Darmowe audiobooki. Gdzie słuchać pełnych wersji po polsku?

Audiobooki to fantastyczna sprawa. Można sprzątać, jechać samochodem, czy brać prysznic i mieć poczucie obcowania z kulturą. A najlepiej jest spać słuchając audiobooka. Dlaczego? Bo po pominięciu kilku stron najmniejsze fabularne wydarzenie urasta do rangi zwrotu akcji. Tylko gdzie tu słuchać tych darmowych audiobooków po polsku? Mamy dla Was kilka portali, które posiadają darmowe audiobooki.

Darmowe wersje pełnych audiobooków. Gdzie słuchać?

Do najlepszych miejsc z darmowymi audiobookami należą:

  • Wolne Lektury
  • Kanały na YouTubie (audioteka, Słuchaj za darmo, publio.pl, Virtualo.pl, bajkowisko)
  • Sklep Google
  • Spotify (fragmenty)
audiobooki jak sluchac
Słuchanie audiobooków w domu? Czysta przyjemność. Pamiętaj o dobrych słuchawkach i ciesz się dobrą książką

Wolne Lektury

Wolne Lektury to platforma z darmowymi audiobookami dla dzieci, szkolnej młodzieży i pasjonatów literatury z minionych epok. Znajdziemy tutaj przede wszystkim lektury szkolne i pochodne, które wpisują się w klimat klasyki literatury. Są tutaj bajki, nowele, opowiadania, powieści, poematy, tragedie i cała reszta, której młodzież nie cierpi.

Jednak Wolne Lektury to nie tylko darmowe audiobooki. To również ebooki, które możemy czytać online lub pobrać na swoje urządzenie, by mieć do niech dostęp niezależnie od połączenia z siecią. Jeżeli więc szukacie obu form cyfrowych książek, to dobrze trafiliście.

Kanały na YouTubie (audioteka, Słuchaj za darmo, publio.pl, Virtualo.pl, bajkowisko)

YouTube to obecnie największe źródło darmowych audiobooków. Na tej platformie znajdziemy pełne wersje książek audio dla dzieci, młodzieży, dorosłych. Słowem – dla wszystkich. Wydawnictwa zatrudniają aktorów i lektorów do czytania wydawanych pozycji, więc te są nagrane w naprawdę dobrej jakości.

Na YouTubie znajdziemy zarówno literaturę klasyczną, nowożytną, jak i ogólnie pojętą literaturę nowoczesną. Sporą przewagą tego medium jest łatwy i darmowy dostęp do komercyjnych pozycji, które stoją na półkach w księgarniach. Dzięki temu można być mniej lub bardziej na bieżąco z rynkiem wydawniczym nie angażując się finansowo. Pamiętajmy jednak o tym, by wspierać pisarzy nie tylko dobrym słowem. Jeżeli jakaś książka szczególnie przypadła nam do gustu – kupmy ją. Nawet w formie elektronicznej.

To medium jest najlepszym miejscem do szukania darmowych audiobooków dla dzieci. Posiadając konto Google mamy dostęp do historii oglądania (słuchania) i z łatwością wrócimy do miejsca, w którym przerwaliśmy odtwarzanie. Niestety, zwłaszcza w treściach dla dzieci, bolączką mogą być reklamy. Te są bardziej natrętne niż w przypadku treści przeznaczonych dla starszych odbiorców. Rozwiązaniem na to jest YouTube Premium.

Sklep Google

Sklep Play to nie tylko gry i programy do czatowania. To również naprawdę spora baza ebooków i audiobooków. Niestety zdecydowana większość z nich jest płatna, ale znajdziemy tam również bezpłatne pozycje, które można pobrać na swoje urządzenie bez opłat. Nie jest ich za wiele, ale może być to użyteczne medium, kiedy nie chcemy słuchać czegoś przez Internet, ale pobrać i móc odtworzyć bez względu na dostęp do sieci.

Sklep Play ma w swojej ofercie audiobooki w różnych językach. Jeżeli chcecie mieć styczność z żywym językiem obcym – to jest dobre miejsce na start.

Spotify (audioteka)

Spotify nie jest najlepszym miejscem do słuchania audiobooków. Zwłaszcza czytanych po polsku – tych nie tylko jest niewiele, ale na dodatek mamy do czynienia głównie z fragmentami. To jednak niezły pretekst do tego, by odkrywać sporą ilość literatury w krótkim czasie. A jak fragment się nam spodoba, to można całość kupić.

Fragmenty trwają z reguły między 15, a 30 minut. To niewiele, ale pozwala ocenić, czy dana pozycja może przypaść nam do gustu, czy nie. Ponieważ Spotify to bardzo popularna aplikacja, którą na telefonach ma spora część z nas, to warto pamiętać, że i tam jest kilka ciekawych pozycji. We fragmentach, ale jednak.

audiobooki dla dzieci
Audiobooki dla dzieci? Jasne, że tak. Nie tylko te edukacyjne 😉

Audiobooki, czy e-booki? Czy jedno jest lepsze od drugiego?

Jeżeli ktoś będzie chciał kiedyś przekonać nas, że jedno jest lepsze od drugiego, to mamy kolejny powód do posiadania ociężałych tomisk na półkach. Po co? A żeby rzucić takim tomiszczem w takiego kandydata. Jakim prawem ktoś ma nam udowadniać, że jedno jest fajne, a drugie tak już mniej? Jeżeli ktoś woli czytać – ebooki. Woli słuchać – audiobooki.

Książki w formie audio sprawdzą się w podróży samochodem (zwłaszcza jeżeli kierujemy pojazdem), w pracy, czy dla relaksu, jeżeli po prostu preferujemy tę formę. E-booki to dobry wybór dla osób często wyjeżdżających w podróże, a nie chcących rezygnować z czytania, które lubią (albo tylko udają). E-book to również fajny zamiennik książki tradycyjnej. Pokaźna biblioteka domowa wygląda efektownie, ale zajmuje dużo miejsca i stanowi nie lada wyzwanie przy przeprowadzce. E-book nie ma takich problemów. Jeżeli dużo waży, to tylko w teorii.

Na czym słuchać audiobooków?

Zakładając, że słuchając audiobooków zależy nam na pewnej wolności, to polecamy słuchawki bezprzewodowe lub odbiorniki, które mogą połączyć się ze smartfonem, by odtwarzać to, co jest na nim obecnie grane.

Słuchawki bezprzewodowe mają z reguły zasięg kilkunastu metrów, który przebija się przez ścianę, niekiedy nawet dwie, więc można chodzić po całym domu nie nosząc ze sobą telefonu i bez obaw o ciągłe zrywanie połączenia. Jakie słuchawki bezprzewodowe polecamy? Douszne, jeżeli jesteście aktywni poza domem i chcecie słuchać audiobooków oraz nauszne, jeżeli jesteście u siebie w domu.

Polecane słuchawki do domu


Czy warto słuchać darmowych audiobooków? Darmowe audiobooki po polsku nie tylko dla płacących

Jasne, że warto! Dlaczego nie? Aaa, jednak jeden powód może się znaleźć. Kradzież. Kradzież cudzej własności jest niewłaściwa moralnie, niezgodna z prawem i w ogóle, wstydźcie się kopiożercy. Jeżeli nie wiemy, czy dany tytuł przypadnie nam do gustu, to warto posiłkować się właśnie fragmentami ze Spotify. Często przecież fragmenty płatnych pozycji dostępne są za darmo, po to właśnie, żeby przekonać się, czy dana książka wpada w nasze gusta, czy nie.

Poza tym darmowe audiobooki udostępniane (legalnie) w Internecie to doskonała pożywka dla naszego mózgu. Zachęcam do korzystania z tej formy poznawania książek zwłaszcza osoby, które na co dzień nie obcują z tego typu rozrywką. To nie tylko frajda, ale też zmiana stymulacji mózgu. Jeżeli od zawsze pochłanialiśmy literaturę oczyma, to może się okazać, że słuchając audiobooków będziemy mieli zupełnie inny obraz danej książki. Czy to nie interesujący eksperyment? Jak spsoób, którym konsumujemy książki, wpływa na ich odbiór? Chętnie poznam Wasze zdanie 😊.