Materiały z wczesnej wersji GTA VI trafiły do sieci. To jeden z największych wycieków w historii branży

Na początku tego roku Rockstar potwierdził, że trwają prace nad GTA VI. Chociaż firma zazwyczaj dość skutecznie strzegła swoich tajemnic, a pierwsze spojrzenie na ich dzieła mieliśmy dopiero wraz z oficjalnym trailerem, tym razem doszło do ogromnego przecieku. Haker o pseudonimie Teapotuberhacker opublikował kilkadziesiąt klipów z Grand Theft Auto VI, które błyskawicznie okrążyły sieć. Co wiemy o grze i co to oznacza dla jej przyszłości?

GTA VI wyciekło. Czego dowiedzieliśmy się o grze?

Wyciek GTA VI z 18 września 2022 roku potwierdza wiele dotychczasowych plotek. W materiałach pojawiają się dwie grywalne postaci: kobieta i mężczyzna o imionach Lucia i Jason. Historia w GTA VI ma być bowiem inspirowana losami Bonnie i Clyde’a. Potwierdziło się również, że GTA VI będzie umieszczone w kultowym Vice City – m.in. na niektórych pojazdach możemy zobaczyć napis „Vice City”, pojawia się także Malibu Club.

Dowiedz się więcej: Grand Theft Auto 6. Data premiery, przecieki, miejsce akcji i wszystko inne, co na ten moment wiemy o GTA 6

Paczka z materiałami waży aż 3,4 GB i zawiera 90 nagrań z bardzo wczesnej, prototypowej wersji gry. Widać, ze twórcy wykorzystują zasoby z GTA V i Red Dead Redemption 2, a opublikowane treści prezentują prawdopodobnie testy różnych mechanik, skryptów i działania sztucznej inteligencji. Bazując na nazwach plików i wykorzystywanych narzędziach, materiały pochodzą z wersji gry datowanej na przełom 2021 i 2022 roku. Ponadto w wątku na GTAForums, które stało się głównym źródłem informacji o przecieku, znalazł się także kod źródłowy GTA VI oraz dokumentacja gry.

Rockstar potwierdza autentyczność wycieku Grand Theft Auto VI i usuwa jego ślady

Jason Schreier, reporter agencji prasowej Bloomberga, potwierdził autentyczność przecieku u przedstawicieli Rockstara. Dziennikarz określił to zdarzenie jednym z największych wycieków w historii gier wideo i najgorszym koszmarem Rockstar Games. Dlatego firma sukcesywnie usuwa wszelkie ślady wycieku z sieci. Zniknęły między innymi filmy na YouTubie, wpisy na Twitterze, wątek na GTAForums, a także konto na Telegramie, należące do hakera. Zresztą gdyby materiały nie były prawdziwe, Rockstar nie wziąłby się tak szybko za ich usuwanie.

Co w tej sytuacji zrobią twórcy GTA VI? Oprócz tego, że prawdopodobnie „polecą głowy”, na jakiś czas po prostu zaburzy to pracę zespołu. Ponadto może to doprowadzić do znacznego ograniczenia pracy zdalnej, gdyż materiały pochodziły z komputerów pracowników Rockstar Games. Niewykluczone, że spowoduje to nawet opóźnienie premiery gry. Jeszcze w lutym mówiło się, że prawdopodobnie nie ujrzymy GTA VI przed rokiem 2024, teraz data jest jeszcze mniej pewna. Póki co jednak Rockstar nie zajął żadnego stanowiska w tej sprawie.

Ponadto Rockstar Games mierzy się z szantażem ze strony hakera, który odpowiada za wyciek GTA VI. Oprócz materiałów i kodu źródłowego GTA VI i GTA V, dysponuje on rzekomo materiałami z innych projektów studia, m.in. anulowanego Bully’ego 2. Jednak skasowanie konta na Telegramie może wskazywać na zlokalizowanie i potencjalne zatrzymanie działań hakera.

Bo chociaż możliwość zobaczenia tak wczesnej wersji gry jest ekscytująca, to po prostu lepiej uzbroić się w cierpliwość. Zobaczymy GTA VI w pełnej krasie wtedy, kiedy będzie gotowe do pierwszej prezentacji przez Rockstar Games. Patrząc na sukces GTA V i wysoką poprzeczkę, jaką postawił Red Dead Redemption 2, warto pozwolić na spokojną pracę i otrzymać najwyższej jakości tytuł.

AKTUALIZACJA — oficjalny komunikat od Rockstar Games

19 września Rockstar Games oficjalnie odniosło się do wycieku, potwierdzając we wpisie na Twitterze, że faktycznie miał on miejsce. Według studia prace nad grą będą przebiegać bez zakłóceń, a właściwa prezentacja GTA VI odbędzie się wtedy, kiedy tytuł będzie na to gotowy. Studio ponadto zapewnia, że pragnie dostarczyć produkt, który przekroczy wszelkie oczekiwania i ubolewa nad formą, w jakiej gracze poznali szczegóły nadchodzącej produkcji.

Sprawdź pełną ofertę gier w x-komie

Źródła: Kotaku, IGN, PC Gamer, Twitter (@jasonschreier)