Jak wykryć koronawirusa? Chiński rząd poleca aplikację mobilną

Podczas gdy cały świat sparaliżowała informacja o śmiertelnym zagrożeniu spowodowanym koronawirusem, chiński rząd robi co może, aby pomóc osobom zdrowym ograniczyć kontakt z chorymi i wyeliminować ryzyko zakażenia się. Jak? Otóż przygotowano specjalną aplikację mobilną, która ma pozwalać na uniknięcie kontaktów z nosicielami wirusa.

Aplikacja, która wykrywa zarażonych koronawirusem

Mowa o tzw. detektorze bliskiego kontaktu z osobą będącą nosicielem śmiertelnego wirusa. Najprościej mówiąc, aplikacja z założenia ma informować swoich użytkowników o tym, gdy będą w pobliżu osoby, którą aplikacja zdefiniuje jako zakażoną wirusem.

Agencja prasowa Xinhua podaje, że niniejsza aplikacja została opracowana we współpracy departamentów rządowych oraz China Electronics Technology Group Corporation, a także w oparciu o dane od władz ds. zdrowia i transportu. Zaznaczono również, że osoby, które zostaną zidentyfikowane jako zagrożone kontaktem z nosicielem koronawirusa, powinny pozostać w domu i powiadomić o tym lokalne urzędy do spraw zdrowia.

Kiedy aplikacja ostrzeże przed koronawirusem?

Przygotowana przez chińskie władze aplikacja ostrzeże swoich użytkowników przed „bliskim kontaktem” z osobami zarażonymi koronawirusem. Jako „bliski kontakt” definiuje się natomiast zbliżanie (bez odpowiedniej ochrony) do:

  • ludzi, którzy ściśle ze sobą współpracują, dzielą klasę lub mieszkają w tym samym domu;
  • personelu medycznego, członków rodziny lub innych osób, które miały bliski kontakt z chorymi oraz ich opiekunami;
  • pasażerów i załogi, którzy podróżowali samolotem, pociągiem i innymi środkami transportu z osobami zarażonymi.
koronawirus aplikacja mobilna
źródło: BBC

Warto zaznaczyć, że w klimatyzowanych pociągach i samolotach, wszyscy pasażerowie i członkowie załogi są uważani za pozostających w bliskim kontakcie. Gdy z kolei klimatyzacji nie ma, za zagrożonych uważa się pasażerów linii lotniczych w obrębie trzech rzędów zarażonej osoby oraz personel.

Aby dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja, trzeba zeskanować kod Quick Response (QR) za pomocą konkretnych aplikacji, np. Alipay lub WeChat. Aplikację wykrywającą zagrożenie związane z koronawirusem rejestruje się poprzez podanie swojego numeru telefonu. Za pomocą jednego konta można sprawdzić status maksymalnie trzech innych numerów identyfikacyjnych.

Koronawirus z Wuhan – dlaczego jest groźny?

Przypomnijmy, wirus z Wuhan przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Wywołuje on chorobę o nazwie COVID-19, która objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni oraz zmęczeniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Zgony odnotowano natomiast u 2-3% osób chorych.

Do 16.02.2020 WHO potwierdziło prawie 52 tys. osób zarażonych koronawirusem na całym świecie, z których 1669 to przypadki śmiertelne.

Źródło: bbc.com, gis.gov.pl. medicover.pl