Jak założyć bloga? Poradnik dla początkujących

Prowadzenie bloga może być świetnym sposobem na dzielenie się z innymi swoją pasją. Jest to także świetne rozwiązanie dla firmy, by stworzyć jej profesjonalną wizytówkę w sieci. Jeśli chcesz postawić pierwsze kroki w blogowaniu, z poradnika dowiesz się, jak założyć bloga przy użyciu Wordpressa oraz Bloggera. Ponadto poznasz najważniejsze zagadnienia, które będą niezwykle przydatne podczas tworzenia Twojego miejsca w sieci.

Gdzie założyć bloga? WordPress, Blogger czy inna platforma?

Zdecydowanie najczęściej twórcy blogów korzystają z WordPressa lub Bloggera. Pierwszy z nich dostępny jest w dwóch wersjach:

  • WordPress.org – jako system do zarządzania treścią, który trzeba pobrać i zainstalować na serwerze,
  • WordPress.com – jako gotowa platforma, która umożliwia blogowanie od razu po założeniu na niej konta.

WordPress jest gotowym systemem do zarządzania treścią (CMS), który pozwala dostosowywać wygląd bloga, dodawać do niego nowe funkcje, a także publikować czy edytować wpisy. By uruchomić stronę przy użyciu WordPress.org, potrzebny będzie jednak hosting, na którym przechowywać będziesz pliki bloga. Nie jest to więc opcja całkowicie darmowa, ponieważ za stabilny i bezpieczny hosting trzeba zapłacić (ale o tym piszę w dalszej części tekstu).

Darmową opcją na założenie bloga są wspomniane wcześniej Blogger lub WordPress.com. Może to być dobry wybór, jeśli jesteś na początku drogi z prowadzeniem bloga i nie chcesz jeszcze w niego inwestować pieniędzy. Musisz jednak pamiętać, że taki wybór niesie ze sobą wiele ograniczeń. Jeśli rozwój bloga będzie szedł w dobrym kierunku, zapewne zauważysz, że możliwości Bloggera czy WordPress.com nie są dla Ciebie wystarczające. Na szczęście bloga da się później przenieść. Jeśli więc stwierdzisz, że konieczna jest migracja na WordPressa w zaawansowanej wersji, nie stracisz opublikowanych treści.

Skorzystać możesz także z takich serwisów jak Tumblr, Weebbly czy Wix – działają na podobnej zasadzie, co Blogger czy WordPress.com. A jeśli szukasz zaawansowanych systemów do zarządzania treścią, dobrym wyborem będzie Joomla lub Drupal.

blog

WordPress.org – wady i zalety

Przyznaję, że w przypadku WordPress.org wad trzeba szukać nieco na siłę. Jedna z nich to konieczność znalezienia hostingu, a co za tym idzie – już na początku musisz zapłacić za prowadzenie bloga. Druga wada to potrzeba znajomości choć elementarnej wiedzy z zakresu tworzenia stron internetowych. W dalszej części tekstu wytłumaczę Ci wszystko, co jest potrzebne do założenia bloga na WordPressie. Dzięki temu poradzisz sobie z pierwszymi krokami.

Za WordPress.org przemawia przede wszystkim dowolność w publikowaniu treści. Dla porównania, jeśli zawartość bloga założonego na Bloggerze (lub WordPress.com) będzie niezgodna z regulaminem, administratorzy mogą go zablokować. Tego problemu nie ma w przypadku WordPress.org. Poza tym wybierając WP, otrzymujesz nieskończone możliwości konfiguracji. Możesz instalować potrzebne wtyczki czy style, a jeśli poszerzysz wiedzę z zakresu programowania – stworzysz własne.

Podobnie wygląda kwestia reklam – masz pełną dowolność w wyświetlaniu ich na stronie, a wszystkie zyski trafią do Ciebie.

wordpress logo

Blogger – wady i zalety

Uruchomienie strony na Bloggerze wymaga tak naprawdę tylko posiadania konta Google. Bloga zakładasz za darmo i nie musisz martwić się serwerem. Jest to zdecydowanie łatwiejsze, jeśli to Twoje pierwsze kroki w blogowaniu.

Musisz jednak pamiętać o wspomnianym wcześniej przestrzeganiu regulaminu. Pewnego dnia może spotkać Cię nieprzyjemna niespodzianka w postaci zablokowanego bloga. Nie masz też pełnej dowolności w wyświetlaniu reklam.

Blogger udostępnia wszystkie niezbędne narzędzia do prowadzenia bloga. Niestety jeśli czegoś będzie Ci brakować, nie rozszerzysz tego wtyczką. Podobnie wygląda sprawa z motywami – możesz wybrać tylko te, które dostępne są na platformie. Bardzo możliwe, że w pewnym momencie dojdziesz do miejsca, w którym możliwości Bloggera nie będą wystarczające.

Analogicznie sytuacja wygląda przy wyborze platformy WordPress.com. Wystarczy założyć konto, by móc rozpocząć blogowanie.

blogger logo

Hosting – domek dla bloga

Założenie bloga na Bloggerze (lub WordPress.com) nie wymaga znalezienia serwera, czy też hostingu. Inaczej jest, jeśli zdecydujemy się na wybór WordPress.org lub innego gotowego systemu. Potrzebny jest właśnie serwer, który będzie domem dla bloga, ponieważ to na nim znajdować będą się wszystkie pliki. Z pomocą przychodzą firmy hostingowe, które po opłaceniu abonamentu udostępnią nam miejsce, na którym będziemy mogli postawić bloga.

Jak wybrać dobry hosting?

W sieci znajdziesz bardzo szeroką ofertę hostingową. Warto postawić na te, które są najbardziej znane, ponieważ są najpewniejsze. Oczywiście czytając opinie firmach hostingowych wsiądziesz na prawdziwy rollercoaster – dowiesz się wielu historii, jakie spotkały użytkowników. Internet jest też pełen rankingów i jeśli z nich skorzystasz, porównaj ze sobą kilka z nich. Pomoże Ci to wybrać najlepszą dla Ciebie opcję.

Więcej na temat wyboru hostingu, znajdziesz w tekście: Jak stworzyć stronę internetową? Podstawy

Domena – wizytówka bloga

Niezwykle ważny jest wybór domeny dla bloga, czyli adresu, jaki w przeglądarce wpiszą czytelnicy, np. twojblog.pl. Najlepiej, żeby domena była tożsama z nazwą bloga. Jeśli tytuł Twojego bloga składa się z kilku słów, postaraj się domenę nieco skrócić, tak by czytelnicy mogli ją łatwo zapamiętać i szybko wpisać. Wyobraź sobie, że chcesz wejść na stronę i musisz wpisać adres: www.blogofilmachiserialachkomediowych.pl. Nie wygląda to zbyt dobrze, prawda?

Oczywiście za domenę trzeba zapłacić. Najprościej wykupić ją u hostingodawcy, którego wybierzesz. Często pierwszy rok to atrakcyjna cena domeny, ale później trzeba już zapłacić kilka razy więcej. Miej to na uwadze podczas wyboru i dopytaj, jaka będzie cena przedłużenia usługi. Ewentualnie możesz później migrować gdzieś, gdzie cena będzie dla Ciebie korzystniejsza.

wyszukiwarka

Blogger – blog za darmo. Jak zacząć?

Jeśli decydujesz się rozpocząć przygodę z blogowaniem na Bloggerze, musisz posiadać konto Google (nie da się tego obejść). Wejdź na stronę blogger.com, zaloguj się i utwórz nowego bloga. Teraz pora zacząć prawdziwą zabawę.

W zakładce po lewej stronie znajdziesz wszystkie potrzebne narzędzia: posty, statystyki, komentarze, zarobki, strony, motyw, układ i ustawienia. Warto rozpocząć od ostatniej pozycji, czyli od ustawień. Oprócz tytułu wprowadź krótki opis bloga. Najlepiej niech będzie to jedno zdanie, które odda to, o czym chcesz pisać. Jeśli chcesz zamieszczać treści dla dorosłych, koniecznie zaznacz opcję pokazywania ostrzeżenia dla czytelników bloga i zapoznaj się z regulaminem. Szczególnie przyjrzyj się temu, czego nie można publikować.

W ustawieniach wybierz favikonę, a więc malutką grafikę, jaka wyświetla się w przeglądarce obok adresu. Warto taką ikonkę sobie stworzyć, ponieważ będzie kojarzyć się z Twoim blogiem. Wymaga to co prawda, chociaż podstawowej wiedzy z zakresu grafiki.

Dopóki Twój blog nie będzie gotowy, opcję widoczności dla wyszukiwarek pozostaw wyłączoną. Chyba że chcesz, by czytelnicy trafiali na Twoją stronę, mimo że nie jest jeszcze skończona.

Niżej znajdziesz bardzo ważne ustawienie, czyli domenę, o której już trochę wiesz. Domyślny adres to: nazwastrony.blogspot.com. Jeśli posiadasz własną domenę, np. nazwastrony.pl, możesz ją dodać, by właśnie przez taki adres czytelnicy wchodzili na Twojego bloga.

Przekierowywanie HTTPS pozostawiaj włączone – jest to bezpieczne połączenie. Dodatkowo strona, która obsługuje taki protokół, jest bardziej przyjazna dla wyszukiwarek. Więcej o bezpiecznym połączeniu dowiesz się w tekście o certyfikatach SSL.

Pozostałe ustawienia to już podstawy, które dostosujesz według własnych upodobań. Znajdziesz tam między innymi liczbę postów wyświetlaną na stronie, opcje komentarzy czy powiadomienia.

Jak dodać post na Bloggerze?

Nie jest tajemnicą, że dodawanie postów to główna idea prowadzenia bloga. Po lewej stronie znajdziesz magiczny przycisk Nowy Post, którym otworzysz edytor tekstu. Pozwala on na podstawowe formatowanie tekstu, wstawisz tam grafiki czy film do wpisu. W menu z prawej strony dodasz etykiety do posta, ustawisz niestandardowy link (domyślnie tworzy się automatycznie), a także masz możliwość wyłączenia komentarzy tylko dla tego wpisu.

Przed publikacją warto sprawdzić podgląd posta. W edytorze nie zawsze wygląda to tak samo, jak finalnie na blogu. Ponadto zobaczysz, jak tekst prezentuje się na urządzeniach mobilnych. Wpis, który jest czytelny na ekranie komputera, niekoniecznie musi taki być na tablecie lub smartfonie.

Kiedy klikniesz w Posty z lewej strony, zobaczysz całą listę wpisów, jakie pojawiły się na blogu. Sprawdzisz również statystyki, a więc dowiesz się, ile osób przeczytało Twój artykuł.

Jak utworzyć stronę na Bloggerze?

Możesz utworzyć również osobną stronę na Bloggerze, jeśli uważasz, że taka forma będzie lepsza dla treści, które chcesz zamieścić. Działa to analogicznie do dodawania posta. Kliknij w menu Strony, a następnie Nowa Strona. Pojawi się ten sam edytor, jak przy tworzeniu wpisu. Masz również wgląd do listy wszystkich stron, a także ich statystyk.

Układ i motyw bloga

Przechodząc do zakładki Układ, w łatwy sposób zdecydujesz co, gdzie i jak ma się wyświetlać. Niepotrzebne elementy możesz ukryć, a to, co ma się wyświetlać, dodasz, klikając w ikonkę plusa. Wszystkie zmiany możesz najpierw podglądnąć, nim pojawią się oficjalnie na blogu.

Kolejna ważna zakładka to Motyw. Z dostępnej listy wybierz taki, który odpowiada Ci najbardziej. Niestety motywy nie mają zbyt zaawansowanej możliwości edycji, możesz też wybierać jedynie spośród tych, które są dostępne. Jest to spore ograniczenie, ale na początek powinno wystarczyć. Pamiętaj, że zwykle zmiana motywu zmienia również układ strony.

blogger motywy

Jak zarabiać na blogu? Skorzystaj z Google AdSense

Prowadzenie bloga i zarabianie na nim – brzmi jak bajka? Na Bloggerze jest to możliwe, jeśli utworzysz konto AdSense. Dzięki temu na blogu będą wyświetlać się reklamy Google, a Ty możesz na tym zarabiać. Oczywiście im większy ruch, tym lepsza skuteczność reklam, a finalnie większa wypłata dla Ciebie.

Konto AdSense utworzysz, klikając w Zarobki w lewym menu. Znajdziesz tam wszystkie informacje o tym, jak skutecznie korzystać z reklam, a także sprawdzisz, ile udało Ci się zarobić.

Alternatywnie na blogu możesz zarabiać przez udział w programach partnerskich albo pisać artykuły sponsorowane. Musisz mieć jednak na uwadze, że najpierw musisz zdobyć odpowiednią popularność, by ktoś zapłacił Ci za napisanie tekstu.

blogger adsense

Jak założyć bloga na WordPress?

Platforma WordPress.com oraz system WordPress.org są do siebie bliźniaczo podobne. Dlatego informacje, które znajdziesz w dalszej części tekstu, przydadzą Ci się niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz. Pamiętaj, że w WordPress.com wystarczy się zarejestrować, a system WordPress.org musisz zainstalować. Jak to zrobić, dowiesz się w dalszej części tekstu.

Laptopy do wygodnego prowadzenia bloga


WordPress — instalacja

Jeśli decydujesz się na wybór WordPress.org, zapewne znalazłeś lub znalazłaś odpowiedni hosting. Obecnie większość firm oferuje dedykowane serwery przeznaczone dla WP, które posiadają instalator CMS. Dzięki temu bardzo szybko uruchomisz bloga i ominie Cię ręczne kopiowanie plików na serwer.

Po wykupieniu usługi, w wiadomości e-mail otrzymasz potrzebne dane logowania do panelu klienta. Następnie w owym panelu znajdziesz nazwę serwera, jego hasło i dane do bazy danych MySQL. Będą one niezbędne, by przejść przez proces instalacji bloga. Jeśli z takimi pojęciami jak MySQL spotykasz się po raz pierwszy, słowniczek znajdziesz w artykule: Jak stworzyć stronę internetową? Podstawy.

Może się zdarzyć tak, że wybierzesz hosting, który nie oferuje instalatora. Wtedy pliki bloga pobierzesz ze strony wordpress.org. Potrzebny będzie Ci program (np. FileZilla), który umożliwi połączenie z serwerem poprzez FTP. W tym wypadku również potrzebne będą Ci dane, o których wspominam w poprzednim akapicie. Pliki musisz skopiować do głównego folderu na serwerze lub do innego, wskazanego przez usługodawcę. Kiedy pliki będą już na miejscu, po wpisaniu adresu strony, uruchomiasz instalator.

filezilla

WordPress – jak zacząć?

Jeśli instalacja przebiegła pomyślnie, pora rozpocząć prawdziwą przygodę z WordPressem. By zarządzać blogiem, przejdź do kokpitu, a więc panelu administracyjnego Twojej strony. Niezbędne narzędzia znajdziesz z lewej strony, a więc: wpisy, media, strony, komentarze, wygląd, wtyczki i ustawienia.

wordpress kokpit

Jak dodać wpis lub stronę na WordPressie?

Blog to przede wszystkim wpisy, w końcu treść jest najważniejsza. Dzielić możesz je na kategorie, a także oznaczać tagami, by czytelnikom łatwiej było nawigować po stronie. Kliknij Dodaj nowy, by rozpocząć pisanie. Wyświetli się edytor, w którym dowolnie sformatujesz tekst, dodasz do niego zdjęcia, grafiki, linki czy osadzisz treści z portali społecznościowych.

W WordPressie wpisy tworzy się dodając bloki lub inaczej mówiąc – elementy posta. Kliknij w plusik na górnej belce edytora i wyświetli Ci się lista bloków. Jest ich bardzo dużo, a dzięki temu w łatwy sposób stworzysz wpis i dodasz do niego treści.

Oprócz tego zwróć uwagę na ustawienia wpisu – znajdź zębatkę na górnej belce, a z prawej strony wyświetlą Ci się preferencje. Wybierzesz tam między innymi kategorię, dodasz tagi, obrazek wyróżniający czy dodasz zajawkę (nie wszystkie motywy ją wyświetlają).

Edytor tekstu w WordPressie jest intuicyjny i dosyć łatwo jest się nauczyć się w nim poruszać. Pierwsze publikacje mogą zająć Ci więcej czasu, nim poznasz, wszystkie możliwości. Zdecydowanie jednak nie jest to narzędzie skomplikowane i z pewnością polubisz dodawanie wpisów.

Układ, motyw, widżety

Wybór odpowiedniego motywu to oczywiście jedna z najważniejszych rzeczy podczas tworzenia bloga. Dzięki temu dostosujesz jego wygląd, tak by odpowiadał Tobie, a także treściom, jakie planujesz publikować. Akurat liczba motywów do wyboru dla użytkowników WordPressa jest bardzo duża. Jeśli mimo wszystko nie znajdziesz czegoś, co Ci odpowiada, w sieci znajdziesz firmy, które oferują stworzenie szablonu lub znajdziesz samouczki, jak motyw stworzyć samemu.

By znaleźć i zmienić motyw, korzystając z biblioteki Wordrepssa, w Kokpicie rozwiń listę Wygląd, wybierz Motywy i kliknij Dodaj nowy motyw. Otworzy Ci się lista wszystkich dostępnych motywów. Każdy z nich możesz odpowiednio dostosować. Z rozwiniętej listy wybierz Dostosuj – przejdziesz do głównych ustawień wyglądu. Zmienisz tam między innymi ustawienia nagłówka, pojedynczej strony, wpisu czy stopki. Kolejna ważna opcja to Widżety i Menu – to właśnie tutaj zdecydujesz, co i gdzie ma się wyświetlać na blogu oprócz wpisów.

WordPress – wtyczki

Wtyczki to tak naprawdę najważniejszy dodatek do WordPressa. Trudno zliczyć ich liczbę i dlatego też warto uważać. Najlepiej pobierać tylko te, które dostępne są w oficjalnej bazie WordPressa (rozwiń listę Wtyczki i kliknij Dodaj nową). Zwróć też uwagę, czy dana wtyczka jest na bieżąco aktualizowana oraz sprawdź opinie, głównie pod względem bezpieczeństwa, a także wydajności – niestety niektóre dodatki mocno wydłużają ładowanie bloga.

Oprócz tego dbaj o to, by aktualizować wtyczki, kiedy tylko będzie taka możliwość – informacja o nowej wersji wyświetli się w kokpicie oraz na górnym pasku. Jest to niezwykle ważne, ponieważ nieaktualna wersja ułatwi ewentualne włamanie na bloga. Odinstaluj również wtyczki, z których nie korzystasz – to również wpływa na bezpieczeństwo.

Najlepsze wtyczki na WordPressa

A z jakich dodatków warto skorzystać? Poniżej znajdziesz listę najlepszych i najczęściej używanych wtyczek na WordPressa:

  • Yoast SEO – pomoże Ci zoptymalizować bloga oraz treści pod kątem SEO. Dzięki temu dowiesz się, co poprawić, by wpisy oraz sam blog trafiały na dobre miejsca w wyszukiwarkach.
  • Disqus – zaawansowany system komentarzy.
  • Jetpack – sprawdzisz tam statystyki bloga, poprawisz jego bezpieczeństwo, utworzysz kopię zapasową czy zoptymalizujesz treści.
  • P3 – wtyczka, która generuje raport o szybkości strony. Dzięki niej dowiesz się, które wtyczki najbardziej obciążają bloga.
  • Contact Form 7 – narzędzie do tworzenia formularzy kontaktowych.
  • Social Like Box Slider – utworzy z boku strony slider, który może prowadzić do Twoich profili na Facebooku, Twitterze czy Youtube.
  • WPS Hide Login – chroni stronę przed atakami, ponieważ ustawisz tam niestandardowy, dowolny adres do panelu administracyjnego, zamiast domyślnego /wp-login.php.
  • Instagram Slider Widget – dodaje widżet, który możesz połączyć z kontem na Instagramie i wyświetlisz zdjęcia, jakie tam udostępniasz.
  • BackUp WordPress – narzędzie do tworzenia automatycznych kopii zapasowych.
  • WooCommerce – niezwykle zaawansowana wtyczka, która niemal zmieni Twojego bloga w platformę sprzedażową.

Podsumowanie. WordPress czy Blogger?

Omówiliśmy trzy platformy: WordPress.org, WordPress.com i Blogger. W zarządzaniu blogiem są bardzo podobne, różnią się głównie sposobem instalacji (lub uruchomieniem strony), a także możliwościami, jakie oferują. Najbardziej polecam wybór WordPress.org. Daje Ci pełną dowolność w publikacji treści, a także w  modyfikacji wyglądu i funkcjonalności bloga. W żaden sposób Cię nie ogranicza, wymaga jedynie znalezienia hostingu i ewentualnie wykupienia domeny. Ale na potrzeby bloga, szczególnie na początku, wystarczy około 100 zł rocznie.

Jeśli rozpoczynasz przygodę z blogowaniem, masz pytania lub wątpliwości, napisz komentarz. Chętnie pomogę 😊