Lalka Barbie. Okazuje się, że w 2023 roku nadal jest ikoną popkultury

Na ekrany polskich kin trafia właśnie amerykańsko-brytyjska produkcja pt. Barbie. Inspiracją do jej stworzenia była oczywiście najsłynniejsza lalka świata. Przypomnijmy sobie zatem fenomen zabawki, która od dekad budzi skrajne emocje. Co takiego ma w sobie Barbie, że w 2023 roku nadal pozostaje jedną z najlepiej sprzedających się zabawek na świecie? Ile dziś kosztują lalki marki Mattel? Jakie dodatki są im dedykowane? Sprawdźmy to.

Barbie to nie tylko lalka. To kulturowy fenomen

Nie będzie przesady, że lalka Barbie, mimo że już wiekowa, może zawstydzić niejedną celebrytkę. Powód? Jej niegasnąca popularność skutecznie rozpala zazdrość u wielu szybko zachodzących gwiazd. Barbie przez dziesięciolecia prowokowała do refleksji socjologów i psychologów oraz nie schodziła z języków feministek w żarliwych dysputach o szkodliwości wzorca, który przekazywała swym najmłodszym fanom. Nierzeczywiście proporcjonalna, nieprzyzwoicie zgrabna i nieskromnie prezentująca swe wdzięki plastikowa dziewczyna stała się bowiem symbolem kobiecości, który na wiele lat zagościł w domach i głowach dzieci z całego świata.  

mattel barbie film 2023
fot. Mattel

Ile lat ma Barbie? Historia kultowej zabawki

Lalka Barbie powstała w 1958 roku, a więc właśnie kończy… 65 lat! Jej twórczynią była Ruth Handler, która nazywała lalkę na cześć córki Barbary. Z pewnością nawet nie przeszło jej przez myśl, że kiedyś zdrobnienie tego imienia będzie tak popularne. Jak na babciny wiek można zatem powiedzieć, ze lalka Barbie do dziś trzyma się całkiem nieźle.

Co ciekawe, Barbie to pierwsza w historii lalka dla dzieci przedstawiająca wizerunek dorosłej kobiety, która może pochwalić się tak olbrzymim komercyjnym powodzeniem. Tylko w pierwszym roku produkcji sprzedała się w ok. 350 000 egzemplarzach. 

Nie bez znaczenia pozostają także dedykowane jej dodatki, które z biegiem kolejnych lat pojawiały się na coraz większą skalę i do dziś również cieszą się niesłabnącą popularnością. Nic w tym dziwnego, bo przecież Barbie posiadająca własny samolot, dom, samochód, jacht, zwierzęta, pieniądze uchodzi za przykład kobiecej siły i niezależności.

Zobacz:


Jest też oczywiście druga strona medalu, bo słodka lalka, która ma wszystko, ale nie ma pępka, zamieniła się w ikonę infantylnej dziewczyńskości seksualizującej i uprzedmiotowiającej kobiecy wygląd. O  czym mowa? Pamiętacie piosenkę Barbie śpiewaną przez zespół Aqua: You can brush my hair, undress me everywhere. Imagination, life is your creation?  No właśnie o to. 

barbie 2023 movie
fot. Mattel

Z kolei w 2003 roku, w książce Mary F. Rogers Barbie jako ikona kultury, Barbie zostaje utożsamiona również z kultem konsumpcjonizmu, obsesyjnym poprawianiem ciała i promowaniem powierzchownych wartości.

Lalki Barbie Shero 

Warto wspomnieć, że w 2015 roku narodziła się więc nowa seria lalek Barbie Shero, która jest odpowiedzią na zarzuty w stronę infantylności i aparycji lalek Barbie. To właśnie tu można znaleźć do dziś modele nawiązujące do wielu inspirujących kobiet, pochodzących z różnych części globu w o wiele bardziej ludzkich rysach i kształtach. Mają one za zadanie pokazać dorastającym dziewczynkom, że ich wartość nie jest mierzona ich wyglądem, oraz że na drodze do samorealizacji nie stoją przed nimi bariery, które wyznaczałyby im płeć, pochodzenie czy niepełnosprawności. 

W ten sposób Barbie ze skandalizującej celebrytki lat 90 zamieniła się w odważną i nowoczesną aktywistkę, działającą na rzecz walki ze stereotypami kobiecości. Jak widać zmieniają się czasy, zmienia się też Barbie. 

Sprawdź:


Barbie 2023 

A jak jest obecnie? Właśnie teraz na ekrany kin wchodzi wyczekiwany od dawna film Barbie. Oczywiście nie jest to pierwsza produkcja na temat najsłynniejszej lalki świata, ale pierwsza na tak dużą skalę i jedyna jak dotąd w aktorskiej odsłonie. Główną rolę w filmie zagrała Margot Robbie. Jak się zapowiada? 

Jest dużo różu, lukru i gadżetów, które jednoznacznie kojarzą się z Barbie. Do tego wyborna obsada i lekka tematyka, pod którą ma się nieodparte wrażenie, że jednak ukryto drugie dno. Wszystko to skutkuje tym, że za granicą film spotkał się z pozytywnym odbiorem. Jak będzie u nas? Koniecznie dajcie znać, jak wrażenia!

Polecamy:


Źródła: Mattel, Mary F. Rorges, Barbie jako ikona kultury