Naukowcy opracowali rozciągliwy wyświetlacz OLED

Naukowcy z Uniwersytetu Chicagowskiego opracowali i zaprezentowali cienki wyświetlacz OLED, który oprócz elastyczności, posiada zdolność rozciągania do dwukrotnego rozmiaru. Według badaczy, ta technologia może znaleźć zastosowanie w takich dziedzinach jak: urządzenia wearables, sensory zdrowotne, a także składane ekrany komputerowe.

Przełom w dziedzinie tworzenia ekranów OLED?

Współczesne wyświetlacze OLED są bardzo kruche i nie posiadają naturalnej elastyczności. Dlatego naukowcy z Pritzker School of Molecular Engineering skupili się na stworzeniu rozciągliwego materiału, wykorzystując swoją wiedzę na temat polimerów oraz zrozumienie procesów rozciągania i elektroluminescencji na poziomie molekularnym.

Badania zaczęli od komputerowych prognoz dla nowych elastycznych polimerów elektroluminescencyjnych. Po sukcesie prototypów, wybrali materiał o najwyższej efektywności „termicznie aktywowanej opóźnionej fluorescencji”, co jest istotne w tworzeniu materiałów konkurencyjnych z technologiami OLED dostępnymi na rynku.

To dopiero początek

Autorzy opracowali już wiele planów na przyszłość. Jednym z nich jest poszerzenie gamy kolorów wyświetlacza. Na liście jest także zwiększenie wydajności i osiągów. W końcu naukowcy liczą na osiągnięcie „tego samego poziomu wydajności, na którym znajdują istniejące technologie komercyjne”. Tak przynajmniej powiedział Wang.

Projekt ten ma duży potencjał i może wpłynąć na przyszłość takich technologii jak urządzenia weareables, które staną się bardziej elastyczne i bardziej odpowiadające potrzebom użytkownika. Dzięki temu osiągnięcie „ogólnego marzenia” Wanga, a więc stworzenia rozciągliwych wersji wszystkich podstawowych elementów komputerowych, stanie się realne.