Nowości od Xiaomi. Który oczyszczacz powietrza Smart Air Purifier sprawdzi się w Twoim domu?

Nie wszystkie zanieczyszczenia są widoczne gołym okiem. Z kurzem osadzonym na szafkach i okruszkami na dywanie poradzisz sobie bez problemu. Ale co zrobić z pyłkami, zarodnikami pleśni, bakteriami i smogiem unoszącymi się w powietrzu? To zadanie dla specjalistów. Postaw na nowe oczyszczacze powietrza Xiaomi Smart Air Purifier. Sprawdź, który model będzie odpowiedni dla Ciebie i Twojego mieszkania.

Xiaomi Smart Air Purifier. Co wziąć pod uwagę przy zakupie oczyszczacza powietrza?

Mikroskopijnej wielkości zanieczyszczenia, które unoszą się w powietrzu trudno unicestwić. Kiedy w grę wchodzi zdrowie i dobre samopoczucie nie warto iść na skróty. W tym zadaniu pomoże profesjonalny oczyszczacz powietrza, dzięki któremu pozbędziesz się nieprzyjemnych zapachów,  sierści zwierząt, roztoczy, lotnych związków organicznych i utrzymasz powietrze w czystości.

Sprawdź nowości od Xiaomi. Na początku roku producent wypuścił na rynek nowe urządzenia do inteligentnego domu. Premiera objęła trzy nowe oczyszczacze powietrza.

Zastanawiasz się, który model Xiaomi Smart Air Purifier najlepiej sprawdzi się w Twoim mieszkaniu? Zapoznaj się z najważniejszymi cechami urządzeń i dopasuj ich działanie do własnych potrzeb, stylu życia oraz wielkości powierzchni.

Dużo zależy od tego, czy chcesz aby urządzenie wychwyciło z powietrza jedynie większe cząstki kurzu, włosy i zwierzęcą sierść, czy oczekujesz wyeliminowania wielu rodzajów zanieczyszczeń – również tych mniejszych, których nie da się zobaczyć gołym okiem. Skuteczny wielostopniowy system filtracji w oczyszczaczach Xiaomi Smart Air Purifier poradzi sobie z każdym rodzajem zanieczyszczeń. Wyeliminuje pyłki, pozbędzie się nieprzyjemnych zapachów, smogu i kuchennych oparów. I tym samym zapewni efekt długotrwałej świeżości i zadba o zdrowie dróg oddechowych oraz lepsze samopoczucie.

Xiaomi Smart Air Purifier 4 Lite

Wielkość pomieszczenia i wydajność CADR

Najważniejsze podczas poszukiwań jest określenie tego, w którym miejscu oczyszczacz powietrza ma skutecznie filtrować powietrze. Wielkość pomieszczenia ma znaczenie, ponieważ od niej zależy to, czy urządzenie będzie działać efektywnie. To kwestia odpowiednich proporcji i dopasowania sprzętu do metrażu. I tak, Xiaomi Smart Air Purifier 4 to model, który sprawdzi się na przykład do salonu lub sypialni, których maksymalna wielkość nie przekracza 48 m². Z kolei dla uzyskania optymalnych efektów czystości powietrza w większych pomieszczeniach lepszym wyborem będzie Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro. To sprzęt odpowiedni do metrażu, którego maksymalny zakres wynosi aż 60 m². A jeśli zależy Ci na tym, by skutecznie filtrować powietrze w niewielkim pokoju lub kawalerce, której powierzchnia nie przekracza 43 m², postaw na kompaktowy model Xiaomi Smart Air Purifier 4 Lite.

Na uwagę zasługuje także wskaźnik CADR (Clean Air Delivery Rate). Parametr ten mierzony jest w metrach sześciennych i wskazuje na wydajność urządzenia. To określenie objętości powietrza przefiltrowanego przez oczyszczacz w ciągu godziny. Wiąże się to z optymalnym zasięgiem działania oczyszczacza. Do mniejszych powierzchni sprawdzi się Xiaomi Smart Air Purifier 4 Lite o wydajności 360 m³/h. Xiaomi Smart Air Purifier 4 cechuje wydajność CADR na poziomie 400 m³/h. Aby efektywnie oczyścić powietrze w większym pomieszczeniu warto sięgnąć po Xiaomi Mi Air Purifier Pro 4 z wydajnością CADR wynoszącą 500 m³/h, dzięki temu na większym metrażu pyłki, kurz i inne zanieczyszczenia są usuwane szybciej i skuteczniej.

Rozmiar

Nie da się pominąć tej przyziemnej i dosyć rzeczowej kwestii, jaką jest rozmiar oczyszczacza powietrza. Tutaj zasada jest prosta im większe urządzenie, tym wzrasta jego wydajność i jest w stanie wyprodukować więcej czystego powietrza. A to, jak już wiadomo, wiąże się z metrażem. Duże oczyszczacze powietrza zaprojektowane są do większych przestrzeni i posiadają też większy filtr, a mniejsze sprawdzą się do skutecznej filtracji powietrza na przykład w małej sypialni lub dziecięcym pokoiku.

Technologia wielostopniowego oczyszczania powietrza 

A skoro jesteśmy już przy filtrach, warto na chwilkę zatrzymać się przy tym temacie. W powietrzu unosi się wiele różnych zanieczyszczeń. Te o większej objętości, jak na przykład włosy czy sierść pupila zostaną przechwycone przez tzw. filtr wstępny. Jeśli jednak zależy Ci na tym, by pozbyć się z powietrza także nieprzyjemnych zapachów, na przykład kuchennych oparów, dymu tytoniowego, smogu, zapachu zwierząt oraz mikroskopijnych pyłków i roztoczy potrzeba tu zwiększonej wydajności filtracji.

Wspomniana wyżej technologia wielostopniowego oczyszczania powietrza w najnowszych oczyszczacza Xiaomi pozwala na pozbycie się wielu różnych zanieczyszczeń. Skuteczność filtracji wynosi 99,97%. To zasługa 3-warstwowego filtru, który może pochłonąć szkodliwe gazy, lotne związki organiczne i wszystkie drobne cząstki, nawet takie, których rozmiar wynosi zaledwie 0,3 mikrona. Dla posiadaczy zwierząt, szczególnie tych z bujną sierścią oraz osób z alergią to bardzo dobra wiadomość.

Precyzyjne czujniki

O tym, że oczyszczacz działa prawidłowo, a powietrze jest czyste i świeże zapewni Cię nie tylko lepsze samopoczucie, ale też wbudowane w urządzenie czujniki jakości powietrza. To, jakie warunki panują w pomieszczeniu odczytasz na wyświetlaczu oczyszczacza (oraz w dedykowanej aplikacji). To z kolei pozwala na wybór odpowiedniego trybu pracy.

Jest też wygodniejsza wersja czyli automatyczne dostosowanie szybkości filtracji powietrza, które odbywa się na podstawie odczytów z czujnika zanieczyszczeń. Znajdziesz ją na przykład w modelu Xiaomi Smart Air Purifier 4 Lite. Dodatkowo możesz wygodnie sprawdzić nie tylko to, ile aktualnie wynosi wskaźnik zanieczyszczenia i stężenie pyłów PM 2.5, ale również dowiedzieć się jaka jest wilgotność oraz temperatura otoczenia.

Dla dociekliwych dobrze sprawdzi się oczyszczacz Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro z precyzyjnymi laserowymi czujnikami dwufunkcyjnymi, które badają skład powietrza i wykrywają zanieczyszczenia pyłami PM 2.5 oraz PM 10. Co pozwala na monitorowanie obecności małych i dużych cząstek. 

Jonizacja

Jeśli zależy Ci na tym, aby powietrze w Twoim domu lub mieszkaniu było wolne od kurzu, dymu, pyłków roślin i innych alergenów, a przy tym pachniało świeżością sprawdź oczyszczacz powietrza z funkcją jonizacji. Posiada ją na przykład Xiaomi Smart Air Purifier 4. Generator jonów ujemnych przywraca równowagę anionów i kationów i tym samym sprawia, że powietrze staje się czyste i lekkie. Zupełnie tak, jakby Twoje mieszkanie znajdowało się w pobliżu lasu lub wodospadu.

Cicha praca

Przy wyborze oczyszczacza ważnym kryterium jest to, jak wysokie dźwięki generuje urządzenie. Wiedzą o tym doskonale Ci, którzy mają dzieci lub są posiadaczami zwierząt domowych. Albo w pakiecie mają obie atrakcje lub zwyczajnie nie chcą słyszeć odgłosów pracy sprzętu podczas wypoczynku.

Tutaj sprawdzi się regulacja prędkości wentylatora, czyli możliwość przełączania się pomiędzy trybami pracy. Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro daje szeroki wybór – jest tryb niski, średni, wysoki, nocny oraz ulubiony. Wszystko wedle potrzeb użytkowników.

Możliwość uruchomienia trybu nocnego wpływa na jakość wypoczynku. Wówczas oczyszczacz działa cicho, a jednocześnie przepływ powietrza wciąż jest aktywny. Xiaomi Smart Air Purifier 4 cechuje wysoka kultura pracy w trybie nocnym. Poziom natężenia dźwięku wynosi wówczas 32,1 dB, czyli tyle, co szept. A dzięki temu nie zakłóca nocnego wypoczynku.

Oczyszczacze powietrza Xiaomi Smart Air Purifier

Xiaomi Smart Air Purifier 4 Lite

To oczyszczacz, który cechuje kompaktowy kształt, dzięki czemu sprawdzi się świetnie w małych mieszkaniach. Urządzenie można bez problemowo przenosić z miejsca na miejsce. Jego wymiary 240 x 240 x 533 mm sprawiają, że znajdzie zastosowanie w pomieszczeniach o niewielkim metrażu, na przykład dziecięcym pokoju. I to bez obaw, że jego głośne działanie zakłóci sen malucha. Model ten wyróżnia się wysoką kulturą pracy. W trybie nocnym poziom hałasu wynosi zaledwie 33,4 dB. Istnieje też możliwość swobodnej regulacji jasności wyświetlacza.

Inteligentne sterowanie z poziomu aplikacji pozwala na wygodne sprawdzenie jakości powietrza i uruchomienie oczyszczacza nawet, jeśli akurat przebywasz poza domem. Współczynnik oczyszczania CADR to 360 m³/h w optymalnym zasięgu działania do 43m². Skuteczne usuwanie pyłków, kurzu, formaldehydu, dymu i innych nieprzyjemnych zapachów to zasługa 3-warstwowego filtra z węglem aktywnym.

oczyszczacz powietrza Xiaomi Smart Air Purifier 4 Lite

Łatwość obsługi gwarantuje dotykowy wyświetlacz LED. Możesz odczytać na nim informacje o jakości powietrza, temperaturze i wilgotności. Dodatkowo sprawdzisz, jaki tryb pracy jest aktualnie uruchomiony. Istnieje też możliwość wydawania komend głosowych. Xiaomi Smart Air Purifier 4 Lite współpracuje z asystentem Google i Amazon Alexą.

Xiaomi Smart Air Purifier 4

Ten zgrabny i cieszący oko model ma wymiary: 250 x 250 x 555 mm. Jest w stanie skutecznie poradzić sobie z zanieczyszczeniami powietrza na powierzchni, która mieści się w przedziale od 28 do 48 m².  Wysokiej wydajności 3-stopniowy filtr wyłapuje do 99,97% zanieczyszczeń, w tym drobnych cząstek i pyłków, których wielkość wynosi 0,3 mikrona. Skuteczną eliminację zapachu zwierząt, formaldehydu oraz lotnych związków organicznych zapewnia obecność węgla aktywnego.

Wydajność filtracji CARD dla cząstek stałych wynosi 400 m³/h. Przy czym żywotność filtra wynosi nawet do 12 miesięcy. Kiedy skończy się jego czas użytkowania, poinformuje o tym funkcja przypominająca o jego wymianie. System 3-warstwowej filtracji został dodatkowo wzbogacony o jonizator. Dzięki czemu powietrze pachnie świeżością i czystością, co pomoże poprawić Twoje samopoczucie i sprzyja zdrowiu i wypoczynkowi. 

Funkcja trybu nocnego sprzyja wyciszeniu i nie zakłóca spokojnego snu. Oczyszczacz cały czas pracuje i filtruje zanieczyszczenia z powietrza, ale robi to w cichy sposób. Urządzeniem możesz sterować nie tylko z poziomu dotykowego wyświetlacza, ale również przy użyciu dedykowanej aplikacji Xiaomi Home, która umożliwia m.in. wygodne aktywowanie filtracji na odległość, gdy nie ma Cię w domu, a także bieżące sprawdzanie żywotności filtra.

Xiaomi Smart Air Purifier sterowanie aplikacja

Model ten wyręczy Cię także w innych zadaniach. Dzięki precyzyjnym czujnikom możesz monitorować jakość powietrza, sprawdzać temperaturę oraz wilgotność. A wszystkie informacje odczytasz z dotykowego ekranu OLED. Możesz także przełączać się pomiędzy trybami pracy, wybrać opcję automatycznej optymalizacji i przerzucić na urządzenie zadanie dostosowywania stopnia oczyszczania do panujących warunków.

Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro

Największy ze wszystkich trzech modeli oczyszczaczy Xiaomi Smart Air Purifier. Jego wymiary wynoszą 275 x 275 x 680 mm. To sprzęt, który skutecznie usunie z powietrza zanieczyszczenia tych większych i mniejszych rozmiarów. Posiada CADR na poziomie 500 m³/h, a dzięki temu sprawdzi się w pomieszczeniu o powierzchni do 60 m². Jak widać większy rozmiar przekłada się tutaj na lepszą wydajność, dzięki czemu model ten znajdzie zastosowanie w domu, biurze lub mieszkaniu o większym metrażu.

Wykonany z trwałego materiału ABS oczyszczacz jest odporny na uszkodzenia, a dzięki możliwości demontażu górnej kraty wylotu powietrza w prosty sposób zadbasz o czystość wentylatorów i kanałów powietrznych, jeśli przerwa w użytkowaniu wydłuży się. A konstrukcja z magnetycznymi drzwiczkami ułatwi wymianę filtra. Tutaj również jest on 3-warstwowy i posiada wkładkę węglową pochłaniającą nieprzyjemne zapachy i szkodliwe gazy. Nie musisz jednak zaprzątać sobie głowy tym kiedy zaopatrzyć się w nowy filtr, ponieważ o tym przypomni Ci wskaźnik wymiany. A co najlepsze wcale nie trzeba robić tego często, bo żywotność filtra waha się w przedziale od 6 do aż 12 miesięcy.

O tym, jaki tryb oczyszczacza jest aktualnie ustawiony i ile wynosi temperatura i wilgotność powietrza dowiesz się z wyświetlacza OLED. Przyciski sterowania dotykowego pomogą zmienić ustawienia i przełączać się między trybami pracy. Intuicyjny, kolorowy pasek świetlny poinformuje o tym, jaka jest jakość powietrza w czasie rzeczywistym. A o bieżące monitorowanie poziomu zanieczyszczeń dbają laserowe czujniki. W tym dwufunkcyjny czujnik, który monitoruje obecność niewidzialnych cząstek kurzu, dymu i stężenia pyłów PM2.5 i PM10. Wszystko to możesz odczytać z poziomu wyświetlacza lub aplikacji Xiaomi Home.

Zobacz, który oczyszczacz powietrza Xiaomi Smart Air Purifier sprawdzi się dla Ciebie i Twojego mieszkania: