Duchowość i nowe technologie – Google przypomina, jak łączyć się ze swoją wspólnotą online

Nadchodzące dni i tygodnie to dla wyznawców wielu religii czas ważnych świąt. Nawet jednak poza okresem świątecznym chcą oni pozostawać w kontakcie ze swoimi wspólnotami. Kirk Perry, zajmujący się rozwiązaniami dla globalnych klientów i agencji oraz pełniący rolę sponsora wykonawczego sieci międzywyznaniowej Google, przypomniał na firmowym blogu, jak nowe technologie mogą pomóc w utrzymaniu łączności duchowej z towarzyszami w wierze.

Na początku było słowo – sprawdzone. Czyli kanały informacji

O ile z jednej strony nie ma się co przesycać negatywnymi wiadomościami, o tyle dobrze wiedzieć co się dzieje. Oczywiście najlepiej sięgać do zaufanych źródeł – by nie paść ofiarą cyberprzestępstw i fake newsów. Będą to zarówno strony rządowe, jak i WHO. A Perry przypomina także o specjalnej anglojęzycznej witrynie COVID‑19 Information & Resources. Są tu podawane dane dotyczące rozwoju pandemii, wskazówki pozwalające zidentyfikować objawy czy pomocne wskazówki

Informacje dotyczą także miejsc kultu i tego, jak funkcjonują one w obecnej sytuacji. Jeśli dany obiekt ma swoją stronę w Google, zarządzający nim mogą dokonać edycji profilu w Moja Firma albo stworzyć wpis. W ten sposób poinformują np. o nowych godzinach otwarcia czy innych istotnych zmianach, jak choćby rezygnacja z pewnych praktyk czy obrzędów. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania można też podawać poprzez Gmaila – ustawiając autoresponder albo dodając linki do FAQ w stopce mailowej.
google duchowość medytacja

Wiele nauczyłem się od moich mistrzów, jeszcze więcej od moich towarzyszy… Kontakt ze wspólnotą poprzez narzędzia internetowe

Nawet jeśli dane miejsce, w którym odbywają się nabożeństwa, jest zamknięte z powodu pandemii, nie oznacza to, że jakiekolwiek praktyki związane z duchowością mają ustać. Pomijając modlitwy i kontemplacje indywidualne czy w gronie najbliższych, nowe technologie umożliwiają utrzymywanie (wirtualnej) więzi ze wspólnotą.

Może to być poprzez YT, który pozwala na streamowanie obrzędów czy wrzucanie rozważań lub kazań (Perry odsyła do tutorialu pomagającego założyć i promować kanał). Ale można też skorzystać z komunikatora Google Hangouts, umożliwiającego połączenie z nawet 25 osobami jednocześnie. Z kolei Kalendarz Google i Dokumenty Google pomogą zaplanować spotkanie wspólnoty oraz przygotować i podzielić się materiałami (także związanymi z samą organizacją). A Google Dla organizacji non-profit może być pomocne w pozyskiwaniu funduszy na cele kultowe.
wspólnota

Bądźmy z sobą w kontakcie

Połączenie z drugim i szerszymi wspólnotami jest kluczową częścią naszego dobrostanu, a technologia może nam pomóc pokonać fizyczny dystans i połączyć nas w świętowaniu – kończy swój wpis Perry. Pozostaje się pod tym podpisać i życzyć owocnego korzystania z nowoczesnych rozwiązań w kontakcie ze swoją wspólnotą – nie tylko tych oferowanych przez Google i nie tylko od święta.

Źródło: Google The Keyword