Kanye West wycofuje się z platform streamingowych? Donda 2 dostępna jedynie na ekskluzywnej platformie artysty

Najnowszy album Westa nie będzie dostępny na żadnej platformie streamingowej, na której masz konto. Nie skusiło go nawet 100 milionów dolarów od Apple. Gdzie w takim razie można posłuchać najnowszego albumu tego wybitnego artysty? I co dalej z muzyką Westa dostępną jeszcze na popularnych serwisach?

Gdzie można posłuchać najnowszego albumu Kanye’iego Westa Donda 2?

Zasadnicze pytanie brzmi gdzie można albumu Donda 2 posłuchać, ale niemniej ciekawym jest, dlaczego nie można go posłuchać na popularnych serwisach streamingowych? Zacznijmy jednak od pierwszego pytania.

Najnowszego albumu tego wybitnego rapera, muzyka i działacza społecznego można posłuchać jedynie na ekskluzywnej platformie Stem Player, która należy właśnie do Westa. A właściwie nie na platformie, ale na… osobnym urządzeniu. To urządzenie oferuje nie tylko możliwość przesłuchania albumu Donda 2, ale również podzielenia piosenek na poszczególne ścieżki i odtwarzania ich osobno.

Czym jest Stem Player

Za pomocą Stem Playera można odtwarzać osobno cztery ścieżki: wokal, perksuje, bas i sample – można nawet miksować te ścieżki tworząc swój własny mini remix. Urządzenie można kupić jedynie na oficjalnej stronie stemplayer.com za 200 dolarów. Donda 2 jest więc jednym z droższych albumów wydanych w ostatnim czasie, ale Stem Player ma jeszcze jedną właściwość.

Jeżeli, ewentualnie, przypadkiem nie spodoba Ci się najnowszy album Westa, to urządzenie ma wbudowane 8 GB pamięci, którą można zapełnić inną muzyką. Wgrane piosenki również będzie dało się rozebrać na części i dowolnie miksować. Domyślać się można, że muzyka nieprzystosowana do takich zabiegów może brzmieć trochę koślawo, ale ogółem da się podzielić na osobne ścieżki nie tylko Donde 2. A jeżeli wgrany przez użytkownika utwór posiada więcej niż cztery bazowe ścieżki, to co zrobi z tym Stem Player? A po co się zastanawiać nad takimi błahostkami? Może nie zrobi nic, i co?

Do urządzenia można podłączyć bezprzewodowe urządzenie grające, np. słuchawki, lub podłączyć kabel 3,5 mm Jack. Aby wgrać muzykę do Stem Playera należy użyć kabla USB typu C. Urządznie odczytuje pliki w formatach: .AIFF .AIF .FLAC .M4A .MP3 .WAV .WAVE .AAC .ALAC .MP4. Trochę jak unowocześniony odtwarzacz mp3, nie?

stem player
Stem Player - źródło: stemplayer.com

Dlaczego albumu Donda 2 nie ma na platformach streamingowych?

Kanye West wydaje się wściekły o to, jakie kwoty oferują artystom platformy streamingowe. Według różnych źródeł, Spotify za jedno odtworzenie piosenki płaci między 0,003, a 0,005 dolara – czyli między 3, a 5 dolarów za 1000 streamów. Kanye West mówi, że artyści otrzymują 12% całego przychodu, który ich muzyka przynosi. Nadszedł czas, by uwolnić muzykę spod tego opresyjnego systemu.

Trudno jest się więc dziwić posunięciom Westa, który po prostu chce zarabiać więcej. Abstrahując od zarobków czołowych artystów, można przyznać, że bycie obdzieranym z przychodów przez siebie wypracowanych to niesprawiedliwe podejście – a branża muzyczna jest znana z pazerności nie od dziś. Odrzucenie przez Westa umowy opiewającej na 100 milionów dolarów jest wyraźnym znakiem sprzeciwu. Czy dołączą do niego inni artyści?

stem player post
Nawet ładnie świeci! Źródło: instagram

Czy Donda 2 sprzeda się lepiej niż pierwsza Donda? Premiera najnowszego albumu już 22 lutego

Już jutro (22.02.2022) oficjalnie rozpocznie się dystrybucja jedenastego albumu Westa – Donda 2. Czy ten pokona swojego poprzednika? Donda zyskała miano najlepiej słuchającego się albumu w dniu premiery w 2021 roku – zarówno na Spotify, jak i Apple Music. To pozwoliło wbić się Westowi po raz dziesiąty na listę US Billboard 200. Czym poskutkuje nowa forma dystrybucji? Przekonamy się już niedługo.

Czy West wycofa się zupełnie z platform Streamingowych?

Póki co nie mówi się o tym, by West miał w zupełności rezygnować z usług platform streamingowych. Wszystko jednak przed nami i wszystko zdarzyć się może. Może czeka nas kolejna rewolucja w przemyśle muzycznym?