Bardzo ładna pikseloza. Znamy wygląd Google Pixel 6a

Chociaż Google’a nigdy nie ciągnęło zbytnio do Polski, to smartfony z serii Pixel przyciągnęły w kraju nad Wisłą całkiem spore grono entuzjastów. Dlatego wieści o wycieku renderów Pixela 6a zapewne zelektryzują tę społeczność, ale i wiele innych osób poszukujących niezawodnego średniopółkowca. O smartfonie wiemy już bardzo wiele – i zapowiada się na bardzo mało kompromisów.

Google Pixel 6a – wygląd, aparat, specyfikacja

Tańszy nie znaczy brzydszy

Google Pixel 6a wygląda dość znajomo. Średniopółkowiec od Google niewiele różni się od swoich „dużych” braci, czyli Pixela 6 i Pixela 6 Pro. Jest więc charakterystyczna, pozioma wyspa z aparatami, dwukolorowa obudowa oraz niewielki podbródek pod ekranem i wycięcie na aparat do selfie. To dobry zabieg, gdyż cała linia Pixeli 6 ma teraz ujednolicony design, a tańszy model nie wygląda ubogo w porównaniu z najdroższym.

Ekran Pixela 6a będzie miał przekątną 6,2 cala i wykonany zostanie w technologii OLED, a wszystko w obudowie o wymiarach 152,2 x 71,8 x 8,7 mm (10,4 mm grubości licząc wyspę z aparatami). Smartfon będzie bardziej kompaktowy niż Pixel 6, ale trudno nazwać go „mini” – jest zauważalnie większy od iPhone’a 13 mini, a nawet „dużego” iPhone’a 13.

Render Google Pixel 6a biały
Źródło: 91Mobiles

Opublikowane jesienią 2021 roku rendery smartfona potwierdza zdjęcie pudełka, wykonane pod koniec marca 2022 roku. Fakt, że opakowania są najwyraźniej gotowe, świadczyć może o tym, że Google szykuje się do ogłoszenia swojego nowego smartfona. Zwłaszcza że wiemy  o nim jużprawie wszystko, choć, rzecz jasna, nieoficjalnie.

Pixel 6s pudełko
Źródło: Techxine

Flagowa wydajność z kompromisami w pakiecie

Największą zagadką do niedawna pozostawał procesor. Od wielu miesięcy doniesienia sugerowały, że Pixela 6a napędzi średniopółkowy wariant układu Tensor, znanego z flagowych z Pixeli 6 i 6 Pro albo któryś z procesorów Snapdragon serii 700. Natomiast pod koniec marca Sam (@shadow_leak) udostępnił na Twitterze rzekomą specyfikację smartfona. Wynika z niej, że Pixel 6a dostanie procesor Tensor GS101 – ten sam, który zagościł w zeszłorocznych flagowcach od Google’a. Zabieg podobny do iPhone’a SE?

Owszem, bo reszta należy już do średniej półki. Aparaty to prawdopodobnie dwa moduły 12 MP (szerokokątny i ultraszerokokątny) w towarzystwie diody doświetlającej. Są to jednostki Sony IMX363 i Sony IMX355, które na rynku pojawiły się już parę lat temu. Procesor Tensor oferuje jednak świetne możliwości przetwarzania obrazu, więc powinien podratować przeciętne moduły fotograficzne.

Pamięć RAM to 6 albo 8 GB, pojemność dysku wyniesie natomiast 128 GB. Smartfon zasili bateria o pojemności 4800 mAh, którą naładujemy z mocą do 30 W. Nie powinno oczywiście zabraknąć typowych dla Pixeli profitów – 3 lata aktualizacji oprogramowania i 5 lat poprawek bezpieczeństwa to ogromny atut smartfonów od Google.

Źródło: 91Mobiles

Google Pixel 6a – data premiery i dostępność w Polsce

Jak donosi Jon Prosser, znany w branży ze sprawdzonych przecieków, Google Pixel 6a swoją premierę będzie miał prawdopodobnie w połowie maja, podczas wydarzenia I/O. W ten sposób gigant z doliny krzemowej odejdzie od zwyczaju prezentowania swoich tańszych smartfonów w sierpniu.

Polacy jednak i tak muszą uzbroić się w cierpliwość – Google nadal nie zdecydował się na oficjalną dystrybucję swoich urządzeń w naszym kraju, więc ich dostępność może się opóźnić. Szkoda, bo smartfony Google Pixel, zwłaszcza udana seria 6, mogłyby znaleźć w Polsce jeszcze większe grono użytkowników.

AKTUALIZACJA 11.05.2022

Google oficjalnie zaprezentował smartfon Pixel 6a podczas konferencji I/O 2022. Sprawdź, czy dotychczasowe przecieki sprawdziły się.

Sprawdź ofertę smartfonów Google w x-kom

Źródła: 91mobiles, PhoneArena.com, Techxine, GSMArena, Twitter (@jon_prosser)