Xbox zwraca pieniądze za preordery STALKER 2. GSC Game World: „nie ma powodów do paniki”

Xbox anuluje preordery Stalkera 2 i zwraca graczom pieniądze. Czy to oznacza, że przyszłość gry jest zagrożona? Ukraińskie studio GSC Game World twierdzi, że powodów do niepokoju nie ma, a prace nad Stalkerem 2, pomijając okres perturbacji związanych z inwazją Rosji na Ukrainę, idą zgodnie z planem.

Wojenne perypetie Stalkera 2

Nakreślmy kontekst i przypomnijmy od czego się zaczęło. 24 lutego Rosjanie zaatakowali Ukrainę. Deweloperzy z GSC Game World, pracujący w studiu w Kijowie, znaleźli się w bezpośrednim niebezpieczeństwie.

Firma wydała oświadczenie, że prace nad flagową grą GSC, S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl, zostają wstrzymane, a priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom i ich rodzinom. W maju studio przeniosło się do Pragi, gdzie cały proces przygotowywania drugiego Stalkera mógł zostać wznowiony.

Xbox anuluje preodery Stalkera 2

Tymczasem w ubiegłym tygodniu posiadacze Xboksów, którzy zamówili Stalkera 2 w przedsprzedaży, dość nieoczekiwanie otrzymali powiadomienia, że zamówienia zostały anulowane, a pieniądze wrócą na ich konta. Jednocześnie Xbox zablokował możliwość składania dalszych preorderów za pośrednictwem swojego sklepu internetowego.

Wśród fanów zapanował niepokój. I trudno się dziwić. Już raz przyszłość gry już raz stanęła pod znakiem zapytania za sprawą Władimira Putina i jego świty, więc komunikaty o anulowaniu preorderów na Xboksy mogły wzbudzić pewne obawy co do stanu, w którym Stalker 2 znajduje się obecnie.

GSC: „nie ma powodów do obaw”

Wygląda na to jednak, że jest to standardowa procedura ze strony Xboksa, zgodna z polityką firmy, a jej powód sprowadza się do faktu, że premiera gry została przesunięta na 2023 rok, ale bez dokładnej daty. Warto dodać, że póki co jedynie Sklep Xbox anuluje zamówienia i dokonuje zwrotów. W innych sklepach – Epic, Steam czy GOG – preordery ciągle obowiązują.

Co ciekawe, do sprawy odnieśli się twórcy Stalkera 2. Rzecznik GSC Game World powiedział, że studio ciągle planuje wydanie gry w przyszłym roku, a prace idą zgodnie z planem. Jednocześnie potwierdził, że anulowane zamówienia wynikają z polityki Xboksa, a nie z rzekomych opóźnień, których obawiali się fani.

To niewątpliwie cieszy. Raz, że Stalker 2 na zwiastunach jawił się jako jedna z najbardziej obiecujących gier roku… teraz już trudno powiedzieć którego. Przede wszystkim jednak wojenne problemy, z jakimi zmaga się studio, mają potencjał na romantyczną i budującą historię o determinacji i dążeniu do celu, mimo przeciwności losu.

Pozostaje zatem czekać i trzymać kciuki za to, by projekt doczekał szczęśliwego sukcesu w postaci premiery. No i żeby okazał się fantastyczną grą, na którą sporo z nas czeka.