Lądowanie łazika Perseverance na Marsie. Gdzie oglądać i co trzeba wiedzieć?

Wszyscy spragnieni kosmicznych wrażeń mogą odliczać godziny do lądowania łazika Perseverance na Marsie, które odbędzie się już w czwartek wieczorem. Jaki jest cel misji wykonywanej przez NASA i w jaki sposób można wcześniej uczestniczyć w lądowaniu łazika? By sięgnąć nieba, wystarczy aplikacja na smartfona.

Jak wygląda lądowanie łazika Perseverance na Marsie?

Łazik Perseverance, czyli wytrzymałość, podejmie próbę lądowania na Czerwonej Planecie już w czwartek około godziny 21:55 czasu polskiego. To najbardziej zaawansowany technologicznie pojazd robotyczny, który został wysłany poza Ziemię. W kierunku Marsa odleciał on 30 lipca 2020 roku na pokładzie rakiety Atlas V.

Lądowanie łazika jest określane „7 minutami grozy”, ponieważ podczas tego manewru może zajść masa zmiennych, które skończą się niepowodzeniem misji. Symulację lądowania przygotowała NASA:

Jaka jest misja łazika?

Misja łazika Perseverance jest tak naprawdę wielowymiarowa i może przynieść kilka przełomów. Przede wszystkim chodzi o zebranie próbek skał i regolitu z krateru Jezero, na którym wyląduje pojazd. Krater ten niegdyś wypełniało jezioro ciekłej wody. Zebrane próbki mogą zatem udowodnić istnienie życia mikrobiologicznego i dostarczyć więcej informacji o geologii Marsa. Aby dokładnie zbadać zebrany materiał, będzie on musiał być sprowadzony na Ziemię. W tym celu na etapie planowania są już kolejne dwie misje.

Łazik Perseverance w rzeczywistości
Źródło: NASA/JPL-Caltech

Powodzenie czwartkowej misji NASA może także dostarczyć naukowcom więcej informacji o astrobiologii planety i jej atmosferze, co przyda się podczas planowania kolejnych misji załogowych. Dzięki zebranym danym kolejne lądowania będą bezpieczniejsze, a statki będą mogły zabrać większy ładunek. Ponadto na pokładzie łazika zamontowany instrument MOXIE, który ma sprawdzić, czy da się przekształcić marsjański dwutlenek węgla w tlen. To odkrycie z pewnością byłoby sporym przełomem w kolonizacji Czerwonej Planety.

Ingenuity Mars Helicopter na Marsie
Źródło: NASA/JPL-Caltech

Pod spodem łazika Perseverance znajdzie się jeszcze jeden sprzęt – Ingenuity Mars Helicopter, czyli zrobotyzowany helikopter. Między 30 a 90 dniem misji łazika odbędzie on pierwszy w historii lot tego typu urządzenia nad powierzchnią Marsa. Jego zadaniem jest wyznaczanie najlepszych tras dla przyszłych łazików, które wylądują na Marsie, a także sprawdzenie, czy w ogóle można bezpiecznie latać nad Czerwoną Planetą. Dożyliśmy niesamowitych czasów.

Jak oglądać lądowanie łazika Perseverance na Marsie?

Lądowanie łazika Perseverance można będzie oglądać na oficjalnym kanale NASA na YouTube oraz innych mediach społecznościowych. Transmisja rozpocznie się już o 20:15 czasu polskiego, natomiast najważniejsze wydarzenia będą miały miejsce od ok. 21:38.

Jak można uczestniczyć w lądowaniu łazika?

Nie tylko symulacje przygotowywane przez NASA mogą pomóc wczuć się w lądowanie Perseverance na Marsie. Wagę tego wydarzenia pozwala także poczuć aplikacja Mission To Mars AR polskiego studia Immersion VR. Wewnątrz aplikacji znalazły się interaktywne doświadczenia, które wykorzystują technologię rozszerzonej rzeczywistości, a także quizy, zdjęcia czy filmy na temat czwartkowego lądowania.

Lądowanie łazika Perseverance w aplikacji Mission To Mars AR
Lądowanie łazikiem Perseverance w aplikacji Mission To Mars AR

Dzięki wykorzystaniu rozszerzonej rzeczywistości można własnoręcznie kierować łazikiem, wylądować nim na powierzchni Marsa rozłożonej na dywanie lub stole czy w domowym zaciszu przeżyć „7 minut grozy”. Aplikacja przedstawia także wizję przyszłej kolonizacji planety i przybliża modele poprzednich łazików.

Jeśli interesują Was kulisy powstawania tej aplikacji i samej akcji wysłania łazika Perseverance na Marsa, to zaglądajcie na naszą stronę. Wkrótce pojawi się na niej wywiad z twórcami aplikacji, którzy podczas jej tworzenia konsultowali się z NASA.

Źródło: Immersion VR, NASA