Cena realme 8 5G nie zaskakuje, ale to dobrze. Zobacz specyfikację taniego smartfona z 5G

Realme zapowiadało, że to będzie „niedrogi smartfon z ultraszybkim internetem”. Polska premiera realme 8 5G pozwoliła nam nareszcie zweryfikować, czy nie były to czcze przechwałki i czy rzeczywiście dostaniemy kolejny niskobudżetowy smartfon z obsługą sieci 5G. Poniżej sprawdzicie, jaka jest cena realme 8 5G i jego szczegółowa specyfikacja. Spoiler: jest dobrze!

Cena realme 8 5G

Polska cena realme 8 5G w wariancie 4/64 GB wynosi 999 zł, natomiast w wariancie 6/128 GB wynosi 1099 zł. 

Zaproponowana cena wynosi mniej więcej tyle, ile spodziewaliśmy się na podstawie tego, jak wyceniony był ten smartfon w Europie. Wiedzieliśmy, czego oczekiwać w środku urządzenia, ponieważ realme 8 5G miało światową premierę już w kwietniu. Nie ma zatem żadnego zaskoczenia, ale to akurat dobrze, bo zaskoczenie oznaczałoby raczej negatywne wiadomości.

niebieski realme 8 5G
Źródło: realme

Specyfikacja realme 8 5G

Jak sama nazwa smartfona wskazuje – w specyfikacji realme 8 5G główny nacisk położono na nowoczesną łączność z siecią 5G. Jak to się przekłada na podzespoły smartfona?

Łączność 5G i procesor

Procesor realme 8 5G to ośmiordzeniowy Dimensity 700 ze stajni MediaTek. Jest to zeszłoroczna propozycja, która została stworzona specjalnie dla niskobudżetowych smartfonów z modemem 5G.

Nie oznacza to jednak, że mamy do czynienia z kiepską jednostką. Została ona wykonana w litografii 7 nm, co powinno się przekładać na niezłą wydajność smartfona i rozsądne zarządzanie jego energią. Na osiem rdzeni procesora składają się dwa rdzenie Cortex-A76 z taktowaniem 2,2 GHz i sześć rdzeni Corex-A55 z taktowaniem do 2 GHz. Przetwarzaniem grafiki zajmuje się GPU Mali-G57 MC2 950 MHz. Mocy do codziennego działania nie powinno zatem zabraknąć.

Procesor obsługuje łączność 5G i pozwoli na pobieranie danych z prędkością nawet do 2,77 Gbps. Oprócz ekspresowego internetu mobilnego modem 5G zapewnia obsługę standardów SA i NSA oraz trybu 5G Dual Sim Dual Standby. Dzięki niemu obie karty SIM w telefonie są aktywne do momentu, w którym jedna z nich zaczyna być wykorzystywana. To z kolei oznacza, że internet mobilny 5G będzie działał na każdej z dwóch kart.

Czarny tył realme 8 5G
Źródło: realme

Wyświetlacz dobry dla graczy

 Wyświetlacz realme 8 5G został nieco powiększony względem modelu LTE, ponieważ teraz jego przekątna wynosi 6,5 cala. Niestety producent musiał nieco uciąć koszty i ekran AMOLED zastąpić zwykłym LCD IPS. Z drugiej strony coraz częściej smartfony pokazują, że one też mogą mieć bardzo dobrą jakość, ale o tym przekonamy się podczas recenzji. Mam jednak dobre przeczucia ze względu na częstotliwość odświeżania na poziomie 90 Hz. Do tego smartfon ma optymalną dla wielu rozdzielczość FHD+ 2400 × 1800 pikseli i proporcje 20:9.

wyświetlacz w realme 8 5G
Źródło: realme

Aparaty

W modelu realme 8 5G Chińczycy stawiają na szybkość smartfona, a niekoniecznie na możliwości foto-wideo. W stosunku do modeli z LTE na papierze jego matryca główna (Samsung GM1) wypada bowiem gorzej, gdyż zaoferuje „tylko” 48 Mpix i jasność na poziomie f/1,8. Do tego z tyłu jest też aparat mono do portretów 2 Mpix oraz aparat makro 2 Mpix. Kamerka do selfie umieszczona z przodu smartfona w postaci dziurki oferuje natomiast 16 Mpix.

Bateria, NFC i rozmiar „do rączki”

Bateria o pojemności 5000 mAh powoli staje się dobrym standardem nawet w smartfonach z niższej półki cenowej. Niestety realme 8 5G nie wykorzystało jeszcze jednego dobrego standardu w postaci szybkiego ładowania i zaoferowało moc na poziomie 18 W. Dobrze chociaż, że jest ładowarka w zestawie.

realme 8 5G w ręce
Źródło: realme

Wielu z pewnością ucieszy fakt, że na pokładzie realme 8 5G znajdzie się moduł NFC oraz gniazdo słuchawkowe jack 3,5 mm. Do tego czytnik linii papilarnych zintegrowany z przyciskiem zasilania i smukła konstrukcja o wadze zaledwie 185 gram. Wszystko to składa się na smartfon, który będzie konkurencją dla innych urządzeń w tej półce cenowej. Częstotliwość odświeżania ekranu i możliwość szybkiego połączenia z siecią docenią gracze, a niewielka waga urządzenia może natomiast przypaść do gustu paniom.

Konferencja realme 8 5G

Konferencja realme 8 5G skupiła się na początku na obaleniu mitów związanych z łącznością 5G. Goście zaproszeni do studia opowiedzieli o tym, jak działa 5G, dlaczego nie warto się go bać i jakie możliwości daje. Wśród wymienionych zalet zostały wymienione: autonomiczne samochody, szybsze czasy dostępu i mniejsze opóźnienia w gamingu czy możliwość przeprowadzania zdalnych operacji. Smartfony z 5G to jedynie początek drogi, jaka doprowadzi nas do rozwijania internetu rzeczy, a docelowo do całych inteligentnych miast. 

Zobacz smartfony realme w x-komie