Oprogramowanie AMD Adrenalin może zmienić ustawienia procesora bez Twojej wiedzy

Korzystasz z karty graficznej i procesora AMD? Zauważyłeś, że Twój komputer po ostatniej aktualizacji działa inaczej? Niezwłocznie sprawdź swoje ustawienia BIOS, ponieważ oprogramowanie GPU Adrenalin może zmienić ustawienia CPU AMD bez udziału użytkownika. Sprawdź dalszą część artykułu, aby dowiedzieć się więcej na temat tego problemu.

Sterownik GPU AMD wprowadza zmiany w ustawieniach procesora

Ostatnio w sieci pojawiają się informacje sugerujące, że oprogramowanie AMD Adrenalin dla kart graficznych Radeon nieumyślnie zmienia ustawienia Precision Boost Overdrive. Szczegółową analizę tego problemu opublikował portal igorslab.de. Według autora artykułu Igora Wallosseka oprogramowanie GPU wprowadza zmiany w ustawieniach CPU PBO bez wyraźnej zgody użytkownika.

Usterkę odnaleziono po raz pierwszy wraz z wydaniem Adrenaline 22.3.1. Aktualizacja wprowadziła do programu moduł AMD Ryzen Master. Na podstawie tego, co wykryło igorslab, wygląda na to, że soft jest w stanie zmienić limit mocy i maksymalną częstotliwość doładowania procesorów AMD. Choć chipsety producenta posiadają wbudowane zabezpieczania zapobiegające uszkodzeniom, to dynamiczna zmiana ustawień może negatywnie wpłynąć na wydajność i stabilność procesora.

Anomalia oprogramowania występuje tylko w przypadku komputerów posiadających kartę graficzną i procesor AMD (AMD CPU + AMD GPU), ponieważ oba podzespoły używają pakietu Ryzen Master. W związku z tym użytkownicy, którzy łączyli procesory Intel z kartami graficznymi Radeon lub procesory AMD z kartami graficznymi NVIDIA, nie powinni być dotknięci usterką.

karta graficzna z serii radeon rx

Jak powstrzymać AMD Adrenalin przed wprowadzaniem zmian w ustawieniach?

Niestety do tej pory AMD nie przedstawiło oficjalnego wyjaśnienia lub rozwiązania problemu. Na szczęście użytkownicy wymyślili już kilka własnych sposobów na walkę z tą usterką. Pierwszym z nich jest przywrócenie ustawień fabrycznych BIOS płyty głównej i ponowne wprowadzenie własnych parametrów dla procesora. Po restarcie możesz po prostu wyłączyć Precision Boost Overdrive, dzięki czemu uniemożliwisz aplikacji Ryzen Master wprowadzanie zmian.

Kolejnym sposobem na eliminację problemu jest zastosowanie oprogramowania zewnętrznej firmy, czyli Radeon Software Slimmer. Dzięki tej aplikacji będziesz mógł usunąć moduł Ryzen Master ze sterowników Adrenalin. Niestety taka operacja uniemożliwi Ci również wprowadzanie zmian w ustawieniach procesora AMD. Dodatkowo korzystanie z nieautoryzowanych programów jest zawsze ryzykowne i robisz to na własną odpowiedzialność.

Najbezpieczniejszym i najłatwiejszym sposobem cofnięcia zmian jest utworzenie nowego profilu dostrajania GPU w ramach Adrenalin. Użytkownicy Reddit twierdzą, że uniemożliwi to oprogramowaniu całkowite wprowadzenie zmian w ustawieniach CPU. Dopóki AMD nie wyda właściwej poprawki, wydaje się to być najprostszym i najmniej inwazyjnym sposobem na pokonanie tej przeszkody.