Relacja z finału konkursu na Podcast Roku 2023

Słuchacie podcastów? Ja słucham. A nawet nagrywam swój. W tym roku postanowiłem też wybrać się na finał konkursu imienia redaktora Janusza Majki. Konkursu na najlepsze podcasty 2023 roku. Kto wygrał, co zobaczyłem i z kim zrobiłem sobie pamiątkową fotkę? O tym przeczytacie w poniższej relacji.

Jest sobota 25 listopada. Zamiast porządnie się wyspać i pościemniać w temacie domowych porządków, wsiadłem w samochód, żeby przejechać ponad 300 kilometrów i dotrzeć do Rzeszowa, miasta, które dotąd kojarzyło mi się głównie z pewnym mocno sugestywnym pomnikiem, więc stanąłem przed idealną okazją, aby zrewidować swoje skojarzenia.

Nie przedłużając – wybrałem się na wielki finał konkursu na Podcast Roku 2023, konkurs imienia Janusza Majki, dziennikarza i ikony Polskiego Radia Rzeszów. Finał odbył się na drugim piętrze centrum kulturalno-handlowego Millenium Hall.

I w tym miejscu, jako czynny podcaster, chciałbym napisać, że do Rzeszowa pojechałem w charakterze potencjalnego laureata, nominowanego w którejś z wielu kategorii, z wykutą na blachę mową, w której pozdrowiłbym całą swoją rodzinę do czwartego pokolenia wstecz.

Niestety (jeszcze) nie tym razem… więc na pocieszenie przynajmniej ulokuję w tym tekście swój podcast „Gorzkie Wrzale” w nadziei na to, że ktoś zechce go poznać.

Celem mojej wizyty na Podkarpaciu było zatem głównie ogrzanie się w blasku innych podcasterów, ale też posłuchanie ciekawych rozmów. Najbardziej nakręciłem się na spotkanie z Dariuszem Rosiakiem, którego „Raport o stanie świata” słucham z większym przejęciem i zaangażowaniem niż kazań proboszcza i poleceń wydawanych przez przełożonych.

Ciekawiło mnie również, co do powiedzenia ma moja bezpośrednia podcastowa konkurentka z kategorii „Komedia”, a więc Joanna Kołaczkowska, która w duecie z Szymonem Majewskim prowadzi całkiem – piszę to z zazdrością i bólem tzw. szpary międzypośladkowej – zabawny podcast „Mówi się”.

Niestety z przyczyn logistyczno-zdrowotno-najróżniejszych na spotkanie z Panią Joanną „fizycznie” nie zdążyłem, wszak odbywało się w momencie, kiedy dopiero wyjeżdżałem z Częstochowy. Na szczęście organizatorzy zadbali o to, abym niczego nie przegapił i wszystkie spotkania z autorami były transmitowane online. Zresztą cały czas jest dostępny zapis tej transmisji, więc jeśli chcecie posłuchać, o czym mówili twórcy znanych i lubianych podcastów, zostawiam odnośnik do materiału:

Rozkład jazdy prezentował się następująco:

 • 10:00 – Spotkanie Autorskie: „Jak zachęcać młodych do nagrywania podcastów” – Katarzyna Błaszczyk oraz Hanna Bogoryja-Zakrzewska, Torba Reportera i Podcastera;
 • 11:00 – Spotkanie Autorskie z Joanną Kołaczkowską z podcastu „Mówi się”;
 • 12:00 – Spotkanie Autorskie z Justyną Mazur-Kudelską z podcast „Piąte: nie zabijaj”;
 • 13:00 – Spotkanie Autorskie Radia 357: Anna Dudzińska i Marcin Łukawski;
 • 14:00 – Podcast live Onet Audio;
 • 15:00 – Spotkanie Autorskie z Joanną Gutral, laureatką Nagrody Publiczności Podcast Roku 2022, autorką podcastu „Gutral Gada”;
 • 16:00 – Spotkanie Autorskie Audioteki z Wojciechem Chmielarzem z podcastu „Pigout i Chmielarz gadają o książkach”;
 • 17:00 – Spotkanie Autorskie Dariusz Rosiak z podcastu „Raport o stanie świata”;
 • 18:00 – Debata ekspercka o przyszłość podcastów – AI, digital, biznes a wspólnota patronów.
Podcast roku 2023

Kiedy tylko skończyła się rozmowa z Dariuszem Rosiakiem, stwierdziłem, że muszę działać, bo nie może być tak, że przejechałem ponad 300 kilometrów i wrócę do domu, nie zamieniając z Panem Dariuszem ani słowa i nie prosząc go o pamiątkowe zdjęcie. Dlatego szybciutko wbiłem się za „kulisy”, mając przygotowany w głowie tekst, że jestem słynnym podcasterem od Świnki Peppy (na wypadek gdyby ktoś chciał mnie wyprosić).

Po kilku minutach taktycznego przyczajania się, w końcu nabrałem odwagi, podszedłem do Dariusza Rosiaka, który oczywiście nie miał nic przeciwko wspólnemu zdjęciu. Poniżej macie dowód:

Podcast roku 2023

Korzystając z okazji, że w zasięgu wzroku był również Wojciech Chmielarz, jego też poprosiłem o wspólne zdjęcie. Autor m.in. „Żmijowiska” czy „Przejęcia” okazał się przesympatycznym gościem. W pewnym momencie nawet wszedł w tak długą i interesującą dyskusję z moją dziewczyną, że zacząłem się obawiać, czy do Częstochowy nie będę musiał wracać sam. Na szczęście nic takiego się nie wydarzyło, a Pan Chmielarz swoją otwartością zrobił na nas bardzo dobre wrażenie.

Podcast roku 2023

Kulminacją, a zarazem najważniejszym punktem dnia, była gala wręczenia nagród, która rozpoczęła się o 19:30 i była transmitowana live na Onecie. Akurat tak się złożyło, że usiadłem niedaleko jednego z kamerzystów, więc kilka razy nawet moja facjata pojawiła się w trakcie transmisji, ale oczywiście nie to jest w tej historii najważniejsze.

Najistotniejsze jest to, że w tegorocznej edycji konkursu zgłoszona została rekordowa liczba aż 371 podcastów, a więc jury – dodajmy: liczne – zdecydowanie miało w czym wybierać.

Podcast roku 2023

W gronie jurorów znalazła się m.in. Justyna Dżbik-Kluge, która również poprowadziła całą galę i – co warte podkreślenia – zrobiła to świetnie: z gracją, profesjonalizmem i żartami sytuacyjnymi, sypanymi jak z rękawa. W tym miejscu warto też wspomnieć, że Justyna prowadziła także część spotkań autorskich, m.in. z Justyną Mazur-Kudelską czy z Wojciechem Chmielarzem i Łukaszem Wojtusikiem.

Kategorii konkursowych było łącznie sześć, z nagrodą publiczności – siedem. Każdy ze zwycięzców otrzymał czek o wartości 10 tysięcy złotych (łączna pula nagród wyniosła 100 tysięcy złotych). Nie licząc nagrody publiczności, mieliśmy łącznie 24 nominowane podcasty.

Wyróżnienia w konkursie Podcast Roku 2023

Co ciekawe, przyznano też wiele wyróżnień. I to od nich właśnie zaczęło się przyznawanie nagród twórcom podcastów. Każda z wyróżnionych osób otrzymała statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 5 tysięcy złotych. A oto lista wyróżnionych (za oficjalną stroną konkursu):

 • Wyróżnienie Audioteki w kategorii „Dobrze opowiedziana historia”: Konstanty Gebert, podcast: „Ziemia zbyt obiecana”.
 • Wyróżnienie Orange Polska doceniające autorów, którzy przykładają wagę do rzetelnej pracy z informacją i weryfikacji źródeł: Paulina Górska, podcast „Lepszy klimat”.
 • Wyróżnienie Kancelarii BWW w kategorii „Najmłodszy Podcaster”: Agata Porażka, podcast „Zetka z Zetką”.
 • Wyróżnienie Fortum Polska w kategorii „Klimatyczne podcasty o zielonej energii, środowisku i zrównoważonym rozwoju”: Jakub Wiech, podcast “Elektryfikacja – podcast Jakuba Wiecha”.
 • Wyróżnienie Studio Plac w kategorii „Dobrze rokujący podcaster”: Michał Łanuszka, podcast: „Cały świat pszczół”.
 • Wyróżnienie Patronite w kategorii „Skutecznie budowana społeczność podcastu”: Piotr Tarczyński, Łukasz Pawłowski, podcast: „Podcast amerykański”.
 • Wyróżnienie Onet Audio za „Podcast o tematyce wschodniej”: Zoriana Varenia, podcast: „Stacja Arsenalna”.
Podcast roku 2023

Podcast roku 2023: laureaci i nominowani

I w ten sposób przechodzimy do głównego punktu całej gali, a więc rozdania nagród w głównych kategoriach. Poniżej wypisałem i podlinkowałem wszystkich nominowanych. Żeby było czytelnie i bez zbędnego chaosu, zwycięzców w poszczególnych kategoriach wyróżniłem dodatkowo „pogrubieniem”.

Kategoria „Debiut”

Podcast roku 2023

Kategoria „Lifestyle, kultura, hobby”

Podcast roku 2023

Kategoria „Polityka, Gospodarka, Społeczeństwo”

Podcast roku 2023

Kategoria „Nauka, Edukacja, Technologia”

 • Aleksandra i Piotr Stanisławscy, „Crazy Nauka”: „za poważne wyjaśnianie naukowych podstaw do przyziemnych i naukowych problemów w przystępny sposób i wykrywając najmniejsze ślady dezinformacji”.
 • Jarosław Juszkiewicz, „Kieruj się w kosmos”;
 • Paulina Górska, „Lepszy klimat”;
 • Marcin Wojciech Żebrowski, „Urbancast”;
Podcast roku 2023

Kategoria „Kryminał”

Podcast roku 2023

Kategoria „Marka sponsorująca podcast”

 • Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, „Seria Beyond Curie”: „za rysowanie dźwiękiem znaczącej, a przemilczanej roli Kobiet w nauce, za wybór tematu dużo szerszego społecznie od samej oferty Muzeum”;
 • Akson Studio, „Akson mówi”;
 • Zwierciadło Podcasty, „Jelita – twój drugi mózg”.
Podcast roku 2023

Grand Prix konkursu Podcast Roku 2023

 • Andrzej Andrysiak, „Mała Władza: „za nie-oligarchiczną opowieść o Polsce powiatowej, snutą nie tylko na najwyższym reporterskim poziomie, z zachowaniem najważniejszych faktów, ale przede wszystkim barwnie, z bogactwem dźwięków i wielogłosem bohaterów”.
Podcast roku 2023

Nagroda publiczności

 • Andrzej Stankiewicz, Dominika Długosz, Kamil Dziubka, Renata Grochal, „Stan Wyjątkowy”.
Podcast roku 2023

Z jakimi wrażeniami wróciłem do Częstochowy? Na pewno warto było wziąć udział w takim wydarzeniu (choćby po to, żeby się utwierdzić, że to nie dla mnie), na własne oczy przekonać się, jak wygląda od strony merytorycznej i organizacyjnej. Cieszy mnie niesamowicie, że forma podcastu zdobywa coraz większą popularność, a tego typu eventy z pewnością mają na to wpływ.