Poznajcie 5 aplikacji do tworzenia kopii zapasowych na smartfonie

Utrata danych ze smartfona w wyniku np. uszkodzenia, zagubienia go, czy kradzieży to najgorszy scenariusz. Właśnie dlatego warto pomyśleć o tym na zapas i zrobić kopię zapasową danych. Oto 5 aplikacji, które uważam za najlepsze do tego celu.

Mądry Polak… przed szkodą!

Wyobraźcie sobie, że po roku oszczędzania jedziecie na wymarzone wakacje. Nie możecie się doczekać zdjęć na słynnej huśtawce na Bali, podtrzymywania krzywej wieży w Pizie, romantycznego pocałunku pod wieżą Eiffla, czy ze spaceru po Central Parku z kubkiem Sturbucksa w ręku. Brzmi pięknie? A co jeśli zawartość galerii przepadnie bezpowrotnie? Na szczęście istnieją aplikacje do tworzenia backupu danych. Większość wybranych przeze mnie jest na system Android, ale znajdzie się też coś dla posiadaczy sprzętu Apple.

Helium – App Sync and Backup (Android)

Aplikacja Helium, znana wcześniej pod nazwą Carbon, jest pełna funkcji, które ułatwiają tworzenie kopii zapasowej całego smartfona z Androidem w kilku prostych krokach. Jedyne, co trzeba zrobić, to zaznaczyć wybrane pozycje na liście, a następnie nakazać utworzenie ich kopii zapasowych. Proste, prawda? Do tego cały proces odbywa się na smartfonie i nie wymaga podłączania do komputera.

Ciekawym i bardzo praktycznym rozwiązaniem szczególnie dla zapominalskich jest możliwość planowania kopii zapasowych, dzięki czemu we wskazanych odstępach czasu aplikacja będzie robić to samoczynnie. Do wyboru macie wersję bezpłatną oraz płatną – która w tym wypadku daje Wam dostęp do synchronizacji w chmurze, wyżej wspomnianej funkcji planowania kopii zapasowych oraz pozwala pozbyć się reklam.

aplikacja helium
Źródło: Google Play

dr.fone – Backup & Restore  (iOS i Android)

Kolejną aplikacją – prawdopodobnie jedną z najprostszych w obsłudze – jest dr.fone – Backup & Restore. Jedno kliknięcie wystarczy, aby utworzyć kopie ważnych treści z Waszego smartfona: muzyki, filmów, kontaktów, SMS-ów, historii połączeń itp. Możecie skopiować wszystko albo wybrać elementy, na których Wam najbardziej zależy. Aplikacja dostępna jest zarówno dla użytkowników systemu Android, jak i właścicieli iPhone’ów. Prostota obsługi sprawia, że jest to jedna z najczęściej wybieranych aplikacji tego typu.

dr.fone - aplikacja
Źródło: Google Play

Titanium Backup (Android)

Titanium Backup to narzędzie pozwalające na kompleksowe zarządzanie aplikacjami w systemie Android. Aplikacja nie wymaga od urządzenia praw roota i w łatwy sposób tworzy kopie zapasowe wszystkich danych, w tym systemowych i gier. Utworzyć je możecie w usługach w chmurze lub na karcie microSD, w zależności od tego, którą opcję wolicie. W tej aplikacji również możecie zaplanować automatyczne tworzenie kopii zapasowych. I tutaj macie o wyboru dwie wersje: darmową i płatną. Według opinii użytkowników, warto zainwestować w wersję PRO, bo dopiero ona pozwala skorzystać z automatycznego harmonogramu backupów, synchronizacji między różnymi urządzeniami, a także wysyłania backupu do chmury: Dropboxa, Google Drive lub Box.

titanium - aplikacja
Źródło: Google Play

MyBackup (Android)

MyBackup to narzędzie, które wspiera najwięcej typów zawartości i najwięcej urządzeń z systemem Android. Lista tego, co możecie dzięki tej aplikacji kopiować jest naprawdę długa: aplikacje, kontakty, zdjęcia, filmy, muzyka, kalendarz, SMS-y, MMS-y i wiele więcej. Jeśli dodacie do tego prostą obsługę i możliwość używania aplikacji bez roota, otrzymujecie naprawdę wszechstronne narzędzie do tworzenia kopii zapasowych i nie dziwi fakt, że jest to często i chętnie wybierana aplikacja. Aplikacja jest co prawda dostępna za darmo, ale jest to tylko wersja trialowa – dostępna na 30 dni i tylko na jedno urządzenie. Jeżeli chcecie usunąć te bariery, musicie zakupić wersję pełną, która kosztuje około 30 zł – myślę, że bezpieczeństwo danych jest tego warte.

mybackup - aplikacja
Źródło: Google Play

Kopia zapasowa – Backup (Android)

Kopia zapasowa – backup to aplikacja dla smartfonów z systemem Android, stworzona do tworzenia kopii:

  • kontaktów,
  • SMS-ów,
  • MMS-ów,
  • listy połączeń telefonicznych,
  • ustawień systemu,
  • słownika użytkownika,
  • zdarzeń z kalendarza,
  • aplikacji użytkownika,
  • zakładek i historii przeglądarki,

Dla zrootowanych urządzeń dodatkowo istnieje możliwość kopiowania haseł WiFi oraz chronionych ustawień systemu.

Prosta obsługa aplikacji to zdecydowanie coś, co zwraca uwagę. Po jej zainstalowaniu wyświetli Wam się lista wszystkich ustawień, które możecie skopiować, wystarczy je zaznaczyć. Kopie zapasowe są zapisywane na karcie microSD lub w pamięci urządzenia. Możecie także zintegrować aplikację z jednym z dysków chmurowych: Google Drive, Dropbox, czy One Drive. W tym przypadku również możecie pozwolić na automatyczne tworzenie kopii o wskazanej przez Was porze.  Proponuję ustawić  godziny nocne Wy smacznie śpicie, a dane kopiują się same. Co ważne aplikacja jest całkowicie bezpłatna.

kopia zapasowa - backup
Źródło: Google Play

A czy Wy zrobiliście już kopię zapasową swoich danych na smartfonie?

Jeśli do tej pory nie przywiązywaliście wagi do tworzenia kopii zapasowych danych to najwyższy czas to zmienić. Osoby, które tego nie robią, często tłumaczą to brakiem czasu, dlatego aplikacje, które Wam dzisiaj przedstawiłam są intuicyjne, proste w obsłudze i pozwalają na szybkie tworzenie kopii zapasowych.  Dodatkowo dzięki funkcji automatycznego planowania nie musicie nawet pamiętać, aby robić je regularnie. Pamiętajcie jednak, że mimo wszystko, warto co jakiś czas sprawdzić, czy nasze dane są skopiowane prawidłowo. Po wykonaniu tych kilku prostych kroków możecie spać spokojnie z myślą, że wszystkie dane z Waszego smartfona są bezpieczne. Zatem – do dzieła!