Nowe roboty sprzątające od Xiaomi

Pod koniec stycznia 2022 roku odbyła się premiera nowych produktów użytku domowego od marki Xiaomi, w tym m.in. robotów sprzątających i oczyszczaczy powietrza. Skupiając się na automatycznych odkurzaczach, przyjrzałam się im bliżej. Co zaowocowało ich zestawieniem. Co łączy nowe modele robotów sprzątających? Co je wyróżnia? Jak się prezentują? Ile trzeba za nie zapłacić?

Nowości Xiaomi – prezentacja robotów sprzątających

Chiński gigant, Xiaomi specjalizujący się w produkcji i dystrybucji elektroniki użytkowej, wypuścił na rynek cztery nowe modele robotów sprzątających i stację automatycznego opróżniania do robota Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 Ultra. Wcześniejsze odkurzacze automatyczne przyzwyczaiły nas do przystępnej ceny i dobrej specyfikacji. Czy nowości są kontynuacją polityki firmy? Nowości plasują się w różnych przedziałach cenowych. Co nie oznacza, że nie mają wspólnych funkcji. A jakie to funkcje? Przekonajcie się, czytając poniższe zestawienie.

Xiaomi robot sprzątający

Robot sprzątający Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 Lite EU

Zestawienie otwiera najtańszy i najlżejszy (3,1 kg) z nowych robotów sprzątających Xiaomi – Mi Robot Vacuum-Mop 2 Lite EU. Odkurzacz jest nie tylko lekki, ale także niski – 35,3 x 35 x 8,13 cm. Dzięki czemu posprząta także przestrzeń pod meblami. Ten automatyczny odkurzacz posiadający funkcję mopowania został wyposażony w silnik generujący moc ssącą do 2 200 Pa. Z taką siłą odkurzacz spokojnie poradzi sobie z różnego rodzaju zanieczyszczeniami.


Odkurzanie i mopowanie

Dzięki wydajnemu akumulatorowi o pojemności 2600 mAh robot może sprzątać do 120 minut. A to wystarczy na odkurzenie dużego mieszkania o powierzchni nawet 120 m². Gdy poziom naładowania baterii urządzenia będzie niski, automatycznie uda się do stacji ładującej. Po 3,5 h ładowania, Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 Lite powróci na miejsce, w którym wcześniej zakończył odkurzanie. Po zamiataniu czas na mycie podłogi. Robota wyposażono w elektrycznie sterowany zbiornik na wodę o pojemności 270 ml, który nie tylko równomiernie dozuje wodę i odpowiada za trzystopniową kontrolę przepływu wody zapewniającą skuteczne mycie różnych zabrudzeń, ale także zapobiega wycieku wody ze zbiornika, tym samym chroniąc urządzenie przed uszkodzeniem.

Robot sprzątający Mi Robot Vacuum-Mop 2 Lite

Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 Lite jednocześnie odkurza i mopuje, dzięki temu skracamy czas pracy robota, gdy nasza podłoga musi być czysta, wcześniej niż przewidzieliśmy programując osobne prace robota w aplikacji Xiaomi Home. À propos aplikacji, funkcję jednoczesnego odkurzania i mopowania uruchamiamy właśnie w Xiaomi Home. W aplikacji mamy możliwość śledzenia stanu rzeczy w czasie rzeczywistym oraz zmianę, np. trybów czyszczenia: cichy, standardowy, średni i max. Jeśli najdzie nas ochota na zdalne sterowanie urządzeniem, to w Xiaomi Home też mamy taką opcję. Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 Lite możemy także kontrolować przy pomocy asystenta Google i Alexa.

Nawigacja wizualna

System nawigacji wizualnej

W robocie automatycznym zastosowano wizualnie wspomaganą nawigację z żyroskopem, która wraz z kamerą do skanowania pomieszczeń, zapewnia dokładne tworzenie map w czasie rzeczywistym. W porównaniu do swych poprzedników Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 Lite dzięki takiemu rozwiązaniu, tworzy proste ścieżki sprzątania, jest bardziej wydajny, a zwiększony zasięg czyszczenia jest mniej czasochłonny. A zygzakowata trasa odkurzania gwarantuje dotarcie do każdego zakątka mieszkania.

Mapa sprzątania

Czujniki

Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 Lite został wyposażony w 25 czujników, które zapobiegają m.in. upadkowi ze schodów, obijaniem się o przedmioty, gwałtownym dojazdom do mebli, czyli kolizji. Robot sprzątający pokonuje przeszkody o wysokości do 2 cm.

Pokonywanie progów przez robota

Zestaw Mi Robot Vacuum-Mop 2 Lite EU

Robot oprócz podstawowego wyposażenia, w skład którego wchodzą: pojemnik na kurz (450 ml), pojemnik na wodę (270 ml), szczotka główna, szczotka boczna, nakładka do mopowania ze ściereczką, zasilacz, stacja ładującą, instrukcja obsługi i przyrząd do czyszczenia odkurzacza, zawiera zapasową szczotkę boczną i dodatkową ściereczkę do mopowania. Czyli te elementy, które się najszybciej zużywają.

 

Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 EU

Ten niepozorny robot sprzątający Mi Robot Vacuum-Mop 2 EU wyposażono w bezszczotkowy silnik NIDEC gwarantujący ciągłość pracy z mocą nawet do 2700 Pa. Duża siła ssąca pochłonie nie tylko kurz, ale i sierść zwierząt z dywanów. A 6-ramienna szczotka boczna o pełnym pokryciu zwiększa efektywność odkurzania. W szczególności przydatna podczas oczyszczania przy krawędziach pokojów. Ta sześciokątna szczotka boczna wraz z ulepszoną szczotką główną z włókna o grubości 0,1 mm skutecznie wymiatają kurz ze szczelin w podłodze.

W zależności od ilości i rodzaju zanieczyszczeń znajdujących się na podłogach i dywanach, mamy do wyboru trzy tryby pracy: cichy, standardowy i max. W najniższym trybie Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2, dzięki baterii litowej o pojemności 3200 mAh, może sprzątać do 110 minut. Odkurzacz dysponuje pojemnikiem na brud o pojemności aż 550 ml, dzięki czemu nie będziemy musieli martwić się o jego przepełnienie podczas sprzątania dużego mieszkania. Nawet jeśli urządzenie pracuje stale w trybie max i nie dokończy swojej pracy, bo automatycznie wróci do stacji, by naładować baterię, to tuż po uzupełnieniu mocy, wznowi czyszczenie od punktu końcowego.

Odkurzacz Mi Robot Vacuum-Mop 2 EU

Omijanie przeszkód

Nieco cięższy i wyższy od Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 Lite, robot Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 waży 3,9 kg i mierzy 8,15 cm. Także jest zdolny do pokonywania progów o wysokości do 2 cm. Odkurzacz swobodnie porusza się po mieszkaniu. Bez problemu wjedzie pod szafki i oczyści posadzkę pod nimi.

Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 EU

Mop ciśnieniowy Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 EU

Robota zaopatrzono w specjalnie zaprojektowany moduł do mopowania pod ciśnieniem, który inteligentnie steruje ilością wody w pojemniku o pojemności 250 ml. Wydajne dozowanie wody zapewnia wystarczającą jej ilość do umycia podłóg w mieszkaniu o powierzchni 150 m². Dzięki takiemu rozwiązaniu mop skrupulatne usuwa plamy oraz zapobiega zarówno uszkodzeniu podłogi, jak i samego robota.

Xiaomi Mi Robot myjący Vacuum-Mop 2 EU

System vSLAM

Algorytm vSLAM wykorzystywany w czterordzeniowym procesorze Cortex™-A53 mający wysoką moc obliczeniową gwarantuje szybkie pozyskiwanie danych o pomieszczeniu i kształtowanie mapy oraz lokalizacje w czasie rzeczywistym. Udoskonalona nawigacja wizualna 4.0. szczegółowo skanuje kolejno wszystkie pokoje, by skonfigurować najbardziej produktywną trasę sprzątania.

W zaktualizowanej aplikacji Xiaomi Home są nowe funkcje takie, jak edycja mapy i automatyczne wyznaczanie stref w celu lepszego oddania potrzeb sprzątanego domu. Aplikacja zapewnia stałą kontrolę nad urządzeniem.

Skanowanie pomieszczenia i tworzenie mapy

Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro

Kolejnym, nowym robotem Xiaomi jest Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro EU Black o wadze 3,6 kg i wymiarach 35,3 x 35,3 x 9,65 cm. Pokonuje progi i inne przeszkody do 2 cm wysokości. Efektywny akumulator o pojemności 5200 mAh pozwala na dokładne czyszczenie dużego, piętrowego domu o powierzchni powyżej 150 m². Zapewnia też ciągłą pracę urządzenia aż do 278 minut. Gdy bateria się rozładuje, odkurzacz powróci do stacji, a po naładowaniu, wznowi sprzątanie automatycznie.


Odkurzanie pomieszczeń

Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro dysponuje bardzo dużą mocą ssącą do 3000 Pa. Dzięki niej szybko i dokładnie usuwa kurz, różnego rodzaju zanieczyszczenia, np. sierść, kamyczki czy błoto. Szczotka główna wraz z boczną skutecznie zamiatają krawędzie i wydobywają z fug śmieci. Mamy do wyboru trzy tryby pracy: odkurzanie, mycie oraz multi (odkurzanie i mycie). Do dyspozycji mamy też cztery ustawienia mocy ssania: cichy, standardowy, średni i turbo. Wszystkie powyższe funkcje są dostępne w aplikacji Mi Home.

Robot sprzątający Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro

Wibracyjne mopowanie

Podobnie jak u poprzedników, robot Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro wyposażony jest w elektrycznie sterowany pojemnik na wodę o pojemności aż 550 ml. Natomiast jest to ulepszony mop akustyczny o wysokiej częstotliwości 10 000 drgań na minutę. Zwiększona siła czyszczenia tkwi w tym, że cały mop emituję te wibracje, które skuteczniej od standardowych mopów wibracyjnych, usuwają nawet najbardziej uporczywe zanieczyszczenia także z narożników.

Odkurzanie i mopowanie

LDS – system nawigacji laserowej

Nowoczesny system nawigacji laserowej szybko i precyzyjnie skanuje pomieszczenia, tworząc i wyznaczając ścieżki sprzątania robota. Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro dzięki systemowi LDS skutecznie odnajduje się i dokładnie sprząta w zacienionych miejscach, a nawet w nocy. Urządzenie mapuje wiele pięter i może zaprojektować do 5 map.

W robocie sprzątającym Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro udoskonalono możliwości sprzątania poprzez tworzenie specjalnych tras zamiatania i mopowania markujących zamiatanie ręczne i powtarzanie mycia od lewej do prawej strony. Tak zaawansowana ścieżka sprzątania ma za zadanie dotrzeć do każdego zakątka i usunąć z niego każdy brud.

LDS

Aplikacja Mi Home

Przy pomocy rozbudowanych funkcji aplikacji możemy tworzyć spersonalizowane programy czyszczenia. W Mi Home wybieramy m.in. poziom mocy ssącej i natężenie poboru wody do rodzaju podłóg. Możemy także określić kolejność sprzątania pokoi. Korzystanie z aplikacji jest możliwe nawet wtedy, gdy nie ma nas w domu, zapewniając sobie czyste mieszkanie w każdej chwili. Mi Home zawiera wiele praktycznych funkcji, które dają większe możliwości pracy robota. Każde jego poczynania śledzimy i w każdej chwili mamy możliwość coś zmienić. Urządzeniem sterujemy również przy pomocy Asystent Google i Alexa.

Aplikacja Mi Home

Akcesorium Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro EU

Zestaw zawiera: stacja ładująca, zasilacz, kabel zasilający, szczotkę boczną, szczotkę główną, nakładkę mopującą ze ściereczką, zbiornik na wodę, pojemnik na kurz o pojemności 450 ml, adapter do czyszczenia szczotki i instrukcję obsługi.

Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro EU White jest dostępny także w wersji białej.


Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 Ultra

Robot zaopatrzony w wysoko wydajny silnik, zapewniający największą moc ssącą z tego zestawienia, dochodzącą aż do 4000 Pa. Przy takiej sile możemy być spokojni co do tego, że odkurzacz wciągnie każde zanieczyszczenie o różnej wielkości i nieregularnych kształtach, które napotka na swej drodze. Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 Ultra gwarantuje najdokładniejsze sprzątanie. Usuwa sierść zwierząt za jednym razem.


Wyposażony został w dużą baterię o pojemności 5200 mAh, która pozwala na sprzątanie powierzchni do 240 m² w trybie standardowym na jednym ładowaniu. Dostępne tryby czyszczenia: standardowy, cichy i max, możemy w dowolnej chwili zmienić w aplikacji Mi Home.

Spód Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 Ultra

Robot myjący

Robot sprzątający Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Ultra również wyposażony jest w elektryczny zbiornik na wodę o pojemności 200 ml, który równomiernie doprowadza wodę do mopa. Urządzenie wykorzystuje trzystopniową regulację przepływu wody, by zagwarantować dokładne usuwanie trudno zmywalnych zabrudzeń.

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Ultra

Technologia 3D i czujniki

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Ultra za pomocą precyzyjnej technologii do omijania przeszkód 3D wykrywając kontury przedmiotów, w tym kabli, zwalnia, by uniknąć kolizji, objeżdża je dookoła. Ten system aktywnie wyłapuje rzeczy i skutecznie je objeżdża bez splątań i zderzeń.

Urządzenie posiada również bardzo przydatny przedni czujnik ToF, który dokładnie przechwytuje i analizuje dane przestrzenne, omijając wąskie obszary, które znajdują się poniżej wysokości robota.

Natychmiastowe zatrzymanie się urządzenia następuje również, gdy czujnik klifu zmierzy wysokość zejścia przy schodach. Dzięki czemu robot nie spadnie ze schodów.

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Ultra z lekkością wjeżdża na dywany i z łatwością przejeżdża przez progi o wysokości do 2 cm.

Omijanie przeszkód

Nowa technologia nawigacji laserowej

Nowy system nawigacji laserowej LDS z panoramicznym czujnikiem 360° natychmiastowo i szczegółowo skanuje środowisko domowe, precyzyjnie odtwarzając realistyczny układ wszystkich pomieszczeń w domu.

Wielordzeniowy procesor i algorytm SLAM generują wysoką wydajność obliczeniową, zapewniając jednoczesne dokładne pozycjonowanie w czasie rzeczywistym i aktywne planowanie ścieżek robota. System ten generuje wydajne sprzątanie.

System nawigacji laserowej LDS

Zaawansowane funkcje w aplikacji Mi Home

Dzięki Mi Home nie musimy pamiętać o odkurzaniu, bo zaprogramowany przez nas program czyszczenia wszystko zrobi za nas. My mamy wolne od sprzątania. W każdej chwili możemy uruchomić zaawansowane funkcje zarządzania mapami, w celu sprawdzenia, czy każde piętro i pokój jest właściwie posprzątany.

W Mi Home dostępne są także inne funkcje takie, jak: wyznaczanie obszarów sprzątania, zaznaczanie wirtualnych ścian, określanie czyszczenia obszaru niestandardowego, wykluczenie konkretnych obszarów. Kontrolę nad urządzeniem ułatwia również współpraca asystentami Google i Alexa.

Stacja automatycznego opróżniania do robota Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 Ultra

Automatyczna stacja będąca także stacją ładującą, zaopatrzona została w dwukanałowy układ zbierania kurzu i przepływ powietrza o ciśnieniu 16 500 Pa. Dzięki czemu szybko i całkowicie opróżnia pojemnik na kurz znajdujący się w odkurzaczu. Automatyczny system opróżniania nie dopuszcza do zatykania się urządzenia, utrzymując płynną i efektywną pracę.


Automatyczna stacja do odsysania kurzu ze zbiornika Mi Robot Vacuum-Mop 2 Ultra

Duży worek na brud o pojemności 4 l pozwala na wielotygodniowe automatyczne opróżnianie pojemnika na kurz bez obaw o jego zapchanie. Stacja da znać, gdy worek będzie pełny. Wtedy dopiero musimy się nim zająć i wymienić worek na nowy.

Stacja automatycznego opróżniania do robota Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 Ultra

Zestaw Mi Robot Vacuum-Mop 2 Ultra + Auto-empty station

Tak oto prezentuje się nowy robot sprzątający Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 Ultra w stacji automatycznego czyszczenia. Z takim duetem sprzątanie jest jeszcze bardziej komfortowe i higieniczne. Automatyczna stacja opróżniania w 10 sekund opróżni zbiornik odkurzacza.


Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 Ultra + Auto-empty station
Porównanie Mi Robot Vacuum-Mop

Podsumowanie nowości Xiaomi

Firma Xiaomi mająca duże doświadczenie w tworzeniu robotów sprzątających udoskonala swe urządzenia, by były jeszcze bardziej wydajne i skuteczne. W swoich projektach zawsze bierze pod uwagę różne potrzeby i możliwości przyszłych użytkowników. Dlatego marka dysponuje automatycznymi odkurzaczami w różnych przedziałach cenowych. Najtańszego nowego robota sprzątającego od Xiaomi możemy kupić już za około tysiąc złotych.

Jedną z głównych zalet odkurzaczy chińskiego producenta jest ich bardzo dobra jakość w przystępnych cenach. Mocna specyfikacja wyróżnia je na tle innych robotów sprzątających na rynku. Urządzenia są zaprojektowane ze smakiem bez zbędnych udziwnień. Dlatego ładnie prezentują się w każdym domu.

Każdy z opisanych wyżej robotów zawiera wszystkie niezbędne elementy do szybkiego i efektywnego odkurzania i mopowania. Wykorzystane w odkurzaczach nowoczesne i inteligentne systemy oraz funkcje, znacznie ułatwiają naszą codzienność. Dostępne możliwości aplikacji dedykowanych robotom, pozwalają zapomnieć o obowiązku odkurzania i mycia podłóg.

Ekosystem Xiaomi umożliwia współpracę różnych urządzeń ze sobą, a ich obsługa jest bardzo prosta. Możemy stworzyć swój własny Smart Mi Home.

 

W ofercie al.to dostępne są wszystkie cztery nowe modele robotów sprzątających od Xiaomi