Home office. Jak zorganizować czas dziecku w dobie pracy zdalnej

Opieka nad dzieckiem w dobie pracy zdalnej to dla rodziców sytuacja, która wymaga sporych pokładów cierpliwości, umiejętności dobrej organizacji czasu oraz elastyczności. Teoria to jedno, ale praca z maluchem na kolanach to już zupełnie inna bajka. Co więc zrobić, by home office z dziećmi się udał i jak opracować plan dnia, by zarówno rodzice, jak i maluchy mogły przyzwyczaić się do nowej sytuacji?

Home office – co to znaczy dla rodzica?

Z całą pewnością oznacza wiele zmian, a w zasadzie zupełnie przeorganizowanie dotychczasowego planu dnia i dostosowanie go do najmłodszych domowników. Sytuacja, gdy rodzice muszą jednocześnie wejść w rolę pracownika i opiekuna dziecka (lub dzieci) jest nowym, niełatwym doświadczeniem i codziennym radzeniem sobie z nieznanymi dotąd okolicznościami. W opiece nad maluszkiem żaden plan nie brzmi jak doskonały, ale może właśnie porzucenie perfekcjonizmu jest tutaj najlepszą drogą do tego, by pogodzić oba obszary.

Home office z dziećmi. Organizacja przestrzeni w domu na nowo

Nowa rzeczywistość wymusiła sporo zmian w codzienności. Przestrzenią, w której życie zawodowe i prywatne zlewa się w jeden wspólny mianownik, jest dom. To miejsce, które jeszcze do niedawna kojarzyło się z odpoczynkiem i relaksem oraz od czasu do czasu stawało się obszarem towarzyskich spotkań. Teraz przeistoczyło się także w namiastkę biura. Praca zawodowa przeniesiona do domu wymaga ponownego przemyślenia dotychczasowego rozkładu mieszkania i wygospodarowania strefy, która pozwoli na względnie spokojne zajęcie się obowiązkami zawodowymi.

praca zdalna z dzieckiem

Nie każdy dysponuje tak dużym metrażem, by móc na czas pracy zdalnej zamienić jeden z pokoi w prywatny gabinet. W takiej sytuacji trzeba więc uaktywnić wyobraźnię przestrzenną i na chwilę zamienić się w kreatora wnętrz. Wbrew pozorom wystarczy niewiele – można skorzystać z biurka, stołu lub jeśli wolisz kuchennego blatu i tam rozłożyć swoje „zabawki”. Laptop to podstawa, ale nie zapominaj również o karteczkach, na których możesz zapisać priorytetowe zadania oraz te, które mogą jeszcze poczekać w kolejce.

Dzieci w domu i nowa rutyna

Wyznaczenie strefy do pracy nie rozwiąże wszystkich problemów w temacie home office z dziećmi. Maluchy potrzebują ciągłego zainteresowania i opieki, dlatego jeśli jest to możliwe, warto dzielić czas dla dziecka pomiędzy obydwojga rodziców. Praca zdalna dla mamy i taty to trudne zadanie, które wymaga dobrej organizacji i komunikacji oraz wypracowania systemu zmianowego. Podczas gdy jedno z rodziców będzie zajmować się maluszkiem, drugie z nich ma kilka godzin na to, aby dokończyć obowiązki w pracy.

W każdym domu są wypracowane pewne schematy i rutynowe czynności, które (zazwyczaj) odbywają się o tej samej porze. Dobrym rozwiązaniem jest wślizgnięcie się w czas, gdy maluch smacznie śpi. Chwilę na skupienie możesz znaleźć w trakcie dziecięcej drzemki w ciągu dnia. Możesz też zaplanować prace na wczesne, poranne godziny, gdy reszta małych domowników jeszcze się nie obudziła.

Elastyczność i opieka nad dzieckiem

Nowa sytuacja wymaga wypracowania nowych rozwiązań. Jeśli do tej pory wszystkie zadania udawało Ci się realizować na czas, a home office z dzieckiem sprawił, że Twoja produktywność spadła – pamiętaj, że to zupełnie normalne. Nikt nie jest superbohaterem, który wielozadaniowość ma wpisaną w naturę, a jego moce nigdy się nie kończą. Zaakceptuj nowe doświadczenie ze wszystkimi konsekwencjami. Przez osiem godzin pracy z małym dzieckiem nie da się być w pełni efektywnym. To zupełnie naturalna sprawa. Podejdź do nowej sytuacji w elastyczny sposób.

Staraj się dzielić pracę na etapy, które siłą rzeczy będą przerywane na zabawę i opiekę nad maluszkiem. Daj sobie przestrzeń na zmianę planów. Nie wszystko zawsze pójdzie po Twojej myśli, a realizacja niektórych zadań w pracy może zwyczajnie ulec zmianie. W miarę możliwości projekty, które nie są oznaczone priorytetem, można przesunąć w czasie o dzień lub dwa.

Perfekcyjność to najlepsza droga do… rozstrojenia nerwów. Pamiętaj, że inni rodzice są w podobnej sytuacji, a maluchy uwielbiają wpadać niezapowiedziane do pokoju i machać do kamery laptopa akurat wtedy, gdy trwa telekonferencja. I nikt nie powinien mieć im tego za złe, łącznie z Tobą.

praca i opieka nad dzieckiem

Opieka nad dzieckiem nie polega też na tym, że każdego dnia Twój dom będzie lśnił czystością. Realizowanie zadań w pracy przy jednoczesnej opiece nad maluszkiem to i tak sporo. Praca zdalna z dziećmi to nie przelewki, dlatego nawet jeśli w kuchni zebrały się już brudne naczynia, a dywan w pokoju jest pełen okruszków po wczorajszej kolacji nic się nie stanie, gdy zabierzesz się za sprzątanie nieco później. Odpoczynek jest tak samo ważny, jak praca.

Home office z maluchem. Zabawy dla dzieci w domu  

Jeśli Twoje dziecko uwielbia pomagać Ci podczas gotowania i chętnie wdrapuje się na kuchenny blat, by podglądać Twoje kulinarne umiejętności i z wielkim zapałem czeka na to, aż powierzysz mu któreś z zadań – możesz wykorzystać ten moment zainteresowania również podczas pracy przed komputerem. Dzieci uwielbiają naśladować dorosłych, dlatego, gdy następnym razem usłyszysz słowo nuda – zaproponuj maluszkowi, aby zebrało swoje zabawki i poudawało, że pracuje tak samo, jak Ty. Mogą to być kolorowanki, puzzle albo książeczki z zagadkami. Jest spora szansa, że chociaż na godzinę uda Ci się zająć jego czas.

Ale to, że coś sprawdzi się raz, nie oznacza, że będzie działać już zawsze. Dlatego dobrze jest mieć kilka planów awaryjnych. Mogą być nimi kreatywne zabawy i zabawki. Po pierwsze pozwól dziecku na to, by bawiło się tak, jak lubi najbardziej. Dobrym sposobem na to, by przemycić trochę czasu dla siebie jest zaproponowanie zabawy w domowe obowiązki. Ale wcale nie chodzi tutaj o to, by podstępem zagonić dziecko do sprzątania. Cała kolekcja pluszaków czeka przecież na to, by zaserwować im posiłek. Weź z kuchni sypkie produkty – makaron, kasze i ryż, i pozwól na to, aby Twój maluch samodzielnie stworzył z nich pyszne danie, które następnie ze smakiem zjedzą czekające w jego dziecięcym pokoju misie i lalki.

A jeśli Twój maluch wykazuje zdolności plastyczne, pomóż mu rozwinąć talent i przygotuj kawałek podłogi, który posłuży za tymczasową pracownię artystyczną. Rozłóż kartki papieru, farby, kredki, pędzelki i gotowe. Twoja pociecha będzie wiedzieć, co zrobić z tymi przyborami. Największą frajdą i tak okaże się malowanie paluszkami i odciskanie rąk na kartce papieru. Takie dzieło możecie potem dumnie zawiesić na lodówce.

Zabawki dla dzieci

Interaktywna i kreatywna zabawa

Z pomocą mogą przyjść także zabawki, które rozbudzą wyobraźnię malucha, a przy okazji nauczą nowych umiejętności bądź rozwiną te, które już posiada. Fisher-Price Uczący przyjaciel robot 4w1 to zabawka, która kryje w sobie wiele edukacyjnych funkcji. Po pierwsze maluszek może z łatwością rozłożyć robota na trzy mniejsze modele, a przy tym bawić się w rytmie wesołych melodyjek i kolorowych światełek. Dla młodszych dzieci to świetna okazja, by rozwinąć zdolności manualne, ponieważ robocik posiada wiele elementów, które można naciskać i przekręcać.

Zabawka aktywizuje dziecko do nauki poprzez zabawę. Wesoły robocik ma wgrane piosenki i wypowiedzi, które uczą o kolorach, literkach, kształtach i liczbach. A  trzy poziomy nauki sprawią, że z zabawki mogą korzystać maluszki od 6 miesiąca życia aż do wieku przedszkolnego.

Bawić się na wiele różnorodnych sposobów i uniknąć słowa nuda pomoże Fisher-Price Little People Muzyczna Farma Małego Odkrywcy. To zabawka interaktywna, która przeniesie Twojego szkraba w farmerski świat. Wystarczy nacisnąć przycisk, by otworzyć drzwi do gospodarstwa. A tutaj na Twojego malucha czeka wiele zadań. Trzeba nakarmić konie, sprawdzić, czy kurczaki już się wykluły oraz doglądać zagrodę z krówkami i świnkami. Wszystko to w akompaniamencie radosnych melodii, piosenek, odgłosów zwierzątek i wypowiedzi, które wprowadzą dziecko w świat liczb. Poziom nauki można dostosować do wieku dziecka, dzięki czemu zabawka posłuży na dłużej. 

Kącik dla malucha

Home office z dziećmi to spore wyzwanie, dlatego tutaj warto postarać się o dobre rozplanowanie przestrzeni. Jeśli Ty masz już swoje miejsce do pracy, pora zadbać o to, by maluszek również miał kącik zabaw. Chcesz mieć swojego brzdąca cały czas na oku? W takim razie przyda Ci się Fisher-Price Fotelik bujaczek 2w1. To wygodne siedzisko, które można dostosowywać do wieku dziecka, dzięki czemu rośnie razem z nim. Na początku posłuży jako bujaczek. Uspokajające wibracje i pasy bezpieczeństwa zapewnią maluchowi komfort i pomogą zrelaksować się przed drzemką.

A kiedy dziecko podrośnie, możesz w prosty sposób zamienić bujaczek w wygodne krzesełko. Wystarczy zdjąć pałąk z zabawkami i swobodnie ustawić pozycję oparcia, tak by dostosować je do wieku i wzrostu dziecka. Dzięki temu Twoja pociecha zyska miejsce do odpoczynku i zabawy.

Zabawa z ulubionymi bohaterami

Postacie z dobrze znanych bajek są świetnymi kompanami do zabawy. Kiedy Ty musisz uporać się z raportem, ulubieni bohaterowie dotrzymają towarzystwa Twojej pociesze. Fisher-Price Tomek i Przyjaciele Dźwig Karolcia + Sandy dostarczy maluchom wiele frajdy. Dziecko może samodzielnie zbudować tor i odbywać podróże w towarzystwie Tomka – sympatycznej lokomotywy z napędem oraz jego przyjaciół, a przy tym rozwinie swoją kreatywność i koordynację ruchową.

A może ulubioną bajką Twojego brzdąca jest Psi Patrol? W takim razie zestaw Mega Bloks Psi Patrol The Movie Radiowóz Chase’a + figurka będzie świetnym pomocnikiem w poskromieniu dziecięcej nudy. W końcu motocykl, radiowóz i kwatera same się nie złożą. A wszystkie te elementy są niezbędne do przeżywania wspaniałych przygód i odgrywania scenek z bajki oraz tworzenia nowych scenariuszy zabaw. Do zestawu dołączona jest także figurka Chase’a – postaci dobrze znanej każdemu miłośnikowi Psiego Patrolu.


Festiwal radości malucha – promocja na zabawki i akcesoria dla maluchów

Okazja na urozmaicenie domowych zabaw malucha trwa. Tylko teraz wszystkie zabawki i akcesoria Fisher-Price i Mega Bloks możesz kupić z 20-procentowym rabatem.

A to nie koniec niespodzianek, bo jak przystało na festiwal, szansa trwa każdego dnia. Codziennie pojawia się okazja na to, by trafić w gusta najmłodszych i zafundować im wymarzoną zabawkę w obniżonej cenie. Przyda się tutaj bystre oko rodzica i refleks najmłodszych. Wspólnie sprawdźcie, jaka niespodzianka kryje się pod aktualną datą i weźcie udział w zabawie, przy okazji korzystając z atrakcyjnych promocji.