Premiera OnePlus Open – specyfikacja i pierwsze wrażenia. Mocna propozycja w segmencie składanych smartfonów

Właśnie zadebiutował nowy składany smartfon. To propozycja marki OnePlus, która ma być bardzo wydajnym urządzeniem do wielozadaniowej pracy i przyjemnej rozrywki na dużym ekranie aż 7,82”. Co oferuje OnePlus Open? Mieliśmy okazję poznać go na żywo i odnotować kilka spostrzeżeń. Zobacz specyfikację oraz cenę OnePlus Open i poznaj nasze pierwsze wrażenia.

Premiera OnePlus Open – nowego składanego smartfona

Smartfon OnePlus Open zadebiutował 19 października 2023 podczas oficjalnego i globalnego wydarzenia odbywającego się pod hasłem Open for Everything. Tym razem popularny producent zasilił wciąż jeszcze raczkujący (choć powoli stający na dwóch nogach) segment smartfonów składanych.

W tej kategorii znajdują się dwa typy konstrukcji. Pierwszy to smartfony składane w pionie, budową zbliżone do dawnych telefonów z klapką. Są to modele kompaktowe, które po rozłożeniu zmieniają się w pełnowymiarowy smartfon.

Drugi to smartfony składane w poziomie, jak książka. Złożone mają standardową przekątną dzisiejszych smartfonów, a po rozłożeniu bliżej im do tabletu. To potężne – zarówno pod względem budowy, jak i wydajności – smartfony, które mają zapewnić najlepszą wydajność i wygodę podczas wielozadaniowej pracy, działań kreatywnych oraz multimedialnej rozrywki. Właśnie do tego typu składanych smartfonów zalicza się OnePlus Open. Czy udźwignie wysokie wymagania stawiane przed tymi urządzeniami? Wiele wskazuje na to, że tak i to bez problemu.

Cena OnePlus Open

Smartfon OnePlus Open dostępny jest w jednym kolorze i w jednej konfiguracji pamięci. Zielony OnePlus Open 16+512 GB kosztuje 8 999 zł.

Smartfon OnePlus Open jest obecnie dostępny w przedsprzedaży, a wysyłka rozpocznie się 23 października. Na pierwszych zdecydowanych czekają natomiast dwie zachęcające oferty przedsprzedażowe. Kupując smartfon do 31 października w prezencie dołączone będą słuchawki TrueWireless OnePlus Buds Pro 2 o równie flagowej specyfikacji. Oprócz tego, kupując OnePlus Open można skorzystać z oferty ratalnej – 20 rat 0%. Ta promocja także trwa do 31 października 2023 roku.

Konstrukcja i design OnePlus Open

Smartfon OnePlus Open pozytywnie zaskakuje konstrukcją. Jest ona cienka i stosunkowo lekka, naprawdę zgrabna jak na model typu foldable. Po rozłożeniu ma 5,8 mm grubości i bardzo wygodnie leży w dłoni.

Klasy dodaje nowoczesny, ale minimalistyczny design. Tył pokrywa matowe szkło w charakterystycznym dla OnePlusa odcieniu zieleni. Zwieńczeniem jest ogromna, okrągła wyspa aparatów, stylistycznie spójna z ostatnim flagowcem marki. Skupia ona trzy obiektywy, które już swoim rozmiarem wskazują na wysokie możliwości fotograficzne (większy sensor i większe piksele to lepsze przechwytywanie światła, a tym samym lepsze odzwierciedlenie kadru).

Od razu po ujęciu smartfona w dłonie odczuwalna jest wysoka jakość wykonania. OnePlus Open ma przyjemną fakturę plecków i chłodne metalowe ramki, idealnie przylegające do siebie po złożeniu. Przy rozkładaniu pierwsze skrzypce gra solidny zawias, w którego najważniejszych elementach wykorzystano stop kobaltowo-molibdenowy. Może wiele to nie mówi, ale brzmi poważnie. A zgodnie z informacjami od producenta zapewnia doskonałą trwałość przy ponad 100 złożeniach dziennie przez 10 lat.

W budowie sztandarowego składaka wykorzystano również takie materiały jak stop tytanu i włókno węglowe. A przedni ekran chroni dodatkowa powłoka Ceramic Guard, która powstała z oczyszczonych kryształów ceramicznych poddawanych procesowi wymiany jonowej.

Po rozłożeniu ukazuje się duży wyświetlacz o przekątnej 7,82”, otoczony dość grubymi i wysuniętymi ramkami. Takie jednak być muszą, ponieważ mają za zadanie zabezpieczać ekran podczas składania – nawet tego bardziej gwałtownego. Ale w tej rynkowej nowince dużo większą uwagę zwraca wcięcie w ekranie w miejscu zawiasu, które jest… wyjątkowo delikatne. Na pierwszy rzut oka wręcz niezauważalne.

Jakie są moje pierwsze wrażenia po spotkaniu z tym sprzętem? Zgięcie ekranu jest mało widoczne i nie przeszkadza w korzystaniu ze smartfona. A wspominam o tym dlatego, bo nie wszystkim producentom ta sztuka się udaje. Nie chcę oceniać trwałości wyświetlacza, ale sam zawias wygląda solidnie. Złożony OnePlus Open (bez etui) w kieszeni zajmuje niewiele więcej miejsca niż tradycyjny smartfon. Oczywiście trudno określać go mianem kieszonkowego, ale do cegły coraz dalej (biorąc pod uwagę rozwój składaków).

Jestem zwolennikiem minimalizmu, jeśli chodzi o design, a więc zwróciłem uwagę na aparaty. W tym wypadku mamy do czynienia z mocno odstającą od tylnego panelu patelnią, na której umieszczone są obiektywy. Nie przepadam za takimi rozwiązaniami, ale to subiektywna opinia. Być może za to OnePlus Open obroni się możliwościami fotograficznymi.

Elementy konstrukcji

W swojej rewolucyjnej nowości producent nie zapomniał o lubianym przez użytkowników alert sliderze, który pozwala w jednym lub dwóch ruchach wyciszyć dźwięki powiadomień, włączyć wibracje lub włączyć dźwięki powiadomień. Ciekawe, że w modelu tym znalazł się także rzadko spotykany moduł podczerwieni.

Na bok obudowy powędrował czytnik linii papilarnych zintegrowany z przyciskiem zasilania. Jest to dziś standardowe rozwiązanie w składanych smartfonach.

alert slider oneplus open

Na wyróżnienie zasłużyły głośniki – zarówno ich liczba, jak i rozmieszczenie. Głośniki są cztery. Dwa na dole, bliżej bocznych krawędzi i dwa na górze bliżej zawiasu. Gdy obraca się smartfon bokiem do oglądania multimediów, grania czy prowadzenia wideorozmów głośniki mamy rozstawione po dwóch bokach, dzięki czemu dźwięk staje się przestrzenny, a odbiorca jest w jego centrum.

Podczas spędzonego z OnePlusem dnia, wypełnionego także multimedialną rozrywką, głośniki spisywały się bardzo dobrze. Teledyski, thrillery kinowych produkcji i seriale brzmiały tak, jak powinny. Słuchało się tego bardzo przyjemnie i nie pojawiały się braki, zniekształcenia czy nierównomierne granie, które irytowałoby zwłaszcza w trybie Zen od OnePlusa. To miejsce, w którym zrelaksujesz się do kojących dźwięków, a nawet zmiksujesz te najprzyjemniejsze dla siebie – szum morza, cykady czy ASMR. I także tu głośniki zdały egzamin.

Dwa ekrany OnePlus Open

W składanym smartfonie OnePlus Open ekrany są dwa. Oba ProXDR (ekstremalny zakres tonalny), czyli zapewniające doskonały obraz i spójne wrażenia wizualne. Pierwszy z nich – zewnętrzny – to ekran OLED o przekątnej 6,31” z rozdzielczością 2484 × 1116 px i częstotliwością odświeżania 120 Hz. Drugi – wewnętrzny, rozkładany – AMOLED 7,82”o rozdzielczości 2440 × 2268 px (QXGA+) i z częstotliwością odświeżania 120 Hz.

Na wyróżnienie zasługuje tutaj także jasność. W trybie HBM sięga ona 1400 nitów, a jasność szczytowa w OnePlus Open to 2800 nitów. Dzięki temu obraz będzie jasny i doskonale widoczny w każdym świetle, także w mocnym letnim słońcu.

Moje wrażenia z seansu na głównym ekranie OnePlus Open są bardzo pozytywne. Obrazy były wyraziste, nasycone kolorami, a do tego ta wielkość wyświetlanego obrazu, która sprawia, że użytkownika dosłownie wciąga świat multimediów. Również fotografowanie czy nagrywanie filmów przy takim dużym podglądzie kadru wkracza na wyższy poziom.

Taki duży ekran to także bardzo wygodne rozwiązanie do wielozadaniowej pracy, gdy trzeba skorzystać z urządzenia mobilnego. Na OnePlus Open wygodnie działa się z dwoma otwartymi jednoczenie aplikacjami. Co więcej, między jedną a drugą można swobodnie kopiować elementy, nawet obrazy, przytrzymując chwilę i przeciągając do notatnika czy wiadomości.

Dobrze sprawują się także aplikacje przystosowane do trybu elastycznego, czyli przy ekranie złożonym pod kątem około 90°. Można wówczas na przykład sterować multimediami albo funkcjami aparatów, by fotografować lub nagrywać stabilnie, ze smartfonem ustawionym na dowolnej płaskiej powierzchni.

oneplus open tryb elastyczny

Możliwość ustawienia smartfona w taki sposób to najważniejszy atut składanych smartfonów, który rozszerza możliwości klasycznych modeli. W trybie elastycznym poprowadzisz wideorozmowę bez konieczności trzymania telefonu w ręce, a nawet zrobisz jednocześnie notatki w aplikacji otwartej w dolnej części ekranu. To dzięki składanej konstrukcji z dwoma ekranami zrobisz selfie, używając głównego aparatu o dużo lepszej jakości. Wystarczy włączyć podgląd na zewnętrznym ekranie. Jak widać na zdjęciach, takie możliwości zapewnia także OnePlus Open.

Podzespoły i wydajność składanego OnePlusa

Składane smartfony z dużym ekranem głównym tworzone są dla osób, które szukają wielozadaniowego narzędzia do pracy i rozwijania kreatywnej twórczości. Urządzenia, które stanie się mobilnym centrum dowodzenia. Na takie wymagania odpowiadać musi wydajne i mocne wyposażenie. I na tym polu OnePlus Open także doskonale się zapowiada.

Smartfon został wyposażony w najnowocześniejszy dziś procesor firmy Qualcomm – Snapdragon 8 Gen 2 w technologii 4 nm. Do tego szybka pamięć RAM LPDDR5X. I to aż 16 GB. Producent chwali się też błyskawicznymi prędkościami osiąganymi dzięki autorskiej, zastrzeżonej funkcji RAM-Vita.

W smartfonie OnePlus Open użytkownik dostaje także bardzo dużo pamięci wbudowanej. To aż 512 GB UFS 4.0.

Ze składanego smartfona OnePlusa korzysta się komfortowo. Android 13 z nakładką OxygenOS 13.2 działa szybko i pod tym kątem nie mam zastrzeżeń. Dlatego OnePlus Open wydaje się być ciekawą propozycją w świecie składanych smartfonów. W momencie pisania opinii nie znam jeszcze ceny tego sprzętu. Natomiast ogólne odczucia są raczej dobre, ale żeby powiedzieć więcej, potrzeba solidnego testu.

Na wspomniany przez Roberta komfort korzystania ze smartfona OnePlus Open składa się także bogata oferta funkcji przystosowanych do wyjątkowej konstrukcji. O kilku z nich wspomniałam już wyżej przy okazji opisu składanego ekranu. Warto jednak dodać jeszcze, że na głównym ekranie OnePlusa Open można korzystać nawet z trzech aplikacji jednocześnie, przeciągając je z paska zadań; otwierać aplikacje w oknie podręcznym, a także ukrywać te okna za krawędziami, gdy potrzebny jest lepszy widok na ekran główny, ale bez wychodzenia z aplikacji.

Można też udostępniać pliki między aplikacjami czy szybko przełączać się z ekranu głównego na ekran zewnętrzny. Nie zabrakło także opcji personalizacji. 

Aparaty w OnePlus Open

OnePlus Open otrzymał solidny zestaw aparatów. Nic dziwnego, w końcu w zapowiedzi producent mówił wręcz o rewolucji w obrazowaniu. Nawiązywał także do poprawy zdjęć nocnych.

Smartfon wyposażony jest w trzy matryce główne, osadzone na wielkiej wyspie aparatów na plecach, która wróży wysoką klasę aparatów. Oprócz tego pojawiły się jeszcze dwa obiektywy osadzone na ekranach. Te przeznaczone są głównie do wideorozmów i selfie.

aparat oneplus open

Aparat zapowiada się bardzo dobrze, udało nam się zrobić kilka fotek. Trzeba natomiast podkreślić, że te kilka przykładów nie oddaje pełni możliwości OnePlusa Open. Do ich odkrycia, przetestowania i ocenienia potrzeba solidnego testu zwieńczonego recenzją. Ja sama odczuwam niedosyt z powodu krótkiego czasu spędzonego z wyjątkowym nowym składakiem.

Są natomiast kwestie, które od razu zwróciły moją uwagę. To między innymi możliwość wykonania aż 120-krotnego zoomu, a w trybie Ultra Night nawet 6-krotnego. Dobrze wypadały bliskie kadry, z odległości zaledwie kilku centymetrów, a smartfon sam automatycznie przełączał się na funkcję makro. Z pewnością wyróżnić trzeba też obecność funkcji nagrywania filmów z 10-bitowym HDR (Dolby Vision).

A oto kilka wspomnianych przykładów z aparatu OnePlus Open:

W OnePlusie Open na pewno warto zapoznać się najpierw ze wszystkimi opcjami foto i video, których czeka sporo nie tylko w menu aparatu, ale także w zakładce ustawień. Poza tym interfejs aparatu jest intuicyjny, bardzo wygodnie steruje się opcjami przy rozłożonym ekranie głównym, a już sam duży obraz podglądu ułatwia fotografowanie i nagrywanie wideo.

OnePlus Open – pełna specyfikacja

 • Procesor: Snapdragon 8 Gen 2
 • Pamięć RAM: 16 GB (LPDDRX5)
 • Pamięć wewnętrzna: 512 GB (UFS 4.0)
 • Ekran zewnętrzny: 6,31” | ProXDR | OLED | 2484 × 1116 px FHD+ | od 10 do 120 Hz | jasność: HBM 1400 nitów, szczytowa 2800 nitów | warstwa ceramiczna
 • Ekran główny (składany): 7,82” | ProXDR | AMOLED | 2440 × 2268 px QXGA+ | od 1 do 120 Hz | jasność: HBM 1400 nitów, szczytowa 2800 nitów
 • Aparaty:
  • 48 Mpix – obiektyw główny (f/1.7 | SONY LYT-T80 | 1/1,43″ | 1,12 μm | OIS | AF)
  • 64 Mpix – teleobiektyw (f/2.6 | Omnivision OV64B | 1/2″ | 0,7 μm | OIS | 3x optyczny zoom)
  • 48 Mpix – obiektyw ultraszerokokątny (f/2.2 | Sony IMX581 | 1/2″ | 0,8 μm | FOV 114°)
  • 20 Mpix – obiektyw na ekranie głównym (f/2.2 | 1/4″ | 0,7 μm | 91°)
  • 32 Mpix – obiektyw na ekranie zewnętrznym (f/2,4 | 1/3,14″ | 0,7 μm)
 • Bateria: 4805 mAh
 • Ładowanie: przewodowe SuperVOOC – 67W (od 1 do 100% w około 42 min)
 • Łączność: Wi-Fi 7 | 5G | Bluetooth 5.3 |  eSIM | USB-C 3.1 | NFC
 • System: Android 13 | OxygenOS 13.2
 • Dodatkowe informacje: czytnik linii papilarnych z boku obudowy | funkcja rozpoznawania twarzy | cztery głośniki stereo
 • Wymiary:
  • Złożony: 153,4 × 73,3 × 11,7 mm
  • Rozłożony: 153,4 × 143,1 × 5,8 mm
 • Waga: ok. 245 g