Pierwszy smartfon z aparatem 64 Mpix? To może być Redmi

Wyścig fotograficznych zbrojeń w smartfonach trwa w najlepsze. Potwierdzają to nowe funkcje sztucznej inteligencji, lepiej dopracowane tryby i coraz większe liczby obiektywów oraz megapikseli dostępne w kolejnych modelach. Ale wciąż to właśnie te dwie ostatnie cechy najmocniej rozpalają wyobraźnię potencjalnych nabywców. Fakt ten chce wykorzystać marka Redmi, która właśnie zapowiedziała smartfon z aparatem 64 Mpix.

Redmi z 64-megapikselową matrycą?

A wszystko zaczęło się od uroczego zdjęcia kota. Spółka zależna od Xiaomi podzieliła się nim za pośrednictwem portalu Weibo. Jego najważniejszym punktem jest wydzielony okrąg, w którym widać bardzo szczegółowe przybliżenie na oko czworonoga. Tu można wyraźnie dostrzec refleksy światła i pojedyncze włoski. To właśnie przykładowa fotka wykonana aparatem o rozdzielczości 64 Mpix. Na razie jednak trudno ocenić, jak takie materiały będą wyglądać w codziennych warunkach. Warto więc nieco pohamować entuzjazm.
jak wygląda zdjęcie wykonane smartfonem z aparatem 64 Mpix?

Więcej znaczy lepiej?

Właśnie nie do końca. Najlepiej spośród fotograficznych smartfonów wciąż radzą sobie modele łączące dobre parametry matryc ze starannie dopracowanym oprogramowaniem i funkcjami wspieranymi przez sztuczną inteligencję. Jasne, Huawei P30 Pro posiada trzy obiektywy – odpowiednio 40, 20 i 8 Mpix. Ale już taki Google Pixel 3 z matrycy 12,2 od marki Sony także wyciąga wprost zachwycające zdjęcia. W obu przypadkach dużą rolę odgrywa wsparcie systemowe.

W nowym smartfonie od Redmi, którego nazwy wciąż nie poznaliśmy, najprawdopodobniej (przynajmniej tak donosi GSMArena) znajdzie się miejsce dla matrycy ISOCELL Bright GW1 od Samsunga. Tutaj warto mieć na uwadze, że rozmiar piksela wynosi 0,8 mikrometra. Dodatkowo, w trudnych warunkach oświetleniowych z pomocą przychodzi łącząca piksele technologia Tetracell. Po jej zastosowaniu zdjęcia zapisywane są jednak w rozmiarze 16 Mpix. Nieco szerzej matryce ISOCELL opisałem tutaj.

Wiele zależy więc od tego, w jakim stopniu oprogramowanie nowego smartfona od Redmi będzie w stanie wykorzystać potencjał podzespołów Samsunga. Nadzieję na to, że system podoła, dają przypuszczenia o obsłudze o real-time HDR-u oraz o możliwości nagrywania wideo w 480 FPS-ach.

Kiedy premiera Redmi 64 Mpix?

Tego jeszcze nie wiemy. Skoro jednak zobaczyliśmy już przykładową, choć zapewne też trochę marketingowo podrasowaną fotkę, możemy przypuszczać, że mocna nowość pojawi się już wkrótce. O wszystkich przeciekach i nowych informacjach postaramy się informować Was na bieżąco.

Atmosferę wyścigu podkręca nieco fakt, że marka Realme, czyli konkurent Xiaomi, zapowiedziała swój smartfon z matrycą 64 Mpix na czwarty kwartał 2019 r.

Źródło: gsmarena.com