Gdzie wybrać się na grzybobranie? Mars może być dobrym kierunkiem

Najnowsze zdjęcia opublikowane przez NASA według kilku naukowców mogą dowodzić, że na Marsie istnieje życie. Ale nie takie, jak sobie wyobrażacie – dwunożne o dużej, zielonej głowie i okrągłych, czarnych oczach. Bliżej jest mu bowiem do poczciwej purchawki, którą zobaczycie w pobliskim lesie. O ile oczywiście nie pomylicie jej z jeszcze bardziej poczciwym papierzakiem. Tego na Marsie jeszcze raczej długo nie zobaczymy.

Zdjęcia potencjalnego życia na Marsie

Na zdjęciach z łazika Curiosity udostępnionych przez NASA widać coś, co może być grzybami, które znajdują się na powierzchni Marsa. To z kolei dowodzi, że Czerwona Planeta może być domem dla niektórych form życia. Tak przynajmniej twierdzi trójka naukowców: mikrobiolog dr Xinli Wei, astrofizyk dr Rudolph Schild oraz dr Rhawn Gabriel Joseph.

Oto, co według nich wygląda na marsjańskie grzyby:

marsjańskie grzyby kolaż
Źródło: ResearchGate/Rhawn Gabriel Joseph

Naukowcy znalezisko opisali w swoim badaniu w następujący sposób:

Rozwój grzybów zachodzi w środowisku, w którym jest duże natężenie promieniowania. Zdjęcia sekwencyjne pokazują, że marsjańskie okazy przypominające grzyby wychodzą z gleby, a następnie powiększają się. Po tym, jak koła łazika starły je, to zaczęły pojawiać się nowe kulki – w tym takie z łodygami.

Co więcej, wypatrzone przez naukowców okazy mają zmieniać się i rosnąć wraz ze zmieniającymi się porami roku. A teraz najciekawsze – według trójki naukowców te grzyby mają osiągać nawet 300 metrów wielkości w zależności od temperatury. To ciekawy wniosek, bo z jednej strony trudno byłoby przeoczyć tak gigantyczne obiekty, ale z drugiej strony Mars jest ogromny i na pewno skrywa przed nami jeszcze wiele tajemnic.

Takie okazy według naukowców mogą tworzyć ogromny kolonie czarnych grzybów, pleśni, porostów, glonów, metanogenów i innych gatunków, które redukują siarkę.

zbliżenie na marsjańskie grzyby
Źródło: ResearchGate/Rhawn Gabriel Joseph

Czym są marsjańskie grzyby?

Naukowcy kuliste okazy ze zdjęcia nazywają mianem puffballs, czyli tłumacząc na polski – purchawek. Oczywiście purchawki lub puffballs to jedynie punkt odniesienia na podstawie zbliżonego wyglądu a nie konkretny rodzaj grzyba, który rośnie na Marsie.

No właśnie – wygląd to jedno, ale czy takie okazy oznaczają życie na Marsie? Naukowcy zauważają, że sekwencyjne zdjęcia wykazały, że grzyby z czasem zbliżyły się do siebie. A to oznacza wzrost, ruch i zmianę kształtu, które mogą potwierdzać – a przynajmniej podtrzymywać hipotezę, że na Marsie jest życie w jakiejś formie.

marsjańskie grzyby kolaż
Źródło: ResearchGate/Rhawn Gabriel Joseph

Ty też możesz eksplorować Marsa

Zdjęcia marsjańskich purchawek zostały wykonane przez łazik Curiosity, który na Czerwonej Planecie wylądował już prawie 10 lat temu. Najnowszym łazikiem na Marsie jest Perseverance, którego lądowanie przeżywaliśmy całkiem niedawno i który oprócz wielu fascynujących zdjęć dostarcza nam także niezwykłych emocji. Aplikacja Mission To Mars AR umożliwia obejrzenie tego łazika w skali 1:1, a nawet odbycie nim przejażdżki po Marsie. O kulisach powstawania tej aplikacji i współpracy z NASA rozmawiamy w wywiadzie z Bartoszem Rosłońskim.

Wypatruj życia za pomocą teleskopów astronomicznych w sklepie Combat

Źródło: Unilad, Researchgate