Jak sprawdzić, który ptak śpiewa? Poznaj aplikację Merlin Bird ID, rozpoznającą ćwierkanie

Kojarzycie to uczucie, kiedy wschodzi słońce, po policzku muska delikatny wiatr, a w tle słychać ptasi śpiew? Wspaniałe, prawda? Psycholodzy twierdzą, że odgłosy natury potrafią zachwycać i skutecznie relaksować – nie bez powodu stawiają na nie w swoich gabinetach. Jak wiadomo jednym z najpopularniejszych dźwięków przyrody jest właśnie ćwierkanie, a gdy je słyszymy nasuwa się tylko jedno pytanie: jaki to ptak?

Aplikacja rozpoznająca śpiew ptaków

Od teraz odpowiedź nie będzie problemem, ponieważ amerykański Cornell University udostępnił właśnie innowacyjną aplikację mobilną Merlin Bird ID, która potrafi rozpoznawać dźwięki i odgłosy natury, a następnie połączyć je z odpowiednimi gatunkami ptaków.

Merlin Bird ID przynosi cztery sposoby identyfikacji ptaka: na podstawie dźwięku, zdjęcia, odpowiedzi na pytania dotyczące widzianego ptaka lub przeglądania listy ptaków spodziewanych w lokalizacji użytkownika. Aplikacja potrafi rozpoznać dźwięki ponad 400 gatunków, a jej twórcy zapowiedzieli już, że baza będzie sukcesywnie poszerzana w ramach przyszłych aktualizacji.  

Aplikacja Merlin naprawdę otwiera zupełnie nowy świat dźwięku (…)Pomaga każdemu rozpoznać tajemnicze ptaki, które słyszy wokół siebie. Technologia Merlin Bird ID, może być również wykorzystywana do badań i ochrony, otwierając nowe możliwości w zakresie sposobu, w jaki naukowcy mogą monitorować, badać i chronić ptaki.
Jessie Barry
Cornell Lab
merlin bird id aplikacja do rozpoznawania ptaków

Idea powstania Merlin Bird ID

Kwestia rozpoznawania ćwierkających ptaków to temat, nad którym pracowano od dawna, ale niestety analiza dźwięku nie zawsze przynosiła zamierzone efekty. 

Przełom nastąpił, gdy badacze, z Merlinem Grantem Van Hornem na czele (tak, od jego imienia pochodzi nazwa całego projektu), zaczęli traktować dźwięki jako obrazy i stosować nowe, potężne algorytmy ich klasyfikacji. Wykorzystują przy tym technologię, która wspiera znaną już funkcję Photo ID od Merlin.

Każde nagranie dźwiękowe, które wykonuje użytkownik, jest konwertowane z kształtu fali na spektrogram – sposób na wizualizację amplitudy [głośności], częstotliwości [tonu] i czasu trwania dźwięku (…) Do tej pory Merlin mógł zidentyfikować zdjęcie ptaka, a teraz może teraz użyć tego zdjęcia i połączyć z dźwiękiem, aby dokonać identyfikacji
John Merlin Grant Van Horn
główny twórca Merlin Bird ID
ptak aplikacja merlin bird ID

Jak korzystać z Merlin Bird ID?

Schemat działania aplikacji do rozpoznawania ptasich dźwięków jest bardzo prosty, a jednocześnie szczegółowo dopracowany. Na przykład wystarczy, że odpowiesz na pytania dotyczące ptaka, którego próbujesz zidentyfikować, a Merlin poda Ci listę proponowanych gatunków. Dzięki aplikacji możesz poznać ptaki występujące w obu Amerykach, Europie, Azji, Afryce i Oceanii.

Co więcej, Merlin Bird ID pomaga zidentyfikować odgłosy poszczególnych ptaków, nawet gdy wiele ptaków śpiewa w tym samym czasie. Na plus działa tu także nawigacja i intuicyjny interfejs – np. gdy użytkownik nagra odgłosy ptaka, może wybrać gatunek i wrócić do miejsca w nagraniu, tak aby jego konkretny fragment lub całość odsłuchać ponownie. Materiały są zapisywane automatycznie, dzięki czemu użytkownicy mogą nieskończoną ilość razy słuchać i oglądać dźwięki, a to sprawia, że aplikacja doskonale sprawdza się również jako narzędzie do nauki.

Merlin Bird ID wykorzystuje technologię sztucznej inteligencji do identyfikacji konkretnego gatunku, wyświetlając w czasie rzeczywistym listę i zdjęcia ptaków, które sugeruje jako odpowiedź w kontekście tego, co usłyszy.

Ponadto program na smartfon do rozpoznawania śpiewu ptaków zapewnia dostęp do imponującej bazy wiedzy, map oraz ponad 80 000 zdjęć i dźwięków z Biblioteki Macaulay w Cornell Lab. Jej zasoby są wspierane przez wielu naukowców, którzy udostępnili także m.in. swoje obserwacje na temat ptaków i nagrania dźwiękowe. Znajdują się one w eBird, czyli globalnej bazie danych Cornell Lab.

Pobierz Merlin Bird ID i zachwyć się naturą

Aplikację rozpoznającą dźwięki ptaków pobierzesz na smartfony i tablety z systemem Android oraz iOS. Jest ona bezpłatna.

Źródło tekstu: merlin.allaboutbirds.org, cornell.edu