Strumieniowanie gier z Xboxa na iPhone’a już możliwe

Posiadacze urządzeń z Androidem już od września mogą cieszyć się zdalną rozgrywką w gry z Xboxa One za pomocą serwisu xCloud od Microsoftu. Możliwości tej nie mieli natomiast posiadacze urządzeń mobilnych od Apple, czyli iPhone’ów oraz iPadów. Teraz ją zyskali, choć dzięki zupełnie innej aplikacji.

Zdalne granie w gry z Xbox na iPhone

Microsoft wypuścił nową aplikację Xboxa dla systemów iOS oraz iPadOS. Jest ona już dostępna w App Store. Dzięki niej posiadacze konsol Xbox mogą streamować z niej gry na swoje iPhone’y oraz iPady.

Zdalne granie w ramach aplikacji Xbox to coś innego niż serwis Microsoft xCloud. Te dwie aplikacje różnią się tym, że xCloud streamuje gry z serwerów Microsoftu, a aplikacja Xbox z konsoli i nie łączy się z serwerami xCloud. To coś na zasadzie aplikacji PS4 Remote Play znanej z konsoli PlayStation, która dostępna jest na Androida oraz iOS.

Jak to działa?

Aplikacja Xbox na smartfonie łączy się z konsolą Xbox poprzez Wi-Fi, LTE lub 5G. Możliwe jest więc nie tylko granie w sieci domowej, ale także i daleko poza domem. Aplikacja w pewien sposób pozwala przejąć kontrolę nad konsolą Xbox, pozwalając „uruchomić” ją na odległość. „Uruchomić” to może jednak zbyt wiele powiedziane, ponieważ konsola startuje bez dźwięku czy sygnałów świetlnych. Po rozłączeniu z konsolą ta przechodzi w tryb czuwania.

Jak to działa w rzeczywistości, będzie dowiemy się dopiero za jakiś czas, gdy więcej ludzi przetestuje nową funkcjonalność. Jednak wszystko powinno działać stabilnie i wyglądać dobrze – zwłaszcza na nowym Apple iPhone 12, którego procesor A14 Bionic i ekran Super Retina XDR wydaje się wręcz stworzony do gamingu.

 Aktualizacja aplikacji dostępna jest w zależności od regionu. Jednak jeśli nie widzicie jej jeszcze w swoim AppStorze lub Sklepie Play, to spróbujcie usunąć aplikację i ponownie ją pobrać.

O usłudze xCloud dostępnej na Androidzie przeczytacie natomiast w artykule Granie w chmurze xCloud oficjalnie ruszyło. Wśród 150 tytułów na start m.in. Wiedźmin 3: Dziki Gon.

Co jeszcze daje aktualizacja aplikacji Xbox na iOS?

Aktualizacja aplikacji Xbox na iPhone’a (Android również ją dostał) oprócz możliwości zdalnego grania oferuje także szybkie pobieranie lub udostępnianie filmów i zdjęć z rozgrywki. Można również dzięki niej zarządzać wolną przestrzenią na dysku konsoli i usuwać zainstalowane gry.

Oczywiście Microsoft przygotował aplikację pod nadchodzącego Xboxa Series X oraz Xboxa Series S, co widać po jej wyglądzie. 10 listopada – w dniu rynkowej premiery konsoli – będzie można zatem grać na niej zdalnie przy użyciu iPhone’a lub iPada, a także na urządzeniach z Androidem. 

Źródło: The Verge

Zobacz Apple iPhone 12 w x-kom