Dzisiaj NASA przetestuje rakietę, która zabierze ludzi na Księżyc. Sprawdź, gdzie obejrzeć transmisję

NASA buduje najpotężniejszą rakietę na świecie, aby sprowadzić na Księżyc nowe pokolenie astronautów. Dzisiaj zostanie podjęta druga próba odpalenia silników Głównego Członu rakiety Space Launch System (SLS) w ramach kampanii testowej Green Run. Sprawdź, gdzie obejrzeć ten test na żywo.

Nieudany pierwszy test

SLS, czyli Space Launch System to najpotężniejsza rakieta, jaka kiedykolwiek działała na Ziemi. NASA od lat przygotowuje ją razem z Boeingiem. Prace nad nią już wielokrotnie ulegały opóźnieniu. 16 stycznia 2021 roku przeprowadzono pierwszy tzw. gorący test silników RS-25 zintegrowanych z pierwszym egzemplarzem Głównego Członu rakiety SLS. Test ten miał być zwieńczeniem trwającej rok kampanii Green Run sprawdzającej wspólne działanie wszystkich systemów Głównego Członu.

Podczas styczniowego testu silniki RS-25 miały działać na hamowni przez 8 minut, symulując rzeczywisty czas odpalenia, gdy będą napędzały całą rakietę SLS w drodze na orbitę. Uruchomienie napędu nastąpiło prawidłowo, jednak test został automatycznie przerwany po 67 sekundach. To zdecydowanie za szybko, by uznać, że przetestowano rakietę w stopniu wystarczającym.

NASA przekazała wtedy, że musi przeanalizować zebrane dane i następnie podejmie decyzje związane z dalszymi pracami nad SLS. Następnie w swoim oświadczeniu z 29 stycznia podała, iż: „po przeanalizowaniu wstępnych danych zespół ustalił, że wyłączenie po odpaleniu silników na 67,2 sekundy 16 stycznia zostało wywołane przez parametry testowe, które były celowo konserwatywne, aby zapewnić bezpieczeństwo podstawowego etapu podczas testu”.

Powtórka testu

Pod koniec stycznia  NASA ogłosiła,  że planuje przeprowadzić drugi test. Pierwotnie, był on zaplanowany na koniec lutego, ale został opóźniony po tym, jak inżynierowie odkryli, że zawór – część układu dostarczającego ciekły tlen do silnika – nie działał prawidłowo. Zespół SLS rozwiązał problem i naprawił zawór.

To właśnie dzisiaj zostanie przeprowadzona kolejna próba w Centrum Kosmicznym Stennis w Missisipi. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to rakieta zostanie potem przetransportowana do Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy’ego na Florydzie i to właśnie stamtąd zostanie pierwszy raz wystrzelona.

Transmisja na żywo 

NASA planuje dwugodzinną transmisję na żywo. Roczpocznie się ona dzisiaj o 15:00 czasu wschodniego.  Obejrzycie ją tutaj:

Aby przygotować się do testu, sześć barek przetransportuje na miejsce testowe ponad 700 000 galonów kriogenicznie schłodzonego paliwa. Trzy z nich będą przewozić ciekły wodór, podczas gdy pozostałe trzy będą transportować ciekły tlen. Gdy NASA zacznie działać, barki załadują paliwo do tych zbiorników, przygotowując rakietę do ostrzału.

Dzisiejszy test Głównego Członu rakiety SLS będzie kluczowy, żeby w ogóle brać pod uwagę 2021, jako termin misji Artemis 1. NASA w ramach programu Artemis chce już w 2024 roku zrealizować misję lądowania człowieka na Księżycu. Jednak techniczne i ekonomiczne trudności w jej przeprowadzeniu sprawiają, że należy przypuszczać, iż wszystko opóźni się jednak o kilka lat.