Kulturalny Kac, czyli co oglądać po Breaking Bad?

Skoro znaleźliście się w tym miejscu, to zapewne wróciliście właśnie ze słonecznego Albuquerque i męczy Was kulturalny kac. Zastanawiacie się pewnie, co teraz ze sobą zrobić i czy życie bez ulubionego serialu dalej będzie miało tak samo soczysty smak niczym kurczaki z Los Pollos Hermanos. Chcecie też na pewno wiedzieć, jakie są seriale podobne do Breaking Bad? Zapraszam, w końcu kac to nic przyjemnego. Postaram się Wam pomóc.

Breaking Bad, czyli serial o przełamywaniu zła

Wybaczcie to grafomańskie, absolutnie najgorsze tłumaczenie tytułu serialu z nagłówka, który przez wielu uważany jest za najlepszy show wszechczasów. Uznałem jednak, że nawet najlepsze może zmienić się w najgorsze, a przecież w tym serialu chodzi właśnie o przemianę. Przemianę głównego bohatera, ale na lepsze czy na gorsze – to już pozostawiam do Waszej oceny.

Co oglądać po Breaking Bad?

Zanim przejdziecie do gaszenia pragnienia po ukochanym serialu, to warto odpowiednio nastawić się przed konsumpcją czegokolwiek innego. Nie sposób bowiem znaleźć seriale jak Breaking Bad, które miałyby ten sam klimat lub po prostu „to coś”, co akurat pokochaliście w dziele Vince’a Gilligana i spółki.

Wszak nawet produkcje osadzone w uniwersum BB  są zauważalnie inne. Spin-off w postaci świetnego Better Call Saul opowiada historię barwnego prawnika Jimmy’ego McGilla i dzieje się przed wydarzeniami przedstawionymi w BB . Ma zupełnie inną dynamikę, atmosferę i skupia się na trochę innych problemach. El Camino jest natomiast filmowym zwieńczeniem historii, któremu najbliżej do oryginału, natomiast nie wypełni pustki na długo.

Nie warto też ograniczać się do poszukiwania wyłącznie seriali podobnych do Breaking Bad. Książki, vlogi czy dokumenty mogą być równie dobre w zapełnianiu pustki po BB. Nawet jeśli nie oznacza to ponownego poczucia oparów tłuszczu z Los Tacos Hermanos, to nie znaczy, że będzie to gorsze doświadczenie. Będzie inaczej – to fakt, ale też może być fajnie.

Król Darknetu, którego inspirował Walter White

Jednym z zarzutów, jakie stawia się Breaking Bad, jest to, że nie przedstawia tego, jak rzeczywiście wygląda przestępczy światek i podobny scenariusz nie mógłby ziścić się w rzeczywistości. Dla wszystkich tych marud idealny będzie reportaż Król Darknetu Nicka Biltona, który opowiada historię Rossa Ulbrichta – założyciela tzw. Silk Road (Szlaku Jedwabnego). Internetowy sklep Ulbrichta umożliwiał bezproblemowe kupno wszystkiego, co nielegalne – od narkotyków, przez broń po ludzkie narządy.

Historia Rossa jest prawdziwa, a z kronikarską precyzją opisał ją Nick Bilton z kilku różnych perspektyw. W centrum jest oczywiście sam Ross oraz śledczy, którzy przez kilka lat starali się wytropić założyciela Silk Road.  Biltonowi dzięki m.in. dostępowi do archiwum czatu udało się pokazać studium przemiany Rossa – ze sprzedawcy używanych książek w bossa nielegalnego imperium internetowego. Co najbardziej ironiczne, Ross był fanem Breaking Bad. Książkę o jego imperium czyta się jak najlepsze odcinki tego amerykańskiego show, w których on sam jest bohaterem. 

Poniższe nagranie przedstawia Rossa Ulbrichta (ten po lewej), który jeszcze na wolności w muzeum w San Francisco. Rozmawia ze swoim przyjacielem o życiu i planach na przyszłość. Wróćcie tutaj po przeczytaniu Króla Darknetu, a zobaczycie w jego oczach wszystkie tajemnice, które skrywał wtedy przed światem.

W Ozark pierze się forsę

Główny bohater serialu Marty Byrde, doradca finansowy, musi spłacić dług wobec bossa narkotykowego i wyprać 500 milionów dolarów. W tym celu ucieka wraz z rodziną do Krainy Ozark w stanie Missouri, gdzie zaczyna inwestować w lokalne biznesy, poznawać patologię tamtejszych ludzi i realizować swój plan. Z czasem Marty wraz z żoną zaczyna plątać się coraz głębiej w gierki karteli narkotykowych i polityczne zawiłości.

Brzmi znajomo? A jednak mimo oczywistych podobieństw Ozark stara się nie kopiować w żaden sposób Breaking Bad. Stawia na własny sposób prowadzenia scenariusza. Jest znacznie mroczniej niż w BB, choć nie brakuje też elementów czarnego humoru. Fanów BB może natomiast jednoczyć postać Wendy, żony Marty’ego. Jest pewna siebie i wie czego chce w przeciwieństwie do patetycznej i irytującej Skyler – żony Waltera White’a. A wspólny wróg to już coś, prawda?

Snowfall – Breaking Bad w stylu GTA: San Andreas

To połączenie motywu przemiany głównego bohatera znanego z Breaking Bad i klimatu rodem z Grand Theft Auto: San Andreas. Akcja serialu rozgrywa się bowiem w Los Angeles w latach 80. Serial opowiada historię afroamerykanina Franklina Saint’a, który zaczął parać się sprzedażą narkotyków i zmaga się z dyskryminacją rasową. Z drugiej strony jest Teddy McDonald, który też handluje, lecz pod przykrywką… dla CIA.

Weeds, czyli dilerka z przymrużeniem oka

Jeśli Breaking Bad miałoby mieć swojego komediowego spin-offa, to najbliżej do tego miana miałoby Weeds, czyli polska Trawka. Serial opowiada historię Nancy Botwin, która po śmierci męża zajmuje się sprzedażą marihuany, co prowadzi ją coraz głębiej w mafijne struktury. Wszystko jednak jest przedstawione w lżejszej formie – co nie znaczy, że serial nie obfituje w dramatyczne momenty.

Pizza na dachu, czyli vlogi z Breaking Bad w tle

Jeśli tęsknicie konkretnie za klimatem przedstawionym w Breaking Bad, to zawsze możecie pooglądać vlogi YouTuberów z lokacjami znanymi z serialu. Takie materiały dają świeże spojrzenie na tamtejszą rzeczywistość. Przykładowo dom Waltera White’a został ogrodzony z uwagi na zbyt dużą liczbę osób chcących odtworzyć scenę z serialu, w której główny bohater wrzuca pizzę na dach.

Gdzie oglądać Breaking Bad?

Jeśli jakimś cudem jeszcze nie oglądaliście dzieła autorstwa Vince’a Gillgiana lub chcielibyście sobie je odświeżyć, to Breaking Bad można oglądać na Netflixie. Możecie też  jednorazowo wykupić dostęp do całego serialu na platformie Chili.

Seria Kulturalny Kac

Kulturalny Kac to seria, w której szukam lekarstwa na to uczucie pustki i straty arcydzieła, które pojawia się zaraz po obejrzeniu serialu, skończeniu gry czy przeczytaniu książki. Jeśli męczy Was kulturalny kac i chcielibyście znaleźć inspirację, co obejrzeć lub przeczytać, to dajcie znać w komentarzach lub napiszcie na adres grzegorz.majchrzak@x-kom.pl.