Z czego jeszcze wynikają różnice w żywotności dysków SSD? Wpływ na wytrzymałość ma w dużej mierze rodzaj zastosowanych w nośnikach kości NAND (SLC, MLC, TLC czy QLC – w kolejności od najbardziej do najmniej trwałych). Ponadto producenci stosują autorskie technologie, by zniwelować zużycie komórek, a co za tym idzie – wydłużyć okres żywotności SSD.
Jeśli nie możesz znaleźć stosownej informacji w specyfikacji w karcie produktu danego sklepu, udaj się na stronę producenta. Powinien znaleźć się tam komunikat ostrzegający o tym, że gwarancja jest uzależniona od współczynnika TBW. Z danych technicznych dowiesz się, ile on wynosi.
Jak obliczyć liczbę zapisów dysku dziennie (DWPD)?
Jakich informacji potrzebujesz, by obliczyć, ile gigabajtów danych możesz zapisać na SSD każdego dnia, by nie osiągnąć limitu TBW? Wystarczy, że wiesz o:
- pojemności dysku (np. 1 TB);
- okresie gwarancyjnym (np. 5 lat)
- limicie zapisu danych (TBW).
Przykład: ile GB danych dziennie w takim razie możesz zapisać na objętym 5-letnią gwarancją dysku o pojemności 1 TB i współczynniku TBW na poziomie 600 TB (600 000 GB)? Zanim użyjesz jednego z poniższych wzorów, warto wiedzieć, czym jest parametr DWPD (ang. Disk Writes Per Day). Określa on liczbę zapisów dysku każdego dnia w całym okresie eksploatacji dysku. Uchodzi – podobnie jak TBW – za miarę wytrzymałości dysku. Oto, jak możesz wyliczyć ten współczynnik:
- Liczba zapisów dysku dziennie = TBW dysku w TB × 1000 ÷ 365 dni × liczba lat × pojemność dysku w GB
W podanym przeze mnie przypadku będzie to zatem:
- DWPD = 600 TB × 1000 ÷ 365 dni × 5 × 1000 GB
Uzyskasz wówczas wynik DWPD na poziomie ponad 0,328 TB, czyli możesz zapisać ok. 32% (prawie 33%) całej pojemności dysku każdego dnia (w sumie ponad 320 GB codziennie). Gdyby DWPD wyniosło w tym samym 1 TB SSD okrągłe 1, przełożyłoby się na możliwość zapisu 1 TB danych dziennie do końca okresu gwarancyjnego (5-letniego).