Co, Radeon RX 6600 XT i tylko 32 MB pamięci Infinity Cache?

Wychodzi na to, że nadchodzące karty graficzne RX 6600 XT będą mieć rdzenie Navi 23 i tylko 32 MB pamięci podręcznej Infinity. Taką wieść przekazał na Twitterze użytkownik Kepler_L2, dzieląc się screenem z bazy sterowników linuxowych. Czy to oznacza niższą wydajność GPU? I czy nie zbliżamy się do premiery nowych grafik?

O co chodzi z tym Navi 23?

Navi 23 jest układem graficznym, który zagości najprawdopodobniej na pokładach kart Radeon RX 6600 XT, a może dopiero w Radeonach RX 6500 XT. Pewności nie ma, są tylko spekulacje i trochę niedowierzania ze strony komentatorów. Serie 6600 XT i 6600 (prawdopodobnie) otrzymają tylko 32 MB pamięci podręcznej Infinity. Różnica względem Navi 21 i Navi 22 jest zatem spora, na niekorzyść RX 6600 XT rzecz jasna.

Z drugiej strony, nie wszystkie GPU muszą obsługiwać rozdzielczość 4K. Większość graczy korzysta z paneli Full HD, zatem układy Navi 23 i ich 32 MB pamięci podręcznej w zupełności im wystarczą. Co więcej, Navi 22 trafiło do notebooków. Można więc przypuszczać, że Navi 23 pójdzie tą samą drogą, napędzając notebooki gamingowe. Tam również dominuje 1080p. W rach kluczowy jest zresztą klatkaż. Full HD jest najzupełniej ok jeśli towarzyszy mu ponad 60 klatek obrazu na sekundę (albo więcej).

Skąd wiemy, że RX 6600 XT ma 32 MB Infinity Cache?

Z internetu, no bo skąd?! Konkretnie z tweetu użytkownika Kepler_L2:

Ten jegomość zamieścił screen z pliku konfiguracyjnego układów z Infinity Cache. Widać w nim zapis informujący o 32 MB wspomnianej pamięci podręcznej. Mimo twardych dowodów niektórzy nadal mocno w to powątpiewają.

W sieci pojawiają się głosy, że owszem, 32 MB w nowym GPU, ale dopiero w modelach RX 6500 XT. Niestety insynuacje te odbijają się od tego, co widać w bazie danych sterowników Linuxa. Tym bardziej że z tego właśnie źródła pochodziły wcześniejsze, przedpremierowe doniesienia o szykowanych nowościach.

Źródło: tomshardware.com, twitter.com