Co tak ładnie pachnie? To nasze zestawienie TOP 10 gier o gotowaniu

Kto powiedział, że gotowanie nie może być zabawą? Istnieje wiele gier, które sprawią, że nawet najbardziej prozaiczne zadanie, jakim jest przygotowanie posiłku, stanie się ekscytującą przygodą. Oto 10 najlepszych gier o gotowaniu, które z pewnością przyspieszą bicie serca i burczenie w brzuchu.

1. Overcooked

W największym skrócie: gra polega na współpracy z innymi graczami przy przygotowywaniu, gotowaniu i podawaniu różnorodnych posiłków w ściśle określonym czasie. Haczyk? Akcja kooperacyjnego Overcooked rozgrywa się w mniej lub bardziej odjechanych kuchniach: od statków pirackich po stacje kosmiczne.

PS. Czy wspominaliśmy, że w trakcie rozgrywki przyjdzie Wam sobie radzić z takimi nieprzewidzianymi niespodziankami, jak oszalałe z głodu zombie lub aktywne wulkany? Nie? To teraz wspominamy.

2. Cooking Dash

Ten mobilny tytuł, stworzony z myślą o systemach Android i iOS, jest obecny na rynku od dawna, bo od 2015 roku. Przez ten czas, tylko w Google Play, został pobrany więcej niż 10 milionów razy. I chociaż ostatnia aktualizacja jest datowana na wrzesień 2020 roku, komentarze sugerują, że gra wciąż żyje i ma się nieźle.

O co chodzi w Cooking Dash? Naszym zadaniem jest pomoc niejakiej Flo w zadowoleniu głodnych i humorzastych klientów. W tym celu przygotowujemy i wydajemy zamawiane posiłki tak szybko, jak to możliwe.

Co ciekawe, Flo ma do czynienia nie tylko ze stałymi klientami, ale czekają ją również zmagania z VIP-ami, celebrytami, a zdarzy się też, że i z uciekającą panną młodą…

3. Cook Serve Delicious

Ta zręcznościowa gra z elementami strategii została wydana zarówno na komputery osobiste, jak i na urządzenia mobilne z systemami Android i iOS.

W Cook Serve Delicious jesteśmy odpowiedzialni za prowadzenie własnej restauracji, od wyboru menu i zaopatrywania placówki z składniki, przez samo gotowanie, po radzenie sobie z niesfornymi klientami. Z ponad 200 różnymi potrawami do przygotowania ta gra nie nudzi się nigdy. A jeśli nie nigdy, to bardzo późno.

4. Cooking Simulator: Symulator Gotowania

Polski akcent w naszym zestawieniu, wszak Cooking Simulator został wyprodukowany przez rodzime studia: Wastelands Interactive i Big Cheese Studio.

Chociaż w tytule mamy frazę „symulator gotowania”, trzeba brać ją z lekkim przymrużeniem oka. Jak zresztą całą tę grę, która jest utrzymania w dość humorystycznym tonie (możemy na przykład wyżywać się na tym, co wpadnie nam w ręce w kuchni).

Generalnie rozgrywka jak najbardziej sprowadza się do gotowania. Tym, co ją wyróżnia, jest pierwszoosobowy widok oraz zaawansowany silnik fizyczny, dzięki któremu możemy na przykład kroić składniki w plasterki albo robić z nich miazgę.

Całkiem ciekawy tytuł, aż żal, że dostępny wyłącznie na komputerach osobistych.

5. Seria Pizza Connection (Pizza Syndicate)

Seria w pewnych kręgach kultowa, zdecydowanie bardziej strategiczna niż symulacyjna. Do niniejszego zestawienia załapała się wyłącznie dlatego, że sam ciepło ją wspominam, no i, bądź co bądź, można w niej komponować własne pizze. Pierwsza odsłona serii została wydana w 1999, ostatnia — w 2018 roku.

Osobiście najbardziej polecam właśnie pierwszą część, która nawet po latach jest zadziwiająco grywalna, jeśli przymknie się oko na te czy inne gamingowe archaizmy.

6. Restaurant Empire

Jeśli kiedykolwiek chcieliście prowadzić własną restaurację, ale nie do końca wiedzieliście, jak się do tego zabrać, to Restaurant Empire jest grą dla Was. W tej grze symulacyjnej macie za zadanie zaprojektować restaurację, zatrudnić personel i zarządzać każdym aspektem działalności, jeśli chcecie, aby odniosła sukces. Dzięki ponad 50 różnym typom restauracji do wyboru, w tej grze każdy znajdzie coś dla siebie.

7. Cooking Fever

W Cooking Fever, mobilnej gierce na Androida i iOS, przyrządzamy i wydajemy najróżniejsze dania z najróżniejszych kuchni, dbając o to, by klient był najedzony i zadowolony. W miarę dokonywania postępów w grze, przechodząc przez kolejne poziomy, możemy ulepszać wyposażenie naszej kuchni, zmieniać wystrój wnętrz, a wszystko po to naturalnie, by przyciągnąć coraz większe rzesze klientów.

PS. Do przejścia jest ponad 400 poziomów, więc jest co robić.

8. PlateUp!

Jeśli podeszły Wam gry z serii Overcooked i szukacie czegoś w podobnych klimatach, PlateUp! jest tytułem, który powinien Was zainteresować. Mamy tu kooperację (sieciową lub lokalną), mamy gotowanie, zarządzanie restauracją, kolorową oprawę graficzną, a nawet elementy… rouglike’owe.

9. Bone’s Cafe

A gdyby tak połączyć Overcooked z motywami zombie, nieumarłych i nekromancji, a całość podać na pixelartowym talerzu rodem z Pokemonów na GameBoy Advance i oblać sosem… strategii ekonomicznej? Z takiego połączenia może powstać właśnie Bone’s Cafe, gra równie dziwna, co urocza i wciągająca.

10. Holy Potatoes! What the Hell?!

Myśleliście, że Bone’s Cafe jest dziwne? To spójrzcie na Holy Potatoes! What the Hell?!. W tej grze wcielamy się – a jakże! – w kucharza, który – a jakże! – przygotowuje różne potrawy dla swoich klientów.

Sęk w tym, że:

  1. wcielamy się w ziemniaka,
  2. gotujemy w ziemniaczanym piekle,
  3. segregujemy ziemniaczanych potępieńców według ich przewin (np. najzłośliwsze z ziemniaków trafiają do frytkownicy),
  4. naszymi klientami są bogowie,
  5. naszym celem jest odkrycie prawdy o tym, co przeskrobaliśmy w poprzednim życiu, a także dostanie się do ziemniaczanego nieba,
  6. ta gra naprawdę istnieję, nie robię sobie z Was żartów.

I tak oto dobrnęliśmy do końca listy z grami o gotowaniu, które dla Was przygotowałem. Oczywiście produkcji realizujących motyw przygotowywania potraw jest znacznie więcej. Jeśli sami macie jakieś ciekawe gry o gotowaniu i chcielibyście się nimi podzielić, sekcja komentarzy jest do Waszej dyspozycji.