Stres przed egzaminem. Jak go opanować?

Tak jak kij ma dwa końce, tak stres ma dwa oblicza. W zdrowych proporcjach, tuż przed ważnym wydarzeniem, może być motywatorem i bodźcem do osiągania sukcesów. Jeżeli jednak jest go za dużo, staje się destrukcyjny i sprawia, że nasza wydajność intelektualna jest o wiele mniejsza. Jak zatem okiełznać go przed egzaminem i sprawić, by był budulcem, a nie kulą u nogi?

Stresuję się przed egzaminem – co to oznacza?

Jeżeli stres, który Cię dotyka, pojawia się wyłącznie przed ważnym dla Ciebie wydarzeniem, czyli np. szkolnym egzaminem, to możesz mieć pewność, że jest to tzw. stres krótkotrwały. Jest on naturalną reakcją, której towarzyszy lęk przed zmierzeniem się z konkretnym, istotnym dla Ciebie zadaniem. 

Warto wiedzieć, że ten rodzaj stresu jest konieczny, aby zmobilizować umysł i cały organizm do poradzenia sobie w sytuacji, której musisz stawić czoła. Bez niego fizycznie i umysłowo nikt nie jest w stanie tego zrobić – mówiąc najprościej, w zdrowych proporcjach działa on jako siła napędowa organizmu, który znalazł się w określonej sytuacji.

Kiedy zaczyna się robić niebezpiecznie?

Możesz zacząć się niepokoić, gdy stres przed egzaminem pojawia się zbyt wcześnie, np. już na etapie nauki, a nie tuż przed wejściem na salę egzaminacyjną. 

Panikowanie i przeznaczanie całej swojej energii na rozważania o tym, jak pójdzie Ci egzamin na długo przed nim, na pewno nie pomogą, a tylko skutecznie odciągną Twoją uwagę od tego, co jest w tym momencie najważniejsze, czyli od nauki. Podejrzanym objawem mogą być również ciągle kłębiące się po głowie czarne scenariusze, a co za tym idzie paraliżujący lęk, który dezorganizuje proces przyswajania wiedzy.

stres przed egzaminem jak sobie radzić geex

Dbaj o odpowiedni tryb życia i podejście do nauki

Im bliżej egzaminu lub innego ważnego wydarzenia, tym bardziej masz wrażenie, że nic nie rozumiesz i wszystko zaczyna Ci się mieszać? To znak, że zaczynasz się stresować. Ale spokojnie, stres można opanować, stosując odpowiedni tryb życia oraz techniki relaksacyjne. Sprowadzenie go do odpowiedniego poziomu pozwoli Ci skupić się na zadaniu, które na Ciebie czeka i czerpać z niego wyłącznie motywację oraz chęć walki o jak najlepsze wyniki.

To punkt, od którego trzeba zacząć. Musisz mieć świadomość, że Twoja kondycja psychiczna jest fundamentem tego, w jaki sposób będziesz reagować na stres. Nie jestem psychologiem, ale wniosek, że im bardziej będzie silna i stabilna, tym łatwiej poradzisz sobie ze stresem, nasuwa się w zasadzie sam.

Zadbaj więc o pozytywne nastawienie do nauki i odpowiednią motywację, skupiając się na swoich ambicjach i planach na przyszłość. Dodatkowo zorganizuj sobie miejsce nauki tak, aby nic Cię nie rozpraszało i podczas gdy się uczysz, nie myśl o tym, co będzie, tylko skup się na chwili obecnej, czyli na przyswajaniu wiedzy. I najważniejsze – pamiętaj, że to właśnie wiedza da Ci pewność siebie, która w decydującym momencie pozwoli przezwyciężyć stres.

sposoby na stres przed egzaminem geex

Nie zapominaj także o odpowiedniej dawce pełnowartościowego snu. Higiena życia w tym zakresie jest niezwykle istotna. Zbyt mała ilość snu może spowodować niepokój i rozdrażnienie, a co za tym idzie, Twój mózg nie będzie w stanie pracować na podwyższonych obrotach i trzeźwo myśleć. 

Co ciekawe, zarówno brak snu ma wpływ na naszą naukę i sprzyja stresowaniu się, jak i stres sprzyja bezsenności. No bo jak spać, kiedy po głowie kłębią się natrętne myśli? Dlatego właśnie, tak ważne jest, aby znaleźć w tym odpowiedni umiar. Przed snem proponuje zatem odpowiednio się zrelaksować, np. obejrzeć ulubiony serial lub posłuchać muzyki.

Jak walczyć ze stresem? Praktyczne wskazówki

W sieci znajdziesz pełno porad odnośnie sposobów radzenia sobie ze stresem. Poniżej zebrałam te, które najlepiej znajdą zastosowanie i pomogą Ci właśnie przed egzaminami. Pamiętaj, że ich stosowanie nic nie kosztuje, a tak naprawdę może jedynie realnie pomóc w okiełznaniu niekorzystnego napięcia. 

Znajdziesz tu różne wskazówki. Jedne z nich znajdą zastosowanie na etapie nauki, a inne tuż przed wejściem na salę egzaminacyjną. Wszystkie jednak są ważne i mają za zadanie skutecznie wyeliminować niechciany stres.

Uspokój oddech i myśli

Poświęć swoją uwagę oddechowi. Zadbaj, aby był równomierny. Ćwiczenia oddechowe są różne, a ich niebywałą zaletą jest to, że pierwsze efekty zaobserwujesz w niedługim czasie. Jednym z najpopularniejszych z nich jest liczenie oddechów. 

Na czym polega? Usiądź w wygodnej pozycji, a następnie każdy wdech policz jako 1. Z kolei podczas wydechu policz powoli do 5, starając się nie myśleć kompletnie o niczym. Schemat ten powtórz przez kolejne od 5 do 10 minut oraz przynajmniej 3 razy w tygodniu. Możesz również wrócić do niego tuż przed wejściem na salę egzaminacyjną. 

Wyładuj się podczas ćwiczeń fizycznych

Psychologowie i lekarze twierdzą, że intensywne ćwiczenia aerobowe skutecznie redukują poziom stresu. Właśnie dlatego ważne jest, aby w okresie wzmożonej nauki pamiętać również o nich. Po zakończonej sesji edukacyjnej poświęć godzinę na intensywny aerobik albo weź rower i jedź na wycieczkę. Szybko przekonasz się, że Twój humor i samopoczucie znacznie się poprawią, a czarne myśli nabiorą nieco więcej barw.

aplikacje do ćwiczeń w domu

Jest czas na naukę i jest czas na relaks

Nauka jest ważna, ale nie można przesadzać. Pamiętaj, aby robić odpowiednie przerwy, bo wówczas Twój mózg działa wydajniej. Nie zapomnij również nagrodzić się za poświęcony na naukę czas. Po zakończonym maratonie edukacyjnym zadbaj o relaks przy książce, filmie czy podczas uprawiania sportu. Ten relaks pomoże umysłowi odpowiednio się zregenerować i podejmować kolejne wyzwania, przez co nie będzie przytłoczony i zestresowany. 

Zaufaj sobie i swojej wiedzy

Najpierw się naucz, a później sobie zaufaj. Jeżeli masz bazę w postaci wiedzy, to co złego może się wydarzyć? Podejdź do sprawy logicznie i nie układaj czarnych scenariuszy. Jak to się mówi: nastawienie to połowa sukcesu.

Miej wszystko pod kontrolą, ale nie przesadzaj

Przed egzaminem uszykuj sobie adekwatne ubranie i sprawdź, gdzie się on odbywa. Nie powtarzaj jednak gorączkowo tych samych rzeczy. Już dawno o nich wiesz, tylko musisz się skupić i wydobyć je z otchłani umysłu. Nadmierne powtórki i brak przygotowania podstawowej wyprawki sprawią, że stres się jedynie spotęguje, a tego nie chcesz, prawda?

Słowo podsumowania i ostatnia rada przed egzaminem 

Na koniec zachowałam najważniejszą moim zdaniem radę – nie przychodź na egzamin zbyt wcześnie, aby nie słuchać ludzi i ich paniki. Wystarczy Ci przecież Twoja, prawda? Niepotrzebne nakręcanie się nawzajem powoduje jedynie gradacje napięcia, które w momencie egzaminu może Cię sparaliżować. 

Po prostu idź, zrób, co do Ciebie należy i … take it easy 🙂 

Co jeszcze pomoże Ci przed egzaminem? Przeczytaj koniecznie: