Ważnym aspektem, który przemawia za Li-Fi, jest energooszczędność. Zakłada się, że Li-Fi ma być znacznie bardziej ekonomiczne i potrzebować mniej energii do działania od poprzednika. Trzeba zaznaczyć, że mimo iż Wi-Fi używane jest na ogromną skalę, to miewa problemy z wydajnością, a maszty radiowe generują olbrzymie zapotrzebowanie na energię. Nowa technologia niesie nadzieję na pozytywną zmianę w tym temacie.
Dodatkową, a dla niektórych najważniejszą zaletą nowej transmisji, jest jej prędkość, którą określa się jako nawet 100x szybszą w porównaniu do Wi-Fi. Ponadto technologia Li-Fi może pochwalić się również mniejszym opóźnieniem i podobnie jak 5G umożliwia ekspresowe przesyłanie obrazów o wysokiej rozdzielczości, np. plików wideo i audio.
Co więcej, Li-Fi działa również pod wodą, czego nie mogliśmy oczekiwać od Wi-Fi – kwestia istotna z wojskowego punktu widzenia. Ten rodzaj transmisji danych określa się również jako o wiele skuteczniejszy i przede wszystkim bezpieczniejszy w porównaniu do Wi-Fi – jak wiadomo fale radiowe przenikają przez ściany, a w wyniku za słabych zabezpieczeń, mogą np. zostać przechwycone przez niepowołane osoby. Tutaj problem ten ma zostać zniwelowany do minimum.