Toyota odkupiła od Lyft dział autonomicznych samochodów za 550 milionów dolarów

W ostatnich tygodniach wiele mówiło się o negocjacjach pomiędzy Lyft, a Toyota Motor Corporation. Jak się teraz okazało, rozmowy przebiegły pomyślnie i dział amerykańskiej firmy carsharingowej, zajmujący się rozwojem autonomicznej jazdy przeszedł pod skrzydła japońskiego koncernu motoryzacyjnego. Transakcja opiewa na kwotę bagatela 550 milionów dolarów.

Od kilku dni zachodnie portale i gazety zajmujące się inwestycjami i motoryzacją spekulowały na temat poczynań Toyota Motor Corporation. Teraz i ja postanowiłem o tym napisać, bowiem te pogłoski stały się faktem. Japoński koncern motoryzacyjny wykupił dział firmy Lyft zajmujący się rozwojem autonomicznych pojazdów. Nazywa się on Level 5 i został zakupiony za kwotę 550 milionów dolarów. Całość nie od razu wpłynie na konto bankowe carsheringowego giganta. Z góry zostało przekazane 200 milionów dolarów, natomiast 350 milionów trafi w kilku transzach w przeciągu najbliższych 5 lat.

Toyota kupiła autonomiczny dział Lyft

„Lyft spędził dziewięć długich lat na budowaniu projektowaniu sztucznej inteligencji, która byłaby w stanie samodzielnie kontrolować pojazdy. To partnerstwo pomiędzy Woven Planet a Lyft stanowi duży krok naprzód w dziedzinie technologii autonomicznej” – powiedział współzałożyciel Lyft, Logan Green.

Natomiast dyrektor generalny Woven Planet odparł: „To przejęcie pozwoliło stworzyć zespół światowej klasy inżynierów i naukowców, zarówno z Toyoty, jak i Lyftu, którzy teraz wspólnie będą pracować nad bezpieczną technologią mobilności, która w przyszłości będzie dostępna na całym świecie”.

O Toyocie każdy z Was zapewne słyszał jednak, aby wam uświadomić, że Lyft to też poważny gracz na rynku wystarczy wspomnieć, że wynajmuje on przy pomocy aplikacji mobilnej nie tylko samochody, skutery czy rowery, ale nawet motorówki. Jest on w Stanach Zjednoczonych drugą co do wielkości firmą zajmującą się carsharingiem. Działa w 644 miastach i posiada 30% udziałów w swoim segmencie rynku. Jej dochody w 2020 roku opiewały na blisko 2,5 miliarda dolarów.

Toyota tworzy autonomiczny samochód

Level 5 nie przejdzie bezpośrednio pod skrzydła Toyota Motor Corporation, a spółki od niej zależnej, Woven Planet Holdings. Co ciekawe, Toyota w zawartej umowie zgodziła się także korzystać z aplikacji, a co za tym idzie floty Lyft we wszystkich usługach komercyjnych, które uruchomi w ramach swojej spółki. Niestety nie wiadomo, co dokładnie kryje się pod tym zapiskiem.

Umowa ma zostać sfinalizowana w trzecim kwartale bieżącego roku. Wtedy to japoński gigant przejmie setki doświadczonych inżynierów pracujących na obiekcie o wielkości blisko 5 tysięcy metrów kwadratowych znajdującym się w Palo Alto w Kalifornii.