Samsung zapowiada nowe matryce fotograficzne. Kiedy zobaczymy, co potrafią?

ISOCELL Bright GW1 i GM2 to dwie nowe matryce fotograficzne od Samsunga, przeznaczone do smartfonów. Pierwsza z nich ma rekordową na ten moment rozdzielczość aż 64 Mpix, druga – „zaledwie” 48 Mpix. Co wniosą do fotografii mobilnej i czy sprawdzimy je już w modelu Galaxy Note 10?

W teorii wygląda to nieźle

Ogłoszenie informacji o nowych sensorach miało miejsce 9 maja. Yongin Park – wiceprezes wykonawczy w koreańskim gigancie – zapowiedział, że wzniosą one fotografię mobilną na jeszcze wyższy poziom. Chwilę później w sieci pojawiło się sporo prognoz i przypuszczeń. Zastanawiano się nie tylko nad datą premiery urządzeń wyposażonych w matryce, ale też nad jakością zdjęć. Przecież liczba megapikseli to nie wszystko. Tym bardziej że jeśli jest zbyt duża względem fizycznych rozmiarów matrycy, fotki mogą być zaszumione.

Z informacji ujawnionych przez Samsunga wynika, że w przypadku obu sensorów wielkość pojedynczego piksela będzie wynosiła 0,8 mikrometra. To obecnie najmniejszy dostępny na rynku rozmiar, stosowany jak na razie w matrycach o rozdzielczości 20 Mpix. Oznacza to więc, że nowe sensory muszą być fizycznie większe, co pozytywnie przełoży się na ich zakres dynamiczny.

Jak podaje sam producent, w dobrych warunkach oświetleniowych GW1 pozwoli robić zdjęcia o zakresie tonalnym do 100 dB. Dla porównania zakres ten dla standardowych sensorów wynosi 60 dB (a 120 dla ludzkiego oka). W trudniejszych warunkach można będzie liczyć na wsparcie zastosowanej w GW1 i GM2 technologii Tetracell. Łączy ona cztery piksele w jeden (rozdzielczość zmniejsza się więc do 16 i 12 Mpix), dzięki czemu na zdjęciach pojawia się mniej szumów.

matryce-isoccell-GM1-i-GW2

Kiedy premiera?

Póki co nowe sensory Samsunga są jeszcze w fazie testów. Do masowej produkcji mają trafić w drugiej połowie bieżącego roku. Dlatego w wielu publikacjach zawarto informacje, że być może ISOCELL GW1 i GM2 trafią do Note’a 10. Tym przypuszczeniom zaprzeczył jednak użytkownik Twittera o nicku Ice universe, który regularnie dostarcza świeże informacje ze świata technologii.

Czy ogłoszenie przez Samsunga nowych sensorów to zapowiedź kierunku, w którym pójdą także konkurenci? Podzielcie się z nami swoimi przemyśleniami.

Źródła: techradar.no; news.samsung.com; tabletowo.pl