Megaustawa telekomunikacyjna przyjęta. A co z siecią 5G?

4 lipca 2019 Sejm RP przegłosował nowelizację do Ustawy telekomunikacyjnej, mającą umożliwić rozbudowę i dostęp do szerokopasmowego Internetu – w szczególności dla mieszkańców trudno dostępnych miejsc w naszym kraju. Ustawa o wspieraniu rozwoju usług i sieci to nadzieja, że Polacy będą mogli korzystać z superszybkiego Internetu – bez względu na to, gdzie mieszkają.

O co chodzi z  tzw. megaustawą?

Przyjęta w ubiegły czwartek propozycja, zakłada ułatwienie dostępu do szerokopasmowego Internetu w miejscach, gdzie na chwilę obecną nie było to możliwe. Są to np. tereny wiejskie, w których wprowadzenie odpowiedniej infrastruktury jest niezwykle skomplikowanym procesem,  a do tego wiążącym się z kolosalnymi kosztami. Tzw. megaustawa zakłada ich obniżenie oraz wprowadza przepisy związane z kontrolą emisji promieniowania elektromagnetycznego, z którego operatorzy telekomunikacyjni będą zobowiązani zdawać cykliczny raport. 

Dodatkowe pieniądze na infrastrukturę komunikacyjną

Co więcej, megaustawa wprowadza fundusz szerokopasmowy, którego budżet wyniesie 140 mln rocznie i w całości ma być przeznaczony na rozbudowę sieci telekomunikacyjnych w naszym kraju.

„Przyjęcie megaustawy to ważny krok, by z szybkiego Internetu mogli korzystać wszyscy Polacy, niezależnie od tego, gdzie mieszkają. To także korzyści dla polskiej gospodarki, która dzięki tym zmianom stanie się bardziej konkurencyjna i jeszcze nowocześniejsza. Dzięki nowym przepisom Internet wreszcie dotrze tam, gdzie dziś często go nie ma – na wieś, tereny trudnodostępne i mniej zaludnione” – podsumowuje minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Resort szacuje, że na chwilę obecną ok 5 mln Polaków nie ma swobodnego dostępu do Internetu szerokopasmowego w miejscu zamieszkania.

sieć 5G megaustawa

A co z transmisją 5G?

No i przechodzimy do najważniejszego. Przegłosowana ustawa jest w pełni zgodna z wymogami Komisji Europejskiej zakładającej, że kraje UE do końca 2025 roku mają zapewnić szeroki zasięg sieci komunikacyjnej w technologii 5G, a do 2020 roku przynajmniej w jednym dużym mieście każdego państwa członkowskiego taka usługa mogła być dostępna komercyjnie. 

Szczegóły przedsięwzięcia zostały szczegółowo opisane w Strategii 5G dla Polski, dostępnej na stronie Ministerstwa Cyfryzacji. Podsumowano, że jest ona:
 narzędziem, umożliwiającym efektywne wdrożenie sieci 5G w Polsce, zapewniając obywatelom dostęp do najnowszych technologii, a przedsiębiorcom, działającym na naszym rynku, skuteczną przewagę konkurencyjną”.

Źródło: gov.pl, wirtualnemedia.pl