć.

Odkryj wszystkie lustrzanki dostępne w x-komie 

Czy warto zainwestować w aparat z lustrem?

Lustrzanki to urządzenia, które od lat cieszą się sympatią profesjonalnych fotografów. Aparaty z lustrem chętnie wykorzystywane są np. w fotografii ślubnej, produktowej, reportażowej, czy krajobrazowej. Tym bardziej, że w modelach z elektronicznym wizjerem potencjalne efekty można podejrzeć bezpośrednio na urządzeniu, a to znacząco wzbogaca kreatywny etap robienia zdjęć. 

Ale czy na tym koniec? Bynajmniej. Mimo że szeroka wiedza fotograficzna jest niebywałym atutem i z całą pewnością pozwoli na wykorzystanie pełnego potencjału lustrzanki, to tak naprawdę taki aparat sprawdzi się u wszystkich osób, które cenią sobie pełną kontrolę nad procesem fotografowania.

aparat fotografia lustrzanka bezlusterkowiec

Bezlusterkowiec – co oferuje i dlaczego warto go kupić?

Na rynku fotograficznym dostępne są także tzw. bezlusterkowce, czyli – jak można się łatwo domyśleć – aparaty bez wbudowanych luster (ang. mirrorless), które wcale nie są gorszym rozwiązaniem. Wręcz przeciwnie, coraz bardziej zyskują na popularności dzięki swojej mniejszej wadze i szybkości robienia zdjęć. Niepodważalnym atutem jest w nich także intuicyjna obsługa i mnóstwo systemów przetwarzających obraz, dzięki którym do korzystania z takiego sprzętu nie trzeba posiadać ugruntowanej wiedzy fotograficznej.

Mobilność wynikająca z mniejszej formy i zalety znane z lustrzanek, w tym np. wbudowany ekran, sprawiają że bezlusterkowce są bardzo popularne wśród entuzjastów fotografii – również tej amatorskiej. Z tego rodzaju aparatu będą także zadowolone osoby ceniące sobie swobodne transportowanie i trwałość sprzętu, w tym np. podróżnicy czy reportażyści.

A jak ich działanie ma się w praktyce? Jedyną różnicą w kontekście lustrzanek jest fakt, że światło i obraz przechodzące przez obiektyw aparatu bezlusterkowego, pojawia się bezpośrednio na przetworniku obrazu, a następnie na zaimplementowanym w nim ekranie, omijając lustrzane odbicie. Błyskawiczny podgląd zdjęcia umożliwia szybkie i precyzyjne manewrowanie jego ustawieniami jeszcze przed jego ostatecznym cyknięciem. Z kolei mniej ruchomych części w budowie sprzętu sprzyja nie tylko jeszcze szybszemu robieniu zdjęć, ale również o wiele mniejszemu hałasowi, co z kolei pozwala na jeszcze dyskretniejsze ujęcia.

Sprawdź bezlusterkowce dostępne w x-komie 

Lustrzanka czy bezlusterkowiec? Jak wybierać? 

Wybór między lustrzanką a bezlusterkowcem to decyzja, która powinna być przemyślana. Zastanów się, co jest dla Ciebie ważniejsze i na tej podstawie wybieraj aparat dla siebie. Poniżej znajdziesz kilka inspiracji i pytań, na które warto sobie odpowiedzieć przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Bezlusterkowiec będzie dobrym wyborem, jeśli:

  • uprawiasz fotografię amatorską i profesjonalną;
  • sporo podróżujesz, więc potrzebujesz kompaktowego i solidnego sprzętu;
  • nie chcesz nosić ze sobą dodatkowych akcesoriów;
  • chcesz mieć bieżący podgląd rejestrowanych kadrów;
  • zależy Ci na dyskretnym sprzęcie, np. do fotografii reportażowej;
  • chcesz robić zdjęcia szybko i nie obniżać w ten sposób ich jakości.

Lustrzanka przyda Ci się z kolei, jeżeli:

  • posiadasz szeroką wiedzę fotograficzną i lubisz wykorzystywać ją w praktyce;
  • delektujesz się fotografią i chcesz realnie poświęcać jej czas;
  • chcesz mieć możliwość dostosowania parametrów do konkretnego ujęcia;
  • cenisz sobie możliwość wymiany soczewek – wymienne obiektywy.

Jak kupować aparat fotograficzny? Na co zwrócić uwagę? 

Bez względu na to, jaki rodzaj aparatu wybierzesz, w obu przypadkach warto zwrócić uwagę na jego konkretne cechy, które pozwolą dopasować urządzenie do indywidualnych potrzeb i predyspozycji. Poniżej zostawiamy kilka z nich. 

Określ przeznaczenie aparatu 

Zanim zaczniesz szukać aparatu, zastanów się, jaki rodzaj fotografii Cię interesuje. Czy to krajobrazy, portrety, sport, czy może fotografia uliczna? Jest to bardzo ważne, bo każdy typ twórczości wymaga nieco innych funkcji i możliwości sprzętu. Przykład? W trakcie fotografii sportowej bardzo docenianą opcją jest błyskawiczne cykanie zdjęć seryjnych. 

Nie bez znaczenia pozostaje także Twoja wiedza fotograficzna. Osoby poczatkujące mogą szukać prostych w obsłudze aparatów, podczas gdy profesjonaliści potrzebują bardziej zaawansowanych funkcji i rozbudowanych technologicznie rozwiązań. Do Twojej dyspozycji oprócz lustrzanek i bezlusterkowców są też np. aparaty kompaktowe albo natychmiastowe

Polecamy:


Sprawdź najważniejsze parametry aparatu 

To właśnie parametry zadecydują o jakości i atrakcyjności robionych nim zdjęć. Pamiętaj, że rozdzielczość jest ważna, ale większa liczba megapikseli nie zawsze oznacza lepszy obraz. Skup się raczej na jakości sensora. Im będzie on większy, tym lepszą jakość obrazu uzyskasz, szczególnie przy słabym oświetleniu. Podobnie wygląda to w przypadku ISO.

O jakości ujęć ostatecznie zadecyduje też matryca. Trzeba jednak pamiętać, że im jest ona większa, tym większy jest również sam aparat, co może nieco ograniczać jego mobilność. Weź to pod uwagę planując swój zakup i przeznaczenie sprzętu. Nie zapomnij też o sprawdzeniu, czy aparat posiada stabilizację, która gwarantuje wyraźne, ostre i pełne detali zdjęcia – nawet, gdy warunki wokół są ku temu niesprzyjające lub np. nieopatrznie omsknie Ci się ręka. 

Kupuj mądrze, bo aparat i akcesoria to inwestycja 

Wybór aparatu fotograficznego to ważna decyzja i powinna być dobrze przemyślana. Tym bardziej, że topowe modele urządzeń fotograficznych nie należą do najtańszych. Warto zatem zainwestować w sprzęt, który da Ci możliwość rozwoju, pozwoli szlifować umiejętności w tym zakresie i nie będzie wymagał szybkiej zmiany.

Dobre obiektywy podstawą jakości zdjęć. Pamiętaj wziąć je pod uwagę przy planowaniu budżetu – szczególnie, jeśli zdecydujesz się na lustrzankę. Wśród innych akcesoriów, które mogą generować dodatkowe koszty są np. torby do transportowania sprzętu czy karty pamięci. Je również trzeba mieć na uwadze, aby w pełni czerpać radość i satysfakcję z użytkowania aparatu fotograficznego – bez względu na jego rodzaj. 

Mało? Po więcej inspiracji zajrzyj do strefy fotografii na Geex

gładkie tło w fotografii

Wniosek? Na koniec jeszcze raz warto podkreślić to, że najważniejsze jest, aby aparat odpowiadał Twoim potrzebom i stylowi fotografowania. Zawsze warto także przetestować kilka modeli przed podjęciem ostatecznej decyzji. Pozwoli to w praktyce zadecydować, który z nich najbardziej pasuje do Ciebie.